Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: "Hiszpanka" - bitwa o Ławicę 94 lata później

ZS
Wieża na Ławicy, która ucierpiała podczas ataku powstańców.
Wieża na Ławicy, która ucierpiała podczas ataku powstańców. ZS
Na terenie dawnej jednostki wojskowej na Ławicy przez trzy dni około trzystu rekonstruktorów odtwarzało sceny walki o lotnisko ze stycznia 1919 roku.

Filmowcy pojawili się na Ławicy we wtorek, 8 stycznia. Pierwszy dzień poświęcono na próby, przez kolejne dwa kręcono już ujęcia z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Tych na Ławicę dotarło kilkanaście. Umundurowani statyści przyjechali nie tylko z Poznania - łącznie na planie pojawiło się ich około trzystu.

Zobacz więcej o filmie "Hiszpanka" [ZDJĘCIA]

Sporo zdjęć powstawało w nocy ze środy na czwartek (9/10 stycznia) i z czwartku na piątek (10/11 stycznia). Hałasy, które dobiegały z dawnego terenu wojskowego, który obecnie został przekazany lotnisku cywilnemu na Ławicy, było słychać w wielu okolicznych domach. Filmowcy używali bowiem sporo pirotechniki, nie zabrakło wybuchów, wysadzono też parę rzeczy. Jakich? Tego filmowcy nie chcą zdradzić.

Wiadomo natomiast, że przez trzy dni kręcono zdjęcia z bitwy o Ławicę (w 1913 roku zlokalizowano tam niemieckie lotnisko wojskowe), która odbyła się 6 stycznia 1919 roku.

Sama potyczka trwała krótko. Po godzinie 4 rano Polacy wysłali parlamentariuszy i postawili Niemcom ultimatum bezwzględnej kapitulacji. Ci dostali na odpowiedź jedynie 10 minut. Gdy po tym czasie nie uzyskali odpowiedzi, powstańcy rozpoczęli atak i szybko podeszli pod stację lotniczą, ponieważ niemieckie ckm-y strzelały zbyt wysoko.

Zobacz też: Historia wielkopolskiego lotnictwa w Odwachu [ZDJĘCIA]

Z polskiej strony oddano tylko cztery strzały armatnie, ponieważ obawiano się pożaru. Jeden z pocisków trafił w lotniskową wieżę. Po tym Niemcy stwierdzili, że dalsza obrona nie ma sensu i po 20-minutowym szturmie Ławica była w polskich rękach.

W ataku poległ jeden powstaniec, zginęło też dwóch Niemców, kilkunastu żołnierzy zostało rannych. W ręce Polaków wpadło kilkaset rozmontowanych i zakonserwowanych samolotów bojowych oraz balonów obserwacyjnych. Zdobyty sprzęt pozwolił sformować kilka eskadr lotniczych, które dały początek polskiemu lotnictwu.


Przypomnijmy, że "Hiszpanka" to polska megaprodukcja, której budżet wynosi 20 mln zł. Jej premierę zaplanowano na 95. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, czyli 27 grudnia 2013 roku. W filmie wystąpią m.in. Jakub Gierszał, Jan Peszek, Crispin Glover oraz Florence Thomassin.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na Facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poznań: "Hiszpanka" - bitwa o Ławicę 94 lata później - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto