MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Solaris świętuje: 25 lat miejskich Urbino oraz 25 tysięcy wyprodukowanych autobusów i trolejbusów

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Solaris pracuje nad nową konstrukcją autobusów elektrycznych i wodorowych na rynki Ameryki Północnej
Solaris pracuje nad nową konstrukcją autobusów elektrycznych i wodorowych na rynki Ameryki Północnej Solaris Bus Coach
Dwadzieścia pięć lat minęło od premiery pierwszego autobusu Solarisa Urbino, a fabryka w podpoznańskim Bolechowie wyprodukowała od tego czasu już dwadzieścia pięć tysięcy pojazdów. Teraz pracuje nad nowym autobusem elektrycznym i wodorowym, który może podbić rynek w USA.

Podpoznański Solaris Bus& Coach Sp. z o.o., należący od 2018 roku do hiszpańskiej grupy CAF, S.A., jest dziś jednym z największych w Europie producentów autobusów miejskich i podmiejskich, skupiając się na rozwoju pojazdów zeroemisyjnych – elektrycznych, wodorowych i trolejbusów.

Jak mówi Mateusz Figaszewski, rzecznik spółki, w ubiegłym roku wyprodukował 1500 pojazdów, w ponad 80 procentach bateryjnych i wodorowych oraz trolejbusów i hybryd, a w pozostałych 20 procentach – z napędem spalinowym i CNG (na gaz ziemny). Kilka dni temu zjechał z taśmy autobus Urbino 12 electric, w barwach ATM Milano, przewoźnika z Mediolanu. Jednak od innych autobusów dla ATM różni się dumnym napisem „25 000 Solaris Buses” na burtach – bo to egzemplarz wyjątkowy – 25-tysięczny!

Przy okazji: ATM odebrało już 450 autobusów i trolejbusów Solarisa

- Ten autobus jest jeszcze u nas, ale za kilka dni, w czerwcu, pojedzie do zamawiającego przewoźnika – mówi Mateusz Figaszewski.– Mamy też innego wyjątkowego Urbino, który otworzył tę wyjątkową serię: pierwszego wyprodukowanego w 1999 roku. Po generalnym remoncie jest w bardzo dobrej kondycji i w eksploatacji! Ten pojazd w 1999 roku został zakupiony przez bydgoski ForBus, później trafił do wrocławskiego Polbus-u, skąd go odkupiliśmy. Teraz jeździ na wyjątkowej trasie: na liniach turystycznych w Poznaniu, gdzie debiutował w 2021 roku. 

Miasto Poznań informuje, że rozwiązania zastosowane właśnie w tym autobusie, takie jak funkcja przyklęku czy ABS były nowością w Polsce.

Pierwszy niskopodłogowy autobus miejski Solaris Urbino miał swoją publiczną premierę 26 maja 1999 roku, na targach motoryzacyjnych w Poznaniu. Dziś Solaris Bus & Coach podaje, że przez 25 lat produkcji Urbino wyprodukowano 25 tysięcy autobusów z napędem wodorowym, elektrycznym, hybrydowym, CNG i spalinowym oraz trolejbusów, które jeżdżą w taborach przewoźników z ponad 850 miast w 33 krajach, w tym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w Maroku czy na Martynice.

- Śledzimy tempo i kierunki zmian w transporcie publicznym w Europie, widzimy, że elektryfikacja transportu miejskiego zdecydowanie przyspiesza i dlatego zwiększamy udział w sprzedaży i produkcji pojazdów nisko - i zeroemisyjnych – mówi Mateusz Figaszewski.

Oprócz autobusów bateryjnych, Solaris oferuje od kilku lat autobusy z napędem wodorowym, w którym energia elektryczna produkowana jest przez paliwowe ogniwa wodorowe.

Obecnie firma pracuje nad nową konstrukcją autobusów elektrycznych i wodorowych na rynki Ameryki Północnej. Ocenia się, że do USA ten Urbino mógłby trafić już w ciągu dwóch lat. 

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Solaris świętuje: 25 lat miejskich Urbino oraz 25 tysięcy wyprodukowanych autobusów i trolejbusów - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto