Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań-Dębiec. Rzeźba z czasów PRL-u zniknęła z osiedla

Maciej Łosiak
Poznań-Dębiec. Rzeźba z czasów PRL-u zniknęła z osiedla. Usunięta została z Wiklinowej po prawie 40 latach, jaki minęły od momentu jej ustawienia. Mieszkańcy są zadowoleni, bo w tym miejscu będzie można parkować samochody

Poznań-Dębiec: rzeźba plenerowa rozebrana
Pod koniec ubiegłego roku zniknęła rzeźba plenerowa, która znajdowała się u zbiegu ulic Wiklinowej i Dębowej na osiedlu budowanym w latach 1960-1966. Jak tłumaczą władze Dębieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, została ona rozebrana ze względu na zły stan techniczny.

Zobacz też: Poznań: Dębiec - miejsce do życia!

Poznań-Dębiec: rzeźba "bohomaz"
- Pamiętam jak rzeźbę stawiano w połowie lat 70. Miała to być praca dyplomowa jakiejś artystki. Jednak jej nazwiska nie znam. Przy rzeźbie nigdy nie postawiono żadnej tabliczki informacyjnej - mówi Elżbieta Kadow. Mieszkańcy osiedla nie byli zwolennikami tego dzieła, często nazywali je "bohomazem". Jedną z ulubionych zabaw dzieci było np. rzucanie starych dętek na wystające elementy obiektu.

Poznań-Dębiec: rzeźba zagrożeniem
- Od lat rzeźba niszczała. Z boku wystawały pręty, które zagrażały bawiącym się na pobliskim placu zabaw dzieciom. Na koszt spółdzielni chcieliśmy ją odrestaurować. Jednak od mieszkańców ulicy Wiklinowej otrzymaliśmy wniosek poparty podpisami, w którym apelowali o usunięcie rzeźby. Na jej miejscu ma powstać parking, który bardziej się przyda - tłumaczy Ewa Parzych, prezes Dębieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Zobacz też: Poznań - Dębiec: galeria handlowa!

Rzeźby plenerowe w Poznaniu
Zdziwieni postępowaniem władz spółdzielni są pracownicy Miejskiego Konserwatora Zabytków. Zdaniem dr Iwony Błaszczyk rzeźby, które stanęły w Poznaniu w latach 70. i 80. mają dużą wartość artystyczną.

- Największą enklawę parkowej rzeźby możemy znaleźć na Cytadeli, gdzie w wyniku pleneru rzeźbiarskiego z 1970 roku postawiono 24 obiekty, w późniejszych latach uzupełniane o następne - mówi Iwona Błaszczyk. I dodaje, że enklawy rzeźb plenerowych można podziwiać także w innych dzielnicach Poznania, głównie na Ratajach, np. na osiedlach Jagiellońskim, Piastowskim, Lecha. W 1979 roku z okazji Dnia Dziecka powstała nawet aleja rzeźb.

- W zdecydowanej większości są to dzieła znanych artystów takich jak Bazyli Wojtowicz - twórca pomnika Adama Mickiewicza - Anna Krzymańska czy Józef Kaliszan - wylicza Iwona Błaszczyk. I podkreśla, że prawie wszystkie rzeźby zostały zewidencjonowane, a pełna dokumentacja jest w siedzibie Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Skomentuj:

Poznań-Dębiec. Rzeźba z czasów PRL-u zniknęła z osiedla

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto