Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spokojny wieczór w bombowym towarzystwie

Krzysztof Nowicki
Krzysztof Nowicki
A wszystko to w otoczeniu książek i aromacie kawy. W księgarni Bookarest odbyło się kolejne spotkanie ze znanymi dziennikarzami.

Tym razem goścmi księgarni w Starym Browarze byli twórcy wywiadów: znana z "Wysokich Obcasów" i "Aktivista" Paulina Reiter, Tomasz Kwaśniewski oraz Piotr Najsztub, znany głównie z tygodnika Przekrój oraz z programu "Tok-Szok".

Goście ci są uznawani za autorów najlepszych wywiadów w polskiej prasie, jednak tym razem to oni byli przepytywani. Opowiadali zatem o swojej pracy i o tym, co przez swe wywiady chcą przekazać czytelnikom.
- Osobiście zawsze staram się spotkać z człowiekiem, przetrzeć taką małą "szybkę" i zobaczyć, co w tym człowieku jest - opowiadał o swej pracy Najsztub. - Więc szczerze mówiąc obecnie nawet nie przygotowuję się specjalnie na wywiad, nie licząc sprawdzenia daty urodzenia głónego bohatera rozmowy. Ważne dla mnie jest też to, żeby to, co jest na papierze było dokładnym odzwierciedleniem tego, co się działo podczas rozmowy.

Paulina Reiter zwróciła uwagę na pewną specyficzną sytuację, do której dochodzi podczas jej pracy.
- Czasem trzeba jakoś oswoić rozmówcę, zachęcic go do wypowiedzi, ale ja muszę robić wręcz odwrotnie: muszę go "od-oswoić" - opowiadała dziennikarka. - Dzieje się tak, ponieważ znam się bardzo dobrze z większością ludzi, z którymi robię wywiady. Nagle dla nich przestaję być koleżanką a staję się tą panią, która prowadzi wywiad.

O strategii oswajania rozmówcy mówił też Tomasz Kwaśniewski: stara się, aby wywiad zawsze był prowadzony w domu bohatera. Mówi się o nim, że przeprowadzając wywiad zawsze wiąże się z rozmówcą i na moment wnika w jego życie. Jednak, zdaniem Pauliny Reiter, jest to czasem kłopotliwa sytuacja.
- Tomek jest taką osobą, która ma często problemy z autoryzacją wywiadu - mówiła pół żartem pół serio. - Ponieważ ludzie za bardzo otwierają się przed nim i czasem mówią więcej, niż chcieli powiedzieć.

Spotkanie w Bookarescie było również dobrą okazją, aby usłyszeć garść anegdot dotyczących pracy bohaterów spotkania.
- Pamiętam, że robiłem kiedyś wywiad z pewną bardzo mądrą panią profesor - opowiadał Kwaśniewski. - Po skończonym wywiadzie spostrzegłem, że przy niej moje pytania brzmiały naprawdę kretyńsko. Mimo wszystko nic nie zmieniałem, ponieważ urzekła mnie taka konwencja tej rozmowy.

O pytaniach, a raczej o jednym z nich, mówiła również Paulina Reiter.
- Kiedyś Mariusz Szczygieł dał mi taką poradę, żebym zadawała pytanie "a co wtedy myślałeś?". Nie mogę się do tego przekonać, ponieważ ilekroć próbuję zadać to pytanie, myślę o Adamie Małyszu. Otóż kiedyś opowiadał mi, jak bardzo go denerwują dziennikarze pytający, co myślał kiedy leciał. Dlatego ja nie zadaję tego pytania.

Spotkanie to było ostatnim wydarzeniem organizowanym w starej siedzibie Bookarestu. Od 12 lutego księgarnia zlokalizowana będzie w Atrium Stergo Browaru, nieopodal rzeźby Igora Mitoraja.

Czytaj też:
W polskim kinie brakuje... scenariuszy!

Po raz kolejny w księgarni Bookarest pojawili się wyśmienici goście. Tym razem Xavery Żuławski i Piotr Marecki opowiadali o sytuacji w polskiej kinematografii.

Marcin Meller: facet w reklamie to debil

Z czym kojarzy wam się kobieta postrzegana przez pryzmat mediów? Z proszkiem do prania? Wiecznym zagubieniem i proszeniem o radę? A może z seksem? Kobieta w mediach była tematem pierwszego spotkania z cyklu „Bomba w Bookarest”.
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto