Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań Design Festiwal zmierzy się z tematem dziedzictwa kulturowego. W programie wystawy, warsztaty i filmy

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Na nowo na tradycję i sztukę ludową spojrzą lokalni, wielkopolscy artyści, ale też goście z Warszawy, Bydgoszczy i Szczecina.
Na nowo na tradycję i sztukę ludową spojrzą lokalni, wielkopolscy artyści, ale też goście z Warszawy, Bydgoszczy i Szczecina. Grzegorz Dembiński
8. edycja Poznań Design Festiwal rozpocznie się pod hasłem „ZAKORZENIENIE. Inspiracja tradycją”. Projektanci zmierzą się z tematem dziedzictwa kulturowego. W programie około 40 wydarzeń w tym: wystawy, warsztaty, projekcje filmowe i dyskusje. Lokalni projektanci i goście z innych miast na nowo spojrzą na tradycję - sztukę ludową i rękodzieło.

Poznań Design Festiwal. W programie wystawy, warsztaty i filmy

Poznań Design Festiwal od lat skupia się na działaniach wokół designu, architektury i przestrzeni publicznej. Podczas niego prezentowane są rozwiązania dla lokalnych potrzeb i globalnych problemów.

Impreza odbędzie się między 10 a 18 września, m.in. w Starym Browarze i Centrum Kultury Zamek. Na nowo na tradycję i sztukę ludową spojrzą lokalni, wielkopolscy artyści, ale też goście z Warszawy, Bydgoszczy i Szczecina. Inspiracją są pejzaże małych miast i wsi tego regionu, czyli miejsca, które w czasie pandemii cieszyły się niesłabnącą popularnością. Brak możliwości wyjazdów zagranicznych spowodował, że oczy Wielkopolan skupiły się na ich własnej ziemi.

Pandemia stała się pretekstem, by przyjrzeć się dokładniej temu, co jest blisko. Odkrywamy więc nasze tradycje na nowo. Często nie jesteśmy świadomi tego, na jaką skalę nas kształtują, ani jak po nie sięgnąć, tak, by twórczo je wykorzystać. Na festiwalu przyjrzymy się im z nowych, nieoczywistych perspektyw

– mówi Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwal.

Program imprezy jest bardzo różnorodny, a do tego w całości bezpłatny. Niezależnie od poziomu wiedzy o designie, każdy z uczestników znajdzie coś dla siebie. Głównym celem jest wyzwolenie twórczej energii. Żeby to zrealizować, przygotowano 39 wydarzeń w 5 blokach programowych:

  • kids design,
  • cinema design,
  • warsztaty dla dorosłych,
  • wystawy
  • oraz wydarzenia towarzyszące.

Na otwierającej festiwal konferencji w 3 panelach dyskusyjnych zabierze głos 17 prelegentów; porozmawiają o tym, jak połączyć tradycję ze współczesnością. Początek w piątek, 10 września o godz. 10 na Scenie Nowej w CK Zamek.

W programie też wystawy inspirowane sztuką ludową we współczesnym wzornictwie, warsztaty zarówno dla dzieci, jak i seniorów. Będzie można między innymi samodzielnie zaprojektować ekologiczne opakowanie do butelki hyćki, czyli soku z czarnego bzu. Z kolei na warsztatach ceramicznych powstaną unikatowe karafki, swoim kształtem nawiązujące do sylwetki historycznej i kultowej postaci bamberki.

Pod okiem Jadwigi Anioły będzie można nauczyć się sztuki tworzenia „pająków”, czyli różnokolorowych dekoracji ze słomy i bibuły. Zaplanowano też premierę krótkich filmów dokumentalnych o poznańskich rzemieślnikach.

W trakcie festiwalu zostanie oficjalnie otwarta nowa przestrzeń, poświęcona designowi: pracownia Vzory przy ul. Ślusarskiej.

Festiwal odbywać się będzie w Centrum Kultury Zamek, Starym Browarze, a także w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu, Muzeum Sztuk Użytkowych, Muzeum Archeologicznym oraz Bramie Poznania, Galerii Zacnie i Pracovni Vzory. Pełen program jest dostępny TUTAJ.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto