Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kładka pieszo-rowerowa w Owińskach prawie gotowa. Połączy trzy gminy. Będzie dostępna w wakacje. Zobacz zdjęcia

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Podstawą kładki jest betonowy most o długości 133,7 m
Podstawą kładki jest betonowy most o długości 133,7 m Waldemar Wylegalski
Kładka pieszo-rowerowa w Owińskach już jest prawie gotowa. Będzie można z niej korzystać jeszcze w czasie tych wakacji. "Połączy ona Owińska z Poznaniem na wysokości Radojewa, w miejscu gdzie istniała historyczna przeprawa promowa, ułatwi dojazd lub dojście do atrakcyjnych terenów puszczy Zielonki" - zapewnia miejski portal poznan.pl.

Kładka połączy trzy gminy - Czerwonak, Owińska i Poznań - zbudowana jest bowiem na wysokości zespołu poklasztornego cysterek w Owińskach, a po drugiej stronie rzeki zejście prowadzi na pogranicze Poznania i Suchego Lasu.

- Kładka pieszo – rowerowa jest jedną z flagowych inwestycji gminy Czerwonak i Metropolii Poznań - informuje Urząd Gminy Czerwonak. - Konstrukcja kładki stanowi unikatowe rozwiązanie. Najwyższy taras widokowy będzie znajdował się na wysokości 25 metrów nad terenem, co pozwoli na podziwianie terenu Warty z wysokości koron drzew, co samo w sobie będzie stanowić atrakcję turystyczną.

Zobacz też: Poznański zakład wejdzie do polskiej grupy zbrojeniowej? To wielka szansa dla H.Cegielski – Poznań S.A.

- Po stronie gminy Czerwonak kładka stanie się "bramą" do Puszczy Zielonki i jej sąsiednich atrakcji: kąpieliska Akwen Tropicana, malowniczych zbiorników pożwirowych, unikatowego Parku Orientacji Przestrzennej i Biblioteki Zapachów oraz do zabudowań pocysterskich - wtóruje poznan.pl. - Z zejścia po stronie Owińsk do wieży na Dziewiczej Górze będzie około 6 kilometrów. Kładka będzie naturalnym przedłużeniem Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego na zachodnim brzegu Warty i szlaków rowerowych po stronie wschodniej (np. Cysterski Szlak Rowerowy, Szlak Kościołów Drewnianych). Na zachodnim brzegu będzie można dojechać lub dojść od strony Radojewa ul. Piołunową lub przedłużeniem ul. Nadwarciańskiej jadąc z Naramowic. Z końcowego przystanku tramwajowego przy ul. Błażeja do wejścia na kładkę jest ok. 7 kilometrów, natomiast z pętli Radojewo to tylko 2 km.

Wieża widokowa ma dwie platformy na wysokości 12 i ponad 20 metrów. Część mostowa kładki składa się z trzech przęseł z betonowym mostem o długości 133,7 m, co w sumie z wjazdami po obu brzegach daje około 200 metrów.

- Realizacja o wartości 27 mln zł jest jednym z przykładów współpracy metropolitalnej Gminy Czerwonak z Miastem Poznań, Powiatem Poznańskim i gminą Suchy Las - podkreśla poznan.pl. - Przedsięwzięcie jest dofinansowane przez Unię Europejską w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020. Miasto Poznań przeznaczyło na inwestycję 5 mln złotych z budżetu oraz 6 mln pochodzących z dodatkowego wsparcia zewnętrznego.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kładka pieszo-rowerowa w Owińskach prawie gotowa. Połączy trzy gminy. Będzie dostępna w wakacje. Zobacz zdjęcia - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto