Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poesia picnic 2010: Poezja opanuje park Sołacki

Redakcja
Spora dawka poezji, warsztaty jogi, kreatywnego pisania, slum poetycki oraz koncert jazzowy – to wszystko czeka na uczestników pikniku poetyckiego w parku Sołackim. By wziąć w tym wszystkim udział, wystarczy w najbliższą sobotę wyjść z domu…

Coraz więcej twórców zaczyna dostrzegać, że formy, w jakich podawana jest nam poezja i literatura stają się z czasem coraz mniej interesujące. Młodzi poeci zauważyli bogactwo alternatywnych możliwości, które oferuje nam współczesna literatura piękna i postanowili tego lata zaprezentować swoją poezję w zupełnie innym świetle. W świetle słonecznym, na świeżym powietrzu, podczas pierwszych w Polsce pikników poetyckich. 

Poezja nigdy nie była sztuką łatwą. Zarówno jej tworzenie jak i odbiór wymaga zaangażowania, refleksji, analizy, umiejętności dostrzeżenia „drugiego dna”. Może właśnie dlatego z roku na rok spychana jest ona na peryferie głównego nurtu kultury. Dla większości z nas poezja ma twarz Mickiewicza, Tuwima czy Baczyńskiego. Obowiązkowy kanon lektur, który przerobiliśmy w szkole daje nam poczucie, że nie jesteśmy kompletnymi ignorantami literackimi, więc możemy spać spokojnie.
Nie ma jednego poetyckiego obiegu. Wiersze krążą w najróżniejszych miejscach: Internet, małe wydawnictwa, wieczorki poetyckie. Na półkach największych księgarni trudno jest jednak znaleźć nowości literatury pięknej. Młodym poetom ciężko jest przebić się ze swoją twórczością i zaprezentować ją szerokiej publiczności.

Tymczasem współczesny poetycki świat domaga się nowego czytelnika, który przestanie być biernym, nieświadomym odbiorcą. Interakcja z widzem, zabawa słowem i oswojenie czytelników z poezją to idea, jaka przyświeca m.in. twórcom pikników poetyckich Poesia picnic 2010.

– Chcemy wyjść z poezją do ludzi. Wyciągamy ją z zamkniętych, niejednokrotnie zadymionych i ciasnych pomieszczeń na świeże, czyste powietrze. Do parków, skwerów, na bulwary. Oferujemy poezji wolną przestrzeń. Każdy przechodzień może przysiąść, dołączyć, odpocząć i odejść w dowolnym momencie. Dzięki temu udostępnimy poezję wszystkim, nie tylko wybranym, należącym do „literackiego, artystycznego świata” – mówi Agnieszka Żelazko, wydawca, poetka i główna organizatorka imprezy.

Inicjatywie Pikników towarzyszy również konkurs poetycki „Młodzi na łodzi”, w którym główną nagrodą są darmowe, roczne warsztaty literackie w Polskiej Akademii Nauk, publikacja wierszy w Magazynie „Bluszcz” lub wydanie własnego tomiku.

– Konkurs jest skonstruowany tak, że w każdym mieście, w którym organizujemy Piknik Poetycki wybierzemy po siedem osób, które wyrecytują publiczności swoje wiersze. Oznacza to, że aż dwadzieścia osiem osób dostaje szansę, by zainteresować innych swoją osobą i twórczością – mówi A. Żelazko.

Właśnie wyłoniono półfinalistów na Poznań, którzy otrzymają szansę recytacji wierszy przed publicznością. Dwoje z nich, głosami jury, awansuje do ścisłego finału w Warszawie, gdzie powalczą o nagrodę główną z półfinalistami z innych miast, w których odbywają się Pikniki. Wybrane osoby, to: Paulina Danecka, Iwo Konarski, Paulina Korzeniewska, Marcin Lewiński, Damian Skawiński, Michał Skrzypczak oraz Martyna Wiecheć.

Pierwszy z serii czterech pikników odbędzie się 3 lipca w parku Sołackim w Poznaniu, kolejne w Gdańsku, Krakowie i Warszawie.

Poznański piknik poetycki rozpocznie się o godz. 12 od czytanie i recytowania poezji w blokach tematycznych (w piknikowej atmosferze). O godz. 14 zaczną się warsztaty kreatywnego pisania, o 15 - warsztaty jogi. Na godz. 16 zaplanowano finał konkursu "Młodzi na łodzi", a na godz. 17 - slum poetycki. Godzinę później zagra jazzowy kwintet MassivBrass oraz zostaną ogłoszone wyniki konkursu poetyckiego. Całość zakonczy o godz. 19 wieczór poetycki Agnieszki Żelazko i Agaty Pruskiej.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto