Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puszcza Zielonka rośnie szybciej niż przed laty

Robert Domżał
Puszcza Zielonka jest terenem rekreacyjnym dla mieszkańców aglomeracji poznańskiej
Puszcza Zielonka jest terenem rekreacyjnym dla mieszkańców aglomeracji poznańskiej Fot.Robert Domżał
Czy uruchomienie spalarni odpadów na pograniczu Poznania i gminy Czerwonak wpłynie na stan drzew w Puszczy Zielonce? Na to pytanie mało kto potrafi dzisiaj odpowiedzieć.

– Opracowanie na temat ewentualnego oddziaływania na okolice Karolina zleciliśmy specjalistom z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Pamiętam jednak rok 1990, kiedy teren gminy Czerwonak był obszarem ekologicznie zagrożonym – mówi Mariusz Poznański, wójt gminy Czerwonak.

Jednak na podstawie wieloletnich badań sporo o wpływie zanieczyszczeń na Puszczę Zielonkę, bezpośrednio sąsiadującą z gminami Czerwonak i Murowana Goślina potrafią już teraz powiedzieć naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Obszar ten za sprawą położenia jest z jednej strony turystycznym zapleczem stolicy Wielkopolski, a z drugiej wyjątkowo podatny na zanieczyszczenia właśnie z miasta. Przeważające w regionie południowo-zachodnie i zachodnie wiatry przynoszą tam wyziewy z całego Poznania.

– W Puszczy Zielonce od dwudziestu lat działa monitoring środowiska. Tworzy go 14 stałych punktów badawczych – mówi dr Cezary Beker.
Obserwacje z kilku ostatnich lat dają powody do ostrożnego optymizmu. W porównaniu z przełomem lat 80. i 90. poprzedniego stulecia obecnie aglomeracja Poznania emituje o 80 procent mniej pyłów (z 11, 6 tys. ton do 2,5 tys. ton w ciągu roku) i o połowę mniej szkodliwych gazów z (14,3 tys. ton rocznie do 7,7 tys. ton w roku). Jak dowodzą badania dr. Cezarego Bekera i dr. Antoniego Sienkiewicza zawartość dwutlenku siarki i pyłu w powietrzu nad Puszczą Zielonką spadła do poziomu kwalifikującego ten obszar do grupy niskich skażeń.

Obecnie głównym źródłem zanieczyszczeń jest EC Karolin II. Z komina elektrociepłowni nad Puszczę Zielonkę, zdaniem naukowców, docierają głównie gazy. Pyły są zanieczyszczeniem pochodzącym ze źródeł położonych bliżej puszczy.

– W przeciwieństwie do gazów pyły, które są cięższe, spadają bliżej. Największym zagrożeniem dla puszczy są raczej kominy budynków znajdujących się w pobliżu tego obszaru leśnego. Drugim zagrożeniem są spaliny samochodowe – tłumaczy Cezary Beker.

Jak z kolei twierdzi burmistrz miasta i gminy Murowana Goślina Tomasz Łęcki, właśnie po to, by zmniejszyć oddziaływanie spalin, czyli komunikacji na puszczę, obwodnicę Murowanej Gośliny poprowadzono po zachodniej stronie miasta.

– Z tym, co mieszkańcy spalają w swoich kotłowniach i piecach, trudno jest walczyć. Nawet strażnicy miejscy mają problem, by udowodnić właścicielom posesji, że spalają materiały, których nie powinni sami utylizować – mówi burmistrz Łęcki.

Namacalnym efektem spad-ku zanieczyszczeń jest poprawa kondycji drzew w Puszczy Zielonce. W ostatnich latach nadrobiły one zaległości we wzroście z poprzednich dziesięcioleci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Puszcza Zielonka rośnie szybciej niż przed laty - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto