Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkolą liderów wśród Romów

Krzysztof Nowicki
Krzysztof Nowicki
Poznańska Fundacja Rozwoju Nauki i Przedsiębiorczości przeprowadziła szkolenia dla 30 Romów. Ma to im pomóc w znalezieniu stałej pracy.

Romowie, choć obecni są w naszym kraju już od ponad pięciu wieków, nadal nie cieszą się dobrą opinią. Przez wiele lat wokół tej grupy etnicznej narosło wiele negatywnych stereotypów. Choć oficjalne dane mówią jedynie o 1086 Romach zamieszkałych na terenie Wielkopolski, to jednak szacuje się, że jest znacznie więcej, lecz ludzie ci nie zawsze przyznają się do swojej narodowości etnicznej.

Bez wątpienia czynnikiem wpływającym na odbiór Romów przez resztę społeczeństwa jest mała aktywność zawodowa wiążąca się bezpośrednio z niskim poziomem wykształcenia.
- Właśnie dlatego nasza fundacja przeprowadziła projekt "Romska Szkoła Umiejętności: Nowa Perspektywa" - opowiada Artur Hołoda, prezes Fundacji Rozwoju Nauki i Przedsiębiorczości. - Nasz program polegał na szkoleniu liderów romskiej społeczności. Właśnie dlatego szkolenia nie tylko podnosiły kwalifikacje, ale też były nastawione na rozwój innyh umiejętności.

W szkoleniu wzięło udział 30 Romów z całej Polski. Wzięli oni udział w szkoleniu menedżerskim oraz szkoleniu ECDL (European Computer Driving Licence). Po zakończeniu szkoleń 12 najlepszym zostało zorganizowane 4-miesięczne zatrudnienie w celu przygotowania do wykonywania pracy. Celem projektu była również profesjonalizacja organizacji romskich imprez kulturalnych.

Działania te miały na celu poprawienie sytuacji materialnej Romów oraz przełamanie stereotypów. Nie da się tego zrobić bez zwiększenia poziomu wykształcenia w społeczności romskiej.
- Romowie potrzebują ludzi, którzy przekażą im, że nauka i wykształcenie jest bardzo ważne -  przekonuje dr Anita Adamczyk z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. - Tymczasem wykształecenie wyższe ma mniej niż 1 proc. Romów w naszym kraju. Niskie wykształcenie przekłada się na brak pracy a to z kolei utrzymuje negatywne stereotypy w reszcie społeczeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto