Smaki Azji

Materiał partnera zewnętrznego

Nie da się ukryć, że kuchnia azjatycka robi coraz większą furorę na całym świecie, sprawiając, że smakosze zachwycają się japońskim sushi, chińskimi zupami jak won- ton czy wietnamskimi specjałami na ostro. Zróżnicowane przysmaki sprawiają, że nie sposób się w nich nie zakochać.
Wśród smaków Azji warto wyróżnić kuchnie chińską, japońską, tajską, wietnamską czy koreańską, z której każda ma swoje wybitne potrawy.

Smaki Chin
Kuchnia chińska to połączenie ryżu, aromatycznych przypraw korzennych, sporych ilości sosu sojowego i wybornych owoców morza. Jako jedna z najpopularniejszych kuchni azjatyckich, zapewnia szereg szybkich dań z woka, które smażone na szybko doskonale łączą pięć smaków – słodki, gorzki, kwaśny, ostry i słony. W tym zakątku Azji, gotowanie jest filozofią, bowiem Chińczycy wierzą, że umysł i siła mogą być doskonale sprawne i współdziałające za sprawą żołądka. Smaki Chin to przede wszystkim sos sojowy, ser tofu i przyprawy. Do nietypowych przysmaków należą chińskie zupy lecznicze np. z żółwia, które jako jedyne, gotowane są długo i cierpliwie. Każda z potraw chińskich musi łączyć w sobie pięć smaków, które w różnych połączeniach mają korzystnie wpływać na nasz organizm. Na północy kraju, dominują potrawy mączne,wśród których znajdziemy makarony, chleb na parze czy doskonałe pierożki. Ciekawą kuchnią jest również kuchnia syczuańska, w której tradycje chińskie przeplatają się z indyjskimi.

Smaki Japonii
Kuchnia japońska to zamiłowanie do ryb – w tym między innymi tych surowych, a także owoców morza i wodorostów. Wśród najpopularniejszych dań wyróżnia się tutaj sushi, jednak słynne smaki to również sake, sos sojowy, tofu, misa (pasta z soi) czy słynna ostra pasta chrzanowa wasabi. Tutaj kuchnia jest niemal mistyczna, a smaki nie mogą się mieszać, stąd potrawy serwowane są w małych porcjach z niewielką ilością przypraw. Miłośnicy japońskich smaków z pewnością uwielbiają sushi z płatami tuńczyka, zupę dashi czy cieniutkie plastry polędwicy z warzywami, grzybami i tofu. Dla raju podniebienia, warto skosztować japońskiej zielonej herbaty z kardamonem.

Smaki Tajlandii
Kuchnia tajlandzka to sałatki i nietypowe połączenia. Tajowie kochają przyprawy w tym tamaryndynę, starty korzeń z kolendry, czosnek i chili. Sałatki łączą w sobie surową wołowinę i płatki róży, pędy bambusa, bądź orzechy ziemne. Laos słynie z ryb morskich i słodkowodnych, a krewetki przyrządza się tutaj na parze w otuleniu liści bananowca. Kuchnia ta jest szalenie prosta, ale jednocześnie wyrazista, a pasty z chili i czosnkiem ostrygowym czy nutą kolendry pieszczą zmysły. Specjały kuchni regionu to ryż w każdej formie, makaron ryżowy, zupy, czy pasty curry.

Smaki Wietnamu
Zupa Pho, sos rybny czy krewetki w placuszkach to najpopularniejsze smaki wietnamskie, a wśród przypraw nie brakuje trawy i liści cytrynowych. Niepowtarzalność aromatyczna i wyborna kuchnia wietnamska to słodko-kwaśne potrawy, zapiekane ryby z ziołami i moc kolendry i mięty.

Jeżeli nawiedzisz Poznań, na Glodny.pl możesz znaleźć każdy z tych smaków!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto