Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Profesor Teresa Rabska honorowym obywatelem miasta Poznania

monika21
monika21
Podczas uroczystej 74. sesji Rady Miasta honorowe obywatelstwo miasta Poznania otrzymała prof. Teresa Rabska, współautorka reformy samorządowej.

W dniu święta patronów miasta – Piotra i Pawła, przyznano również tytuły Zasłużonych dla miasta Poznania oraz Nagrodę Artystyczną, Naukową i Sportową miasta Poznania.

Radni nadali prof. Teresie Rabskiej tytuł honorowego obywatela, doceniając jej dorobek naukowy, szczególnie nagradzając pracę i zaangażowanie w odbudowę samorządności w Polsce i tworzenie społeczeństwa obywatelskiego. Zasługi prof. Rabskiej podkreślał również prezydent Ryszard Grobelny, mówiąc o pochodzeniu i głębokim zakorzenieniu idei samorządności w Poznaniu.

- Przez ostatnie 20 lat zmieniło się oblicze naszego miasta – mówił Ryszard Grobelny, otwierając sesję Rady Miasta. – Jesteśmy dumni z idei, które tworzą to miasto. Poznań pod wieloma względami osiągnął pewien etap rozwoju, kształcenia i efektywnych działań. Mamy jednak nowe wyzwania – budowa kapitału społecznego, otwartego na współpracę. Osoby dziś wyróżnione budują taki kapitał w różnych dziedzinach. Poznaniacy nagrodzili tych, którzy szukają współpracy i kompromisów.

- Nadanie honorowego obywatelstwa miasta Poznania jest ogromnym zaszczytem, szczególnie dla mnie, mieszkanki tego miasta – mówiła prof. Teresa Rabska, odbierając wyróżnienie w poznańskim ratuszu. – To wielokrotnie przekracza moje działania. Ten zaszczyt przyznania tytułu przyjmuję z pokorą i szacunkiem. Moja praca była wyłącznie spełnieniem obowiązków obywatela. Nadanie tytułu honorowego obywatela będę traktować jako bodziec, zachętę i zobowiązanie do dalszego działania.

Podczas uroczystości czterem osobom nadano również tytuł Zasłużonego dla miasta Poznania, które znacząco przyczyniły się dla miasta w dziedzinach historii, religii, kultury i życia społecznego. Wyróżnienie to otrzymali:
- pułkownik Jan Górski: za działania na rzecz upamiętnienie historii Państwa Podziemnego, przekazywanie wiedzy historycznej młodemu pokoleniu Poznania i Wielkopolski oraz zasługi dla niepodległości Polski;
- ksiądz Tadeusz Magas – za zasługi i zaangażowanie w działalność duszpasterską dla mieszkańców miasta w okresie przed i po 1989 r.;
- Jan Nowowiejski – za działalność kulturotwórczą, promowanie muzyki swojego ojca Feliksa Nowowiejskiego oraz kultywowanie o nim pamięci;
- Piotr Frydryszek – za zasługi dla życia społecznego miasta, rzetelność dziennikarską i działanie na rzecz wolności wypowiedzi.

Wręczono również Nagrodę Naukową, Artystyczną i Sportową miasta Poznania. Pierwszą z nich otrzymał prof. dr hab. Zygmunt Zagórski, wyróżniony za pracę pt.: ,,Nazewnictwo geograficzne Poznania”. Nagrodę Artystyczną przyznano Mariuszowi Foreckiemu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii humanistycznej. W dziedzinie sportu wyróżnione zostały Julia Michalska i Magdalena Fularczyk, zawodniczki Poznańskiego Towarzystwa Wioślarskiego „Tryton” oraz trener wioślarstwa Przemysław Abrahamczyk.

Po zakończeniu uroczystości na Starym Rynku odbyło się krótkie widowisko inscenizujące spotkanie Piotra i Pawła, którzy podjęli decyzję o utworzeniu miasta Poznań.


17, 18,

24, 25 lipca, Stary Rynek
3 lipca

2010 - Malta
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto