Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przywrócić pamięć o historii

Redakcja
- Ta publikacja powinna ukazać się dawno temu – mówi prof. Pilarczyk. Książka o Wielkopolanach w wojnie polsko-bolszewickiej trafiła do księgarń.

W sprzedaży pojawiła się książka o udziale wojsk wielkopolskich  w wojnie na Kresach Wschodnich - "Poznańczycy w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921". Książka jest rezultatem żmudnych prac dr. Bartosza Kruszyńskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, który zgromadził i opracował rozproszony materiał źródłowy - ponad 800 fotografii, dokumentów, wycinków prasowych, rysunków i map z epoki, często nigdy niepublikowanych. Co ciekawe, zrobił to w zawrotnym tempie – książka powstała w ciągu 5 miesięcy!

- Kruszyński zrealizował to, o czym myślało wielu – mówił podczas prezentacji tytułu w poznańskim Zamku, prof. Zbigniew Pilarczyk. - Przez wiele lat o wojnie polsko-bolszewickiej nie wypadało mówić. A teraz książka jest przykładem na to, że tematem można pokonać urzędniczą inercję. Olbrzymią cegiełkę dołożyły również osoby prywatne. Ponad połowa zebranych materiałów pochodzi z ich zbiorów.

Wydania książki podjął się Dom Wydawniczy Rebis. Dlaczego? Jak wyjaśnia Tomasz Szponder, prezes wydawnictwa, powodów była kilka. Wydawca chciał dołożyć cegiełkę do upamiętnienia tego niezwykle istotnego momentu dla Polski, a także przypomnieć lokalnej społeczności o mało znanym udziale Wielkopolan w wojnie polsko-bolszewickiej.

- Poza tym to ważny aspekt osobisty – mówił Szponder. - Mój dziadek walczył w tej wojnie, nie jest dla mnie obca, a pamięć o niej była kultywowana w naszym domu.

Sam autor twierdzi, że chciał stworzyć książkę nie tylko dla naukowców.
- Pomysł chodził za mną od dawna – wyjaśniał. - Denerwowało mnie to, jak wojna była odbierana w Polsce, nie mówiono o ogromnym wkładzie wojsk wielkopolskich. Myślę, że udało mi się połączyć w publikacji zarówno cechy książki naukowej, jak i przeznaczonej dla masowego odbiorcy.

To książka nietypowa. Najczęściej bowiem to zdjęcia są uzupełnieniem tekstu. W tym przypadku jest odwrotnie – tekst jest uzupełnieniem zdjęć, które ułożone chronologicznie w epizody, stają się fascynującą opowieścią o losach wielkopolskich żołnierzy podczas wojny polsko-bolszewickiej.

W publikacji znaleźć można również wiele nekrologów. Ma to jednak swoje uzasadnienie.
- To często jedyny ślad po żołnierzach – przyznawał Kruszyński. - Nekrologi pochodzą z Dziennika Poznańskiego i Kuriera Poznańskiego. Wysyłali je dowódcy poległych, często z opisem jak zginęli.

Promocji książki towarzyszyła prezentacja mundurów oraz wyposażenia wojsk wielkopolskich przygotowana przez Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3. Bastion Grolman.

Poznańczycy w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921

Autor: Bartosz Kruszyński
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis
Data wydania: 2010
Seria wydawnicza: Historia
ISBN: 9788375106121
Liczba stron: 512
Format: 17,0 x 29,5 cm
Rodzaj oprawy: twarda

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto