Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poezja Różewicza według Karoliny Cichej

Marta Narbuntowicz
Łukasz Gdak
Wokalistka, kompozytorka i multinstrumentalistka. Karolina Cicha wystąpiła w Poznaniu promując swój debiutancki album "Do Ludożerców" poświęcony w całości tekstom Tadeusza Różewicza. Koncert odbył się w związku z obchodami 90. urodzin poety.

Tadeusz Różewicz napisał kiedyś że "rozwód poezji współczesnej z muzyką jest faktem dokonanym". Podczas piątkowego koncertu, który odbył się na Zamku, Karolina Cicha zaprzeczyła tym słowom. Artystka udowodniła, że wiersze poety tylko z pozoru są nie-muzyczne. Okazało się bowiem, że z rytm z pozoru połamanych wersów nie tylko narzuca ciekawe, współczesne brzmienie, ale i zostawia przestrzeń na lirykę i ironie zarazem.

Skromna wokalistka jeśli się spalała się, to w tylko w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Dźwięki gitary w wykonaniu towarzyszącego jej Pawła Stankiewicza wirowały między słowami, a akordeon na którym grała artystka zdawał się nadawać wersom nowych znaczeń. Śmiało można stwierdzić, że wykonane przez nią "Spadanie" czy "Regio" były jedną z niewielu tak ciekawych okazji, by spotkać się z wierszami poety, odrywając się na chwilę od piętrzących się na jego twórczości nadinterpretacyjnych pomysłów.

Poznański koncert choć udany, szybko się zakończył. Występ jest jednak inauguracją trasy, która ostatecznie obejmie aż dwa projekty. Obok cyklu koncertów jubileuszowych "Śladami Różewicza", kolejnym krokiem będą wspólne koncerty z liderem zespołu Armia, Tomaszem Budzyńskim pod hasłem "Rockowa historia wolności". Nie będzie to pierwsze spotkanie muzyków. W 2009 roku artyści wspólnie wzięli udział w nagraniu płyty zatytułowanej "Gajcy!" wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w ubiegłym roku współtworzyli album "Wawa2010.PL".

Podczas kilku zaplanowanych koncertów zapowiadają przedstawić historię wolności naszego kraju w sposób inny, niż ten który znamy z podręczników. W repertuarze mają znaleźć się m.in. od "Człowieka z liściem na głowie", poprzez "Sen o Warszawie", "Małgośkę", powstańczy "Marsz Mokotowa", okupacyjną "Siekierę-motykę" aż po przedwojenny "Bal na Gnojnej" i "Niezwyciężony" Armii. Całość występów obrazować będzie pokaz slajdów przygotowany przez pracowników naukowych Muzeum Powstania Warszawskiego.

Trasa obejmie kolejno: 8.10 Berlin, 15.10 Gdańsk, 16.10 Bytom, 19.10 Rybnik, 3.11 Opole, 11.11 Kędzierzyn Koźle, 13.11 Wrocław oraz 26.11 Lublin.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto