Polska – Portugalia 30:22: W Arenie wywalczyli awans na Euro 2012!

polska - portugalia 30:22, piłka ręczna
polska - portugalia 30:22, piłka ręczna eM
Niesieni dopingiem kompletu publiczności polscy piłkarze ręczni pokonali w Arenie Portugalię 30:22 i wywalczyli awans do mistrzostw Europy.

To właśnie Poznań był gospodarzem ostatniego meczu polskich szczypiornistów w ramach eliminacji mistrzostw Europy, które odbędą się już za rok w Serbii. Polakom w pojedynku z Portugalczykami do awansu wystarczał remis, a rywalom zwycięstwo, co zapowiadało spore emocje.
- W tych eliminacjach nie tylko w naszej grupie było wiele niespodzianek i po raz kolejny było to dla nas spotkanie z cyklu „wóz albo przewóz” – przyznawał Bogdan Wenta, trener polskiej reprezentacji.

Stawka meczu i wielka popularność piłki ręcznej w wydaniu reprezentacyjnym sprawiła, że Arena była po brzegi wypełniona ubranymi na biało-czerwono kibicami, którzy nie żałowali gardeł, dopingując reprezentację od samego początku, a ten był znakomity. Już po kilku minutach Polacy prowadzili 5:1, a później 9:4.

Rywale rzucili się do odrabiania strat – pod koniec pierwszej połowy doprowadzili do stanu 14:11, a na początku drugiej 15:12. Wtedy jednak bardzo ważne gole dołożyli Michał Jurecki i Patryk Kuchczyński i Polacy znów odskoczyli.

Biało-czerwoni imponowali w obronie, świetnie spisywała się defensywa, a do tego wieloma udanymi interwencjami popisywał się najpierw Sławomir Szmal, a później także Piotr Wyszomirski. Portugalczycy mieli prawo zazdrościć gospodarzom bramkarza, gdyż ich golkiper przepuszczał czasem nawet takie strzały „od niechcenia”.

Na 8 minut przed końcem goście próbowali gry bez bramkarza, ale na niewiele im się to zdało. Ostatecznie mecz zakończył się pewną wygraną Polaków 30:22, która dała im awans na Euro 2012. Tłum biało-czerwonych szalał z radości, a kibice długo nie chcieli puścić do szatni bohaterów spotkania, prosząc o wspólne zdjęcia i autografy.

- W trakcie rozgrzewki trochę się baliśmy, że nie będzie kompletu publiczności, ale hala jednak była pełna i kibice wspaniale dopingowali, to naprawdę nam pomaga i za to dziękuję w imieniu własnym i zawodników – powiedział po meczu trener Wenta.

- Wiem, że było wielu moich znajomych z Kościana, ale publiczność w ogóle była dzisiaj znakomita – przyznawał Bartosz Jurecki. – Bardzo dziękujemy im za doping.

Najwięcej goli dla biało-czerwonych zdobył Tomasz Tłuczyński, który aż 8-krotnie pokonywał bramkarza rywali. Najlepszym zawodnikiem spotkania wybrano jednak Grzegorza Tkaczyka, który pokazał, że może być liderem polskiej drużyny na Euro 2012.

Polska - Portugalia 30:22 (14:11)

Polska: Szmal, Wyszomirski – Tłuczyński 8, Tkaczyk 6, M. Jurecki 4, B. Jurecki 3, Tomczak 3, Lijewski 2, Kuchczyński 2, Jaszka 1, Jurkiewicz 1, K. Lijewski, Żółtak, M. Grabarczyk, Chrapkowski, Janyst.