Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznańskie szkoły stawiają na patriotyzm

Katarzyna Mucha
Katarzyna Mucha
- Wychowanie patriotyczne to nie tylko akcje i święta. Chcemy uczyć patriotyzmu każdego dnia - uważa Katarzyna Sołtysik, dyrektor Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi.

Patriotyzm kojarzy się współcześnie z miłością do ojczyzny, ale i do gotowości poświęcenia się dla jej dobra, jeśli zajdzie taka potrzeba. Mimo ciągłych zmian i ogromnego tempa, w jakim przyszło nam żyć ojczyzna wciąż zdaje się być istotną wartością, nie tylko dla tych starszych, ale przede wszystkim dla młodych ludzi.

O konieczności kontynuowania i sukcesach już osiągniętych na dzisiejszej Komisji Oświaty i Wychowania dyskutowali poznańscy radni.
- Można wyliczyć szereg działań, które są doskonałymi przejawami wychowania patriotycznego w szkołach– mówi Lidia Dudziak, przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania. – Kultywujemy chociażby obchody Święta Trzeciego Maja, Stowarzyszenie Memoramus co roku organizuje marsze katyńskie, poza tym wiele poznańskich szkół stale współpracuje z krajami ze wschodu.

Wychowanie patriotyczne to jednak nie tylko spotkania, rozmowy i projekty edukacyjne.
- Coraz więcej szkół wybiera na patronów szkół patriotów polskich – tłumaczy Lidia Dudziak. – Generał Anders, marszałek Piłsudski to tylko kilka z licznych przykładów. To ważne, że w dzisiejszych czasach pamięta się o tych ważnych dla Polski postaciach.

Kształtowanie patriotyczne, szczególnie w czasach pokoju musi przyjmować ciekawą dla młodych ludzi formę. Jak radzą sobie z tym zagadnieniem dyrektorzy poznańskich szkół?
- Staramy się zainteresować młodzież różnymi atrakcyjnymi projektami – wyjaśnia Karol Seifert, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 6 w Poznaniu. – Co roku organizujemy marsze pamięci do Katynia, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży.

Jak tłumaczył dyrektor Seifert, uczniowie świadomie podejmują decyzję o uczestnictwie i nie ma w nim miejsca na osoby przypadkowe.
- Chętnych do wzięcia udziału marszach naprawdę nie brakuje – zapewnia  Karol Seifert. – Kładziemy także duży nacisk na rozwijanie znajomości polsko – rosyjskich.Chcemy, aby obydwie strony lepiej się poznały. To cenna wymiana doświadczeń, również tych historycznych.

Czy wychowanie patriotyczne jest potrzebne?

-  Każdy człowiek potrzebuje wzorca, którego może się trzymać – tłumaczy Karol Seifert. – Wychowanie patriotyczne pomaga w kształtowaniu pozytywnych postaw.

W poznańskich szkołach idea kształtowania świadomości patriotycznej jest coraz częściej realziowana.


Mój Modny Poznań

serwis specjalny
TRANSFERY 2009KONKURSY MM POZNAŃ

sprawdź co możesz wygrać
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto