Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy z całej Polski zmagają się z suszą. W 10 województwach, w tym w Wielkopolsce, problem dotyczy wszystkich gmin

Damian Cieślak
archiwum.naszemiasto.pl
Rolnicy z całej Polski zmagają się z suszą. W okresie ostatnich trzech miesięcy została ona odnotowana w każdym województwie. W aż 10 z nich susza pojawiła się we wszystkich gminach. W tym gronie jest również Wielkopolska

Wpływ na taki stan rzeczy miała tegoroczna wiosna, która cechowała się wyjątkowo wysoką temperaturą powietrza oraz bardzo wysokim usłonecznieniem. W raporcie przygotowanym przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach czytamy, że „wartości tych elementów meteorologicznych były znacznie wyższe od norm wieloletnich. Jednocześnie w tym okresie wystąpiły stosunkowo niskie opady atmosferyczne, co spowodowało duże obniżenie wartości KBW oznaczające znaczne niedobory wody dla roślin”.

Problem dotyczy całego kraju. Aktualnie susza rolnicza w Polsce występuje wśród następujących upraw: zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, truskawek, drzew owocowych, rzepaku i rzepiku.

Duży deficyt wody dla wyżej wymienionych roślin oznacza, że tegoroczne plony tych upraw będą niższe z powodu występującego niedoboru wody co najmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

Problem jest ogromny

W województwie wielkopolskim suszą zagrożone są wszystkie gminy. Procentowy udział zagrożonej powierzchni poszczególnych upraw należy do najwyższych w kraju. Z problemem naturalnie zmagają się również rolnicy naszego powiatu.

- Susza wszystkim daje się mocno we znaki. W tym roku, jak nic się nie zmieni, to na słabych glebach plon z jarych zbóż będzie wynosił 50%. Kukurydza to wielka niewiadoma. Na gorszej ziemi jest już rurka, na mocniejszych jeszcze się trzyma. Nie wiemy jak będzie z pomidorami. Przy takiej suszy człowiek nie jest w stanie tego nawodnić. Problem jest ogromny - nie ukrywa Dariusz Dobrychłop z Pieruszyc, Rolnik Roku 2017 w powiecie pleszewskim.

Rusza szacowanie strat

Rolnicy już teraz mogą zgłaszać do urzędów gmin szkody wynikłe z klęski suszy i wystąpić o oszacowanie strat. Resort rolnictwa wprowadza w życie procedury reagowania na klęskę. Były już minister Krysztof Jurgiel zobowiązał wojewodów do bieżącego monitorowania sytuacji w swoim regionie i bezzwłocznego powoływania komisji szacujących starty. Mają oni też przygotowywać cotygodniowe raporty.

Komisja szacująca straty pracuje już w gminie Gizałki. - Chyba jako pierwsi w powiecie zaczęliśmy działać w tym temacie. Susza występuje i nie ma żadnych dywagacji w tym temacie. Podejrzewam, że będzie bardzo dużo wniosków o oszacowanie strat. My jeździmy, pracujemy, oceniamy. W każdej gminie pewnie będzie podobnie - opowiada Piotr Kopczyński, mieszkaniec Rudy Wieczyńskiej, członek Powiatowej Izby Rolniczej.

Nie tylko uprawy

Susza szkodzi nie tylko uprawom rolniczym, zagrożone są również lasy. Na przeważającej części kraju utrzymuje się średnie i duże zagrożenie pożarowe. W pobliżu lasu nie wolno palić ognisk, używać otwartego ognia, wypalać pozostałości roślinnych, np. traw, gałęzi, porzucać nieugaszonych zapałek lub niedopałków papierosów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto