18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Radni nie zgodzili się na Młodzieżowe Igrzyska Młodzieży! [ZDJĘCIA]

Bogna Kisiel
Nadzwyczajna sesja poznańskiego samorządu
Nadzwyczajna sesja poznańskiego samorządu Waldemar Wylegalski
27 radnych poznańskich radnych podczas poniedziałkowej nadzwyczajnej sesji opowiedziało się przeciw organizacji w Poznaniu Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku. Miasto miało partycypować w kosztach organizacji imprezy kwotą 77 mln zł.

Za pomysłem prezydenta Grobelnego, a tym samym za zgodą na zaciągnięcie przez miasto kolejnych zobowiązań finansowych, opowiedziało się jedynie 4 radnych.

Zobacz też: Poznania nie stać na organizację Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku, ale... [ZDJĘCIA]

Nadzwyczajną sesję trzeba było zwołać, bo władze miejskie wystąpiły do rządu o udzielenie gwarancji finansowych na organizację igrzysk. Rząd sprawą miał się zająć na jutrzejszym posiedzeniu.

Było pewne, jak w banku, że dzisiaj rząd udzieli gwarancji finansowych miastu na organizację Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 r. Już nie musi. Poz-nań oddał imprezę walkowerem. Wczoraj radni zdecydowaną większością głosów odrzucili pomysł MIO.

Przeciwko igrzyskom była Platforma, SLD oraz PiS. Za głosowało tylko czterech radnych klubu prezydenckiego.
Na nic zdały się argumenty prezydenta Ryszarda Grobelnego, że MIO może być impulsem dla rozwoju Poznania. Zapewnienia o gwarancjach finansowych rządu, dotacjach z budżetu państwa do obiektów sportowych, które trzeba będzie zmodernizować.

- Najwięcej wydatków czeka nas w latach 2017-2018 - podkreślał R. Grobelny. - Jest prawdopodobne, że wtedy koniunktura się poprawi. A nawet w tej trudnej sytuacji miasto jest w stanie podjąć ten wysiłek.

Radni jednak uznali, że miasta nie stać na wydanie 77 mln zł na organizację imprezy i przeznaczenie ponad dwa razy tyle na inwestycje związane z MIO. Tym bardziej, że na razie są to wyłącznie szacunki i nie wiadomo, ile rzeczywiście będzie kosztować modernizacja kompleksu lekkoatletycznego na Golę-cinie czy stadionu do rugby. Do rezygnacji z igrzysk radnych dopingowali przedstawiciele Stowarzyszenia My Poznaniacy, rozdając chleb i apelując "Najpierw chleba, a potem igrzysk". Zdaniem Andrzeja Białasa, przewodniczącego stowarzyszenia, dalsze zadłużanie miasta jest nieodpowiedzialne. A PiS przypominał, że jedne igrzyska już mieliśmy (Euro 2012) i teraz musimy je spłacać. R. Grobelny podkreślał, że takie twierdzenia są nieuzasadnione, bo kłopoty mają nie tylko cztery miasta, które organizowały Euro.

- Wbrew pozorom to smutna sesja. Entuzjazm i wiara w to miasto gdzieś zaginęła - przyznał Michał Grześ, wiceprzewodniczący Rady Miasta z PiS. - Znam nastroje wśród poznaniaków. I dlatego nie odważyłbym się głosować za igrzyskami. Chciałbym, żeby było to ostatnie głosowanie na nie.


Więcej na stronie "Głosu Wielkopolskiego"


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Codziennie rano najświeższe informacje z Poznania i regionu na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto