Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Targów wielkie budowanie

Redakcja
Koncertem Leszka Możdżera MTP uroczyście zainaugurują działalność nowego pawilonu. Ale to dopiero początek wielkiego budowania na targach.

Pawilon 6A powstał w miejscu istniejącego wcześniej w tym miejscu tzw. pawilonu radzieckiego.

- Pawilon powstał w 1961 roku, zbudował go Związek Radziecki, ale płacili za to częściowo Polacy – opowiada dr Andrzej Byrt, prezes zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich. – Dobrze się wysłużył, jednak rozstaliśmy się z nim bez żalu. Został rozebrany ponieważ jego standard nie odpowiadał wymogom wystawców, nie spełniał także wymogów bezpieczeństwa przeciwpożarowego i ekologicznego, z uwagi na dużą zawartość azbestu.

Nowy pawilon ma 4,4 tys. m. kw. powierzchni (3,6 tys. m. kw. powierzchni wystawienniczej), co po połączeniu z pawilonem 6 daje obiekt o łącznej powierzchni wystawienniczej 11 tys. m. kw. (a całkowitej prawie 14 tys. m. kw.).

Nowoczesny pawilon został zbudowany bez słupów pośrednich i ma nieograniczona nośność podłoża. Wyposażony został w trzy bramy wjazdowe dla wielkogabarytowych eksponatów i w najnowocześniejszy system ochrony przeciwpożarowej z olbrzymią ogniotrwałą kurtyną oddzielająca w ciągu 30 sekund dwie części połączonego pawilonu 6 i 6A.

- To jest pierwszy krok w kierunku dalszej aranżacji tej części targów, ponieważ w przyszłym roku chcemy połączyć ten obiekt z pawilonem 5, trzema łącznikami umożliwiającymi nie tylko przejście, ale także ekspozycję oraz z tzw. „czteropakiem” odległym o niecałe 200 metrów – zapowiada dr Byrt.

Co po Adrii?

Także w przyszłym roku rozpoczną się prace przy wschodniej fasadzie targów – od strony ul. Roosevelta i Głogowskiej. W miejscu, w którym stała restauracja Adria, zostanie postawiona nowa część Centrum Targowego ze starym gmachem administracji. Znajdować się tam będzie nowe wejście dla oficjalnych gości targów.

Tak będą wygladać targi od strony ul. Głogowskiej i Roosevelta

- Stary gmach administracyjny powstał w latach 20. i jest objęty ochrona konserwatorską – mówi dr Andrzej Byrt. - Z czasem zostanie poddany restauracji, żeby przywrócić jego zewnętrzną urodę.

W następnej kolejności MTP chcą zbudować jeszcze jeden łącznik – między pawilonami 5 i 12. Co prawda w tym miejscu już w następnym tygodniu stanie całkiem solidny, nowy pawilon, jednak zbudowany zostanie wyłącznie na potrzeby targów Polagra-Tech, aby pomieścić wszystkich wystawców Salonu Przemysłu Piekarskiego i Cukierniczego.

Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace przy modernizacji Centrum Konferencyjnego znajdującego się w pawilonie 15.

- Hala nr 15 była budowana jako hala wystawiennicza i obecnie jej wystrój „trąci myszką” – tłumaczy prezes Byrt. - Modernizacja centrum zakończy się do objęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej. Na targach odbędzie się wtedy kilka dużych międzynarodowych wydarzeń.

W dalszych planach targi planują zbudować piętrowe parkingi samochodowe łączące pawilony 1 i 2 oraz rozbudować pawilon 3 zajmując znaczną część placu Marka.

Największe  kino** w Polsce**?

Cały czas targi przygotowują się także do budowy sali widowisko-konferencyjnej, na 2-2,5 tysiąca osób. Powstanie ona w miejscu obecnego pawilonu 8A, który trzeba rozebrać z powodu zbyt dużej zawartości azbestu.

Tak ma wyglądać nowoczesne Centrum Kongresowe z sala konferencyjną, widowiskową i... kinową na 2,5 tys. miejsc.

- To będzie wielofunkcyjne centrum – zapowiada Tomasz Kobierski wiceprezes zarządu MTP. - W skład całego kompleksu, oprócz sal mniejszych i większych, będzie duża sala na ok. 2,5 tys. osób.

Będzie ona spełniać wymogi nowoczesnej sali koncertowej i kongresowej, ale wcale nie jest wykluczone, że może stać się supernowoczesną salą kinową.

- Zarząd targów poznański ma świadomość, że 2,5 tys. osób na jednej sali to jest największa ilość w Polsce i tych kongresów nie będzie tak wiele, żeby można było przez cały rok salę wykorzystywać. A jednak będziemy chcieli, żeby w każdym tygodniu sala była używana, więc jesteśmy gotowi ponieść większe wydatki, tak aby ta sala była wykorzystywana co tydzień, a nie raz w miesiącu – zapowiada Tomasz Kobierski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto