Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Uczniowie będą uprawiać rośliny w przyszkolnych ogródkach

Anna Jarmuż
Katarzyna Kamińska
Poznańscy uczniowie mają uprawiać rośliny w przyszkolnych ogródkach. Zajęcia te będą realizować w ramach lekcji przyrody. Projekt jest skierowany do dzieci ze szkół podstawowych. Niewykluczone jednak, że w przyszłości obejmie także starszych uczniów.

- Chcemy, aby dzieci mogły uczyć się przyrody na żywo - mówi radny Marek Sternalski, pomysłodawca projektu. - Dawniej takie ogródki działały przy niemal wszystkich szkołach. Warto do tego wrócić.

Radny podkreśla, że lekcje praktyczne są szczególnie potrzebne w miastach, gdzie kontakt z przyrodą jest ograniczony. Skutkuje to tym, że młodzi ludzie, którzy mają jedynie wiedzę książkową, nie potrafią odróżniać i rozpoznawać roślin.

WSZYSTKO O DZIECIACH I DLA DZIECI W POZNANIU

Projekt ma zostać opracowany do końca tego roku. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wejdzie w życie wiosną 2014 r. W pierwszej kolejności programem zostaną objęte dzieci ze szkół podstawowych. Jeżeli będzie cieszył się zainteresowaniem, lekcje w przyszkolnych ogródkach będą realizować również starsze dzieci.

- Programem pilotażowym zostaną objęte cztery szkoły. Zależy nam, aby na tej liście znalazły się również szkoły specjalne. Poznawać rośliny przez dotyk czy zapach może również, na przykład, dziecko niewidome - tłumaczy Marek Sternalski.

Pod względem merytorycznym nad akcją czuwać będą pracownicy ogrodu botanicznego. Jak podkreślają w ogródkach mają znaleźć się rośliny, których uprawa nie jest kosztowna i czasochłonna.

- Dobrym rozwiązaniem jest słonecznik, paproć, skrzyp i wiele gatunków drzew i krzewów - wylicza Justyna Wiland- -Szymańska, dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Zależy nam, aby rośliny były różnorodne i obrazowały pewne zjawiska przyrody.

Pomysłodawcy projektu zdają sobie sprawę, że budżet szkół jest skromny. Dlatego pieniądze na realizację projektu planują pozyskać z zewnątrz, np. z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska.

W Poznaniu są szkoły, które praktyczne lekcje przyrody realizują już od dawna. Przykładem jest Szkoła Podstawowa nr 66 na os. Przyjaźni. W maju zeszłego roku na terenie placówki powstało arboretum, w którym rośnie dziś kilkadziesiąt gatunków drzew i krzewów. Znajdują się wśród nich także gatunki chronione.

- Przy naszej szkole istniał kiedyś ogród. Z biegiem lat miejsce to ulegało zapomnieniu. Wpadliśmy na pomysł, aby pomóc mu odzyskać dawny blask - mówi Ewa Dekubanowska, dyrektor szkoły. - Prace nad arboretum trwały kilka lat i kosztowały nas wiele pracy. Efekt jest zadziwiający, ale nadal staramy się, aby nowych roślin było coraz więcej.

W arboretum dzieci realizują praktyczne lekcje przyrody. Maluchy uczą się, jak rozpoznawać gatunki drzew i krzewów.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto