Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaniacy - bierzcie paragony!

Redakcja
Ruszyła ogólnopolska akcja "Weź paragon". Pracownicy "skarbówki" ...
Ruszyła ogólnopolska akcja "Weź paragon". Pracownicy "skarbówki" ... Adam Łojewski
Ruszyła ogólnopolska akcja "Weź paragon". Urzędnicy kontroli skarbowej namawiają do zabierania paragonów ze sklepów. Do końca wakacji będą też kontrolować właścicieli sklepów i restauracji.

W całej Polsce Izba Skarbowa oraz Urząd Kontroli Skarbowej rozpoczynają akcję, która ma zmniejszyć zagrożenia i niebezpieczeństwa płynące z powodu braku ewidencjonowania sprzedaży i nie wydawania paragonów fiskalnych.

- Naszym celem jest dotarcie do społeczeństwa i przekazanie idei "Weź paragon" - mówi Grażyna Hermann-Perek, rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu. - Chcemy pokazać, że jest to ważne z punktu widzenia samego klienta. Kontrola skarbowa, nawet najbardziej skuteczna nie zwalczy szarej strefy i nieuczciwej konkurencji. Tak naprawdę bardzo dużo zależy od klienta. Jeśli będzie się on domagał paragonu i będzie go zabierał, to my nie będziemy musieli przeprowadzać tylu kontroli.

Pracownicy skarbówki przez całe wakacje kontrolować będą sprzedawców i restauratorów w całej Wielkopolsce. Kontrole sprawdzą, czy sprzedaż jest rejestrowana na kasie. Dodatkowo sprawdzona zostanie jakość paragonu.
- Często jest tak, że paragon nie odzwierciedla rzeczywistej sprzedaży - wyjaśnia Hermann-Perek. - Zdarza się też, że wydawany dokument nie jest paragonem.

Za niezarejestrowanie sprzedaży na kasie odpowiada sprzedawca i to on zostaje ukarany mandatem karnym. Oczywiście w tym wypadku karani są również właściciele firm, którzy mają obowiązek przestrzegania sprzedaży.

Wysokość mandatu jest uzależniona od popełnionego czynu. W zależności od popełnionego przestępstwa można otrzymać mandat w między 138,60 zł a 2722 zł.

Jak odbywa się proces sprawdzania sprzedawcy? Inspektor obserwuje i jeśli zauważy coś podejrzanego wówczas podchodzi i sprawdza czy transakcja została zarejestrowana na rolce. Jeżeli taka sytuacji powtórzy się kilka razy, wtedy wszczynane jest postępowanie skarbowe.

Akcja "Weź paragon" ma też na celu poinformowanie społeczeństwa o plusach płynących z posiadania paragonu. Po pierwsze dowód zakupu ułatwia klientowi dochodzenie swoich praw w przypadku, kiedy zakupiony towar lub usługa nie odpowiadają deklarowanej przez producenta jakości lub posiada pewne wady. Po drugie zabieranie paragonu zmniejsza nieuczciwą konkurencję. Biorąc paragon klient może oczekiwać, że zapłacony podatek wróci do niego w sposób pośredni, poprzez zadania realizowane i finansowane przez państwo. Po czwarte, klienci biorący paragon ze sobą zmniejszają tzw. szarą strefę. Sprzedawcy w ten sposób nie mają możliwości ukrywania swoich dochodów.

Akcja przeprowadzona zostanie latem, a to dlatego, że w tym okresie w mieście zaczyna się sprzedaż sezonowa i imprezy plenerowe. Otwiera się puby, ogródki piwne, a tam głównie dochodzi do łamania przepisów i tworzenia obrotu poza kasą.

Wakacyjna akcja "Weź paragon" nie oznacza, że pracownicy "skarbówki" nie kontrolują sprzedawców przez cały rok. Od 1 stycznia do 15 czerwca 2011 roku kontrolerzy Urzędu Kontroli Skarbowej sprawdzili w Wielkopolsce 3 237 miejsc. Wystawiono aż 1488 mandaty.





emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto