Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sposób na dziecko w podróży. Wygraj maskotkę – nakładkę na pasy bezpieczeństwa.

Redakcja
Psycholog Małgorzata Ohme radzi, co zrobić, aby daleka podróż z maluchem przebiegała spokojnie i bezproblemowo. Mogą w tym pomóc pluszaki ufundowane przez producenta opon EcoControl – firmę Fulda. Wygraj jednego z nich!

Dla dziecka podróż samochodem niemal zawsze jest ciężkim przeżyciem. Nuda, nuda, nuda, a do tego krępujące pasy, ciasna przestrzeń i brak stymulacji. Jednym słowem wielkie pole dla dziecięcej wyobraźni, która znajduje różne rozwiązania. „Popstrykam ojca w ucho, może się obejrzy”, „rzucę patyczek od lizaka w przednią szybę, może zareagują”, „zacznę wydawać głośne dźwięki, może przestaną gadać, bo i tak nic nie rozumiem”… To tylko kilka przykładów, które można by mnożyć bez końca. Taka wersja podróży staje się koszmarem zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców.

Odreagowanie całej rodziny po takiej podróży trwa od kilku godzin do kilku dni. Mama krzyczy na Tatę, żeby uspokoił 3-letniego Janka, bo ona już nie ma siły po pięciogodzinnym zwracaniu mu uwagi. Tata jest zdenerwowany, bo cała tapicerka jest w różowej gumie do żucia, a spomiędzy foteli nie da się wydłubać popcornu. Mały Janek boi się złości rodziców, więc nieustannie płacze. Wszyscy są wykończeni, nikt nie jest szczęśliwy, a urlop skraca się o te stracone chwile. Co zrobić zatem, żeby przeżyć podróż z małym dzieckiem?

Planuj z głową
Po pierwsze: mądrze zaplanować. Z długopisem w ręku zapisać, jakie rzeczy potrzebujemy zapakować do samochodu i zrobić to najlepiej dzień wcześniej. Zamontować foteliki, wstawić w miejsca temu przeznaczone coś do picia oraz do zabawy. Nie robić tego w ostatniej chwili, bo wtedy jest duża szansa, że zapomnimy ulubionego słonika, który będzie powodem pierwszej dwudziestominutowej histerii i niepotrzebnie wywoła negatywne emocje u wszystkich pasażerów. Warto zadbać o szczegóły, które sprawią, że samochód stanie się bardziej przyjazny (kocyk, ulubiona poduszeczka, maskotka, czy nakładka na pasy w formie czarnego jaguara Fuldy).

Maskotka - nakładka na pas bezpieczeństwa to dobre rozwiązanie na czas podróży.
Najlepiej unikać drobnych przedmiotów, typu ludziki czy małe samochodziki, bo co chwilę będziemy ich szukać pod fotelami, a niecierpliwe dziecko będzie pytać, „czy zginęło na zawsze”.

Zapomnijmy lepiej o grach typu szachy, karty, czy chińczyk, bo przy każdym gwałtowniejszym ruchy samochodu będziemy zaczynać grę od początku (gry na magnez też się zazwyczaj nie trzymają). Dobrym pomysłem jest książeczka typu encyklopedia koni albo też samochodów lub inna zawierająca dużo obrazków. Nie wymaga to od nas czytania, a pozwala dziecku samodzielnie ją przeglądać. Jeśli istnieje taka możliwość, można zabrać jakąś grę czy przenośny odtwarzacz DVD, by maluch mógł obejrzeć bajkę lub pograć. Można też przygotować kolorowy długopis czy ołówek oraz notes lub kolorowankę (ważne, żeby to było coś z twardą podkładką i nie drobne kredki).

Ustal zasady
Po drugie: przed wyjazdem warto porozmawiać z dzieckiem o tym, jak wygląda podróż, ile trwa i co będzie działo się w jej trakcie oraz jakie są zasady panujące w samochodzie (np. nie odpinamy pasów, nie wydajemy nagłych głośnych dźwięków, itd.). To ułatwi dziecku - które do tej pory jeździło najdalej w krótką podróż do osiedlowego sklepu czy na stację benzynową - uniknąć nierealnych oczekiwań, Po trzecie: trzeba zaplanować przerwy (koniecznie!). Im mniejsze dziecko, tym przerwy powinny być częstsze, nawet co ok. 2 godziny. Przerwa to także okazja, aby coś zjeść, napić się, pobujać na huśtawce. Warto wybierać takie miejsca, które mają np. mały plac zabaw dla dzieci, żeby mogły w jak najkrótszym czasie (ok. 20 minut) spożytkować nagromadzoną energię.

Kolejnym ważnym aspektem podróży jest uczenie dziecka zasad bezpieczeństwa.
W dużej mierze nasze dzieci uczą się przez naśladowanie. Możemy być pewni, że nasze zachowania, takie jak rozmawianie przez komórkę czy brak pasów bezpieczeństwa oraz soczyste wyzwiska pod adresem innych kierowców zostaną przez nie zapamiętane, jako wzór do naśladowania.

Pamiętajmy, że podróż może zachęcić także nas rodziców do większej kreatywności w zabawie z dzieckiem, przełamywania utartych schematów („włącz sobie bajkę”) oraz może być wspaniałą lekcją opanowywania własnych emocji i uczenia dziecka samokontroli.

Jak się bawić
Na koniec kilka propozycji zabaw z dzieckiem w trakcie jazdy:
• Raz, dwa, trzy - moje szczęście, czyli kto pierwszy zobaczy np. krowę lub żółty samochód krzyczy „raz, dwa, trzy…”. Zabawa powinna omijać kierowcę, który nie powinien niczym rozpraszać swojej uwagi w trakcie jazdy;
• Zgadnij, co to za znak - punktowanie za trafne rozpoznawanie znaków (także marek samochodów);
• 20 pytań - dziecko może zadawać pytania, na które odpowiadamy tak lub nie i musi zgadnąć, kogo lub co mieliśmy na myśli np. czy to jest człowiek? Kobieta czy mężczyzna? Czy ja go znam?
• Wymyślanki, zgadywanki – dzieci i rodzice na przemian wymyślają kategorie np. owoce. Mówią raz rodzic, raz dziecko (jabłko, gruszka, mango, śliwka itd. aż do wyczerpania pomysłów). Wygrywa ten, kto jako ostatni wymyśli jakiś owoc.
• Słuchanie książek na płytach i/lub piosenek, które można wspólnie śpiewać. 
• Karaoke: słuchamy piosenkę, a potem sami ją śpiewamy.
• Statki (gra dla dzieci w wieku szkolnym) - dwie rysowane plansze i każdy zaznacza na nich swoje okręty (od jedno- do czteromasztowych); uczestnicy na przemian próbują ustrzelić statki przeciwnikowi np. A4, B3. Wygrywa ten, kto najwięcej zgadnie.

Mamy dla Was maskotki – nakładki na samochodowe pasy bezpieczeństwa, które mogą pomóc w zajęciu dziecka w czasie podróży. Zabawki ufundowała firma Fulda – producent opon EcoControl.

By otrzymać jedno z nich w komentarzach pod tym tekstem napiszcie jaki jest Twój sposób na uprzyjemnienie dziecku długiej podróży samochodem? Nagrody otrzyma pierwszych 25 osób, które zamieści komentarze ze swoimi opisanymi sposobami (więcej niż w kilku słowach). Uwaga! Sposoby nie mogą się powtarzać!

Konkurs przeznaczony jest wyłącznie dla zarejestrowanych Użytkowników serwisu MM Moje Miasto Poznań. Nie masz jeszcze stałego loginu? Dołącz do nas!


wystawa pod

patronatem MM Moje

Miasto Poznań
Juwenalia

2010 w Poznaniu

wydarzenia, koncerty, imprezy
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto