Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek Jeżycki w Poznaniu. Torba czy płyta na wymianę?

Cyprian Łakomy
Rynek Jeżycki. Od poniedziałku do środy na rynku stworzyć można własną torbę z ozdobnym motywem z tej części Poznania
Rynek Jeżycki. Od poniedziałku do środy na rynku stworzyć można własną torbę z ozdobnym motywem z tej części Poznania fot. Paweł Miecznik
Rynek Jeżycki. Bamberki, kamienica Oskara Hoffmana, motywy architektury secesyjnej i szachulcowej zdobią torby, które od poniedziałku dostępne są na jednym ze straganów. Torbę wykonać może każdy, za darmo i pod okiem artystów.

Ta niewielka, tymczasowa manufaktura pojawiła się tu w ramach projektu Bamberka, który znalazł się w gronie laureatów programu małych grantów "Miastoczynni", organizowanego przez działający w Poznaniu Kolektyw 1a.

- Promujemy wytwórczość. Chcemy w ten sposób uświadomić ludziom, że wiele rzeczy można wykonać samemu, niekoniecznie wydając na nie pieniądze - mówi Dorota Pawlicka, projektantka. Stragan na rynku Jeżyckim prowadzi wspólnie z innym artystą, Przemysławem Piniakiem.

Zobacz też: Rynek Jeżycki: Jest problem z pijaczkami. Będzie ochrona?

Nadruki na torbach powstają dzięki różnorodnym stemplom i szablonom. Ich wybór zależy od indywidualnego gustu każdego zainteresowanego.

Ale ręczne wytwarzanie toreb to tylko część projektu. Znacznie ważniejsze jest to, że stragan ma być miejscem spotkań i integrować mieszkańców tej dzielnicy Poznania.

- Liczymy na to, że uda się nam zainteresować ludzi, którzy robią zakupy na rynku. Mamy nadzieję, że tworzenie toreb będzie pretekstem do rozmowy o Jeżycach oraz wsłuchania się w historie mieszkańców - tłumaczy Pawlicka.
Stragan na Jeżyckim czynny będzie do środy w godzinach od 9 do 15.

Artyści zapowiadają, że Bamberka to projekt pilotażowy i planują kolejne akcje promujące rękodzieło na innych poznańskich rynkach.

Z kolei już dziś, w Teatrze Ósmego Dnia sprzedać lub wymienić będzie można swoje płyty CD, winyle i kasety. O godzinie 16 startuje tu projekt Wymiana Dźwięków, będący połączeniem giełdy płytowej, koncertów oraz spotkań z twórcami.

O znaczeniu nośników fizycznych dyskutować będą Radek Dziubek, muzyk grający m.in. w grupie Innercity Ensemble, i Radosław Włodarski, znany szerzej jako DJ Radar (godzina 17). Z kolei tajniki prowadzenia niezależnej wytwórni przedstawi uczestnikom Wojciech Kucharczyk, szef wydawnictwa Mik Music (g. 19).

Zobacz też: Rynek Jeżycki w Poznaniu - Prewencyjna akcja policji [ZDJĘCIA]

W Teatrze Ósmego Dnia posłuchać będzie można także muzyki z nośników wystawionych na sprzedaż lub przeznaczonych do wymiany. Na żywo miksować ją będzie DJ Polly Tykk.

Zwieńczeniem wydarzenia będą koncerty Dziubka i Kucharczyka. Pierwszy z nich rozpocznie się o godzinie 21. Wstęp wolny.

Z kolei w czwartek, w przestrzeni coworkingowej Biurcoo przy ul. 27 Grudnia odbędzie się pierwsze spotkanie inicjatywy Wyjec, powstałej w celu integracji poznańskich środowisk społeczno-kulturalnych.

- Chcielibyśmy zainicjować cykl spotkań, stworzyć forum dyskusji oraz znaleźć metodę na rozwiązanie problemów, z którymi boryka się poznańska kultura oddolna - piszą organizatorzy na stronie wydarzenia na Facebooku.
Początek spotkania przewidziano na godzinę 18, wstęp jest wolny.

W Poznaniu finiszują kolejne zwycięskie projekty realizowane w ramach programu regrantingowego Miastoczynni

Skomentuj: Rynek Jeżycki w Poznaniu. Torba czy płyta na wymianę?

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto