Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowery miejskie znikną z Poznania? Spółka Nextbike złożyła wniosek o upadłość

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Rowery miejskie cieszyły się do tej pory sporą popularnością wśród poznaniaków.
Rowery miejskie cieszyły się do tej pory sporą popularnością wśród poznaniaków. Waldemar Wylegalski
Spółka Nextbike Polska, która jest operatorem Poznańskiego Roweru Miejskiego, złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Czy w związku z tym rowery miejskie znikną z Poznania?

Spółka Nextbike Polska od dawna borykała się z problemami finansowymi. Pandemia koronawirusa spowodowała spadek przychodów z reklam, zmniejszyła się również liczba osób wypożyczających miejskie rowery.

Wszystko to ostatecznie doprowadziło do tego, że Nextbike zdecydował o skierowaniu do sądu wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego oraz o ogłoszenie upadłości.

Spółka poprosiła, aby wniosek o restrukturyzację był rozpatrywany w pierwszej kolejności.

- W ocenie zarządu, przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego daje realne szanse na dojście do porozumienia z wierzycielami, w tym z bankami finansującymi spółkę oraz pozwoli na ustalenie nowych zasad spłat zobowiązań spółki. Zawarcie układu z wierzycielami pozwoli na odsunięcie w czasie płatności aż do momentu powrotu do normalnego funkcjonowania systemów rowerowych po pandemii wirusa SARS-CoV-2 - czytamy w komunikacie spółki.

Co z funkcjonowaniem Poznańskiego Roweru Miejskiego?

Nextbike Polska jest operatorem Poznańskiego Roweru Miejskiego. Czy w związku z złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości przez spółkę funkcjonowanie poznańskiej sieci rowerów miejskich jest zagrożone?

Okazuje się, że na ten moment nie.

– Dla naszych użytkowników nic się nie zmienia. Rowery miejskie w 39 systemach w Polsce będą funkcjonowały normalnie. Zarówno nam, jak i naszym wierzycielom oraz miastom, zależy na tym, żeby rower miejski, który stał się symbolem sukcesu, nowoczesności i ekologii, przetrwał zawirowania spowodowane pandemią i mógł dalej się rozwijać. Liczymy na wsparcie i współpracę władz miejskich tak, aby rower nie stał się pierwszą biznesową ofiarą pandemii w transporcie publicznym w Polsce – mówi Paulina Wójcicka z biura prasowego Nextbike Polska S.A.

Nextbike Polska jest numerem jeden na polskim rynku miejskich systemów rowerowych pod względem liczby rowerów (ok. 80 proc. udziału w rynku). Spółka jest operatorem systemów rowerów miejskich w kilkudziesięciu miastach i miejscowościach w Polsce, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi. Spółka jest notowana na rynku NewConnect od 2017 r.

Rowery miejskie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony poznaniaków. W tym roku w Poznaniu dokonano ponad 50 tys. wypożyczeń, z tego od momentu wznowienia pracy systemu ponad 12 tys. wypożyczeń. Poznaniacy mają do dyspozycji 1558 rowerów systemu, z czego 562 rowery to modele nowej generacji 4G.

Zobacz też:

Po raz drugi serwis Otodom zapytał poznaniaków, czy ich okolica jest bezpieczna. Ankietę przeprowadzono wśród 4500 osób. Badacze wzięli pod uwagę odpowiedzi na pytania o to, czy mieszkańcy boją się wychodzić z domu po zmroku i czy dziecko poza domem może być bezpieczne. Pytani przyznawali oceny od 1 do 5.

Zobacz najnowszy ranking dzielnic Otodom 2020. Gdzie w Poznaniu jest najmniej bezpiecznie? Przejdź dalej i sprawdź --->

Oto najbardziej niebezpieczne dzielnice Poznania! Gdzie stra...

Sprawdź też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto