Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schron na Sołaczu zostanie oczyszczony [ZDJĘCIA]

Grzegorz Okoński
Schron na Sołaczu zostanie oczyszczony
Schron na Sołaczu zostanie oczyszczony Marcin Nowakowski
Zabytkowy schron na Sołaczu zostanie oczyszczony! Ochotnicy wypompują wodę z kilkudziesięcioletniego obiektu. Dopiero wtedy schron będzie mógł zostać udostępniony zwiedzającym...

Poznańscy miłośnicy fortyfikacji, na równi z miłośnikami Sołacza, mogą przez długi weekend zbierać siły, bo 5 maja czeka ich brudna robota. Jak zapewnia Marcin Nowakowski, radny Osiedla Sołacz i pasjonat tego terenu, ochotnicy przystąpią do sprzątania schronu przeciwlotniczego na Sołaczu z lat trzydziestych. Wobec tego, że obiekt jest zalany i zasypany gruzem, stosowniejsze byłoby nawet stwierdzenie, że schron będzie na nowo odkryty…

Co skrywa schron na Sołaczu?
- Jesteśmy po wizji lokalnej, wiemy, czego można się tam spodziewać - mówi Marcin Nowakowski. - Tam jest sporo błota, śmieci, leży sporo luźnych cegieł, a do tego częściowo obiekt zalany jest wodą. Dlatego o pomoc poprosiliśmy strażaków - ochotników z Osiedla Kwiatowego, którzy wypompują wodę.

Park Sołacki powstał nieco ponad sto lat temu; realizacja projektu Hermanna Kube zakończyła się w 1911 roku i kosztowała 128 tys. marek. W latach trzydziestych wybudowano w nim, w pobliżu ul. Litewskiej niewielki schron przeciwlotniczy.

- Pod względem architektonicznym schron w Parku Sołackim nie wyróżnia się od innych podobnych, położonych na przykład przy ulicach Wojska Polskiego, Mazowieckiej, czy Kościelnej - mówi Kazimierz Taczanowski, historyk, pasjonat poznańskich fortyfikacji. - Ale w przeciwieństwie do takich schronów, jak dawny przy ul. Kosynierskiej, przetrwał do dziś. Niemcy traktowali go jako obiekt przeciwlotniczy, w którym mogli się chronić mieszkańcy willi w czasie nalotów alianckich.

Akcja "Schron na Sołaczu"
W czwartek 5 maja ekipa „oczyszczająca” ma pojawić się w parku już około godz. 8 rano. Schron jest obecnie zabezpieczony przed dostępem osób niepowołanych, ale będzie wtedy otwarty. Inicjator akcji ocenia, że do wynoszenia śmieci, gruzu, wypompowywania wody, odkopywania obiektu i porządkowania bezpośredniego jego otoczenia przystąpi około trzydziestu osób, m.in. członków grup miłośników fortyfikacji.

- Chcemy, by był widoczny, jako ciekawy obiekt, świadczący o historii Sołacza - mówi Marcin Nowakowski. - Niewykluczone, że byłby też ujęty w ramach Poznańskiego Szlaku Fortecznego. Z tym, że trzeba będzie regularnie do niego zaglądać, by o niego dbać i wypompowywać podciekającą wodę. Oceniam, że co najmniej dwa razy w roku będziemy organizować takie prace.

Sprzątaniu towarzyszyć będzie wystawa poświęcona Parkowi Sołackiemu i Fortowi Winiary, przygotowana przez Marcina Nowakowskiego.

Schron na Sołączu zostanie oczyszczony. Jak podoba Wam się ten pomysł? Komentujcie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto