Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tragiczna śmierć przerwała sprawowanie urzędu Prezydenta RP po raz drugi

Redakcja
W 88-letniej historii urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dwa razy zdarzyło się, aby prezydent zginął w tragicznym wypadku. W 1922 r. zamordowany został Gabriel Narutowicz, w 2010 r. w katastrofie lotniczej zginął Lech Kaczyński.

W obu przypadkach obowiązki prezydenta przejął Marszałek Sejmu.
16 grudnia 1922 r. Sześć dni po wyborze Narutowicza na prezydenta, dwa dni po przekazaniu władzy przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.

Kancelaria prezydenta otrzymuje od Salonu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych zaproszenie na doroczne otwarcie Salonu. Prezydent waha się, czy uczestniczyć w uroczystości, jednak po informacji, że Józef Piłsudski bywał na otwarciu Salonów decyduje się pojechać do Zachęty.

Tuż przed godz. 12 do Zachęty wchodzi malarz i krytyk sztuki, Eligiusz Niewiadomski - jeden z pięciu członków komitetu organizacyjnego wystawy. Chwilę później w Zachęcie pojawia się prezydent. Po powitaniach przecina wstęgę i przechodzi do sal wystawowych. Tuż przed nim udał się tam Niewiadomski.

Po obejrzeniu kilka obrazów Narutowicz zatrzymuje się przed obrazem Teodora Ziomka "Szron". Wtedy rozlegają się, jeden po drugim, trzy wystrzały. Narutowicz patrzy ze zdumieniem na zgromadzonych, chwieje się i upada na podłogę.

Stojący parę kroków za Narutowiczem malarz Edward Okuń spostrzega, że do prezydenta strzelał z tyłu Eligiusz Niewiadomski. W ręku Niewiadomski trzyma małokalibrowego browninga. Nie stawia oporu i szybko zostaje obezwładniony.

Przybyły lekarz stwierdza krwotok wewnętrzny płucny, zaduszenie, zatrzymanie akcji serca i zgon prezydenta Gabriela Narutowicza.

W tym samym dniu kierownik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ogłasza:
Niepoczytalna ręka dokonała dnia 16 grudnia ohydnego mordu na osobie Najwyższego Dostojnika Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza. Sprawca został ujęty i poniesie zasłużoną karę.
Obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej objął zastępczo w myśl artykułu 40 Konstytucji Marszałek Sejmu p. Maciej Rataj.
Wszystkie władze nadal sprawują swe funkcje.
Powiadamiając o powyższym ludność Rzeczypospolitej, wzywam wszystkich do zachowania bezwzględnego spokoju i powagi, potrzebnych w chwili tak ciężkiej próby dla Państwa.

Maciej Rataj pełnił obowiązki Prezydenta RP przez cztery dni. 20 grudnia 1922 r. na to stanowisko został wybrany Stanisław Wojciechowski.

10 kwietnia 2010 r. 1569 dni po rozpoczęciu kadencji Prezydenta RP przez Lecha Kaczyńskiego, pół roku przed wyborami prezydenckimi.

Prezydent z małżonką i zaproszonymi goścmi leci do Katynia na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 96 osób pojawia się na lotnisku Okęcie ok. godz. 7.00. 24 minuty później prezydencki samolot TU-154M wzbija się w powietrze. Lot ma trwać niewiele ponad godzinę.

O godz. 8.56, przy drugim podchodzeniu do lądowania, podczas zawracania samolot zahacza lewym skrzydłem o drzewo i spada ok. 300-400 m od progu pasa startowego wojskowego lotniska Siewiernyj Smoleńsk.

Tupolew rozpada się na kilkaset części. Dochodzi do pożaru. Giną wszyscy pasażerowie. Szefowie ważnych instytucji państwowych, parlamentarzyści, członkowie załogi, księża, dowódcy sił zbrojnych, wicemarszałkowie Sejmu, Senatu, liderzy partii politycznych.

- Takiego dramatu współczesny świat nie widział - mówi premier Donald Tusk.

Obowiązki Prezydenta RP przejmuje Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. W ciągu 14 dni jest zobowiązany ogłosić przedterminowe wybory prezydenckie, które muszą odbyć się w ciągu 60 dni od chwili ich ogłoszenia.

Czytaj też:
Prezydent
RP Lech Kaczyński nie żyje


Nikt nie przeżył katastrofy
rządowego TU 154 M pod Smoleńskiem. Na pokładzie był m.in. Prezydent RP
Lech Kaczyński z małżonką.

Wspomnienie: Maria Kaczyńska inaczej

W osobistych kontaktach okazała się zupełnie inna niż jej medialne wizerunki – drobna kobieta, pełna życia, nieustannie żartująca z innych i z siebie. Maria Kaczyńska zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Żałoba narodowa: Odwołane wydarzenia kulturalne - aktualne informacje

W związku z katastrofą samolotu z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na pokładzie pod Smoleńskiem odwołanych zostało wiele wydarzeń kulturalnych zaplanowanych na najbliższe dni.

Biało-czerwony Poznań

Na blokach, urzędach i prywatnych domach - wszędzie wiszą biało-czerwone flagi. Tak poznaniacy uczcili pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Ku czci ofiar wyły strażackie syreny (wideo)

Poznańscy strażacy w całkowitym milczeniu, jedynie wśród odgłosów strażackich syren, oddali hołd ofiarom katastrofy. Podobny milczący apel zorganizowali strażacy z całej Wielkopolski.

Szkoła Aspirantów Pożarnictwa uczciła pamięć ofiar

Uroczystym apelem i dwiema minutami ciszy uczcili pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem strażacy ze Szkoły Aspirantów Straży Pożarnej.

Dwie minuty ciszy pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Na dwie minuty centrum Poznania zamarło. Przystanęli przechodnie, zatrzymały się samochody, tramwaje i autobusy. I tylko gazeciarz rozdający specjalne wydanie jednej z gazet nie potraktował głosu syren jako znaku do przerwania pracy...

Poznaniacy zapisują kolejne strony księgi kondolencyjnej

Mimo że w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w niedzielę nikt nie pracował, to co chwilę pojawiały się tam kolejne osoby. Wszyscy w ten sposób składali wyrazy swojego współczucia.

Piękne milczenie przed pomnikiem ofiar Katynia i Sybiru

Punktualnie w południe przed pomnikiem w Parku Zamkowym zebrały się tłumy poznaniaków, aby w ciszy uczcić pamięć ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Wpisz się do księgi kondolencyjnej Urzędu Miasta Poznania

Na stronie internetowej poznańskiego magistratu wystawiono elektroniczną księgę kondolencyjną. Poznaniacy przez 24 godziny na dobę mogą tam składać kondolencje z powodu śmierci Lecha Kaczyńskiego.

Modlili się w katedrze za ofiary katastrofy pod Smoleńskiem

- Zginął kwiat naszego życia społecznego i politycznego – mówił do tłumu wiernych zgromadzonych w Katedrze Poznańskiej abp Stanisław Gądecki.

Poznańska mlodzież pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Zapalone znicze i minuta milczenia - młodzi ludzie z różnych poznańskich organizacji (często skłóconych politycznie) wspólnie uczcili pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru oddano hołd ofiarom smoleńskiej katastrofy

Przejmująca cisza towarzyszyła osobom oddającym hołd ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu. Pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru ponad sto osób złożyło kwiaty i zapaliło znicze.

Poznaniacy wywieszają flagi po katastrofie pod Smoleńskiem

Od katastrofy upłynęło dopiero kilka godzin, ale na wielu domach wiszą już biało-czerwone flagi. Poznaniacy upamiętniają tragedię w Smoleńsku.

Poznaniacy oddają hołd ofiarom katastrofy

W centrum miasta powiewają setki biało-czerwonych flag, pod krzyżami płoną znicze, a na Dworcu Głównym ludzie z napięciem oczekują najnowszych wiadomości.

Ostatni list prezydenta odczytany w Poznaniu

Tłumy poznaniaków przybyły do kościoła pw. św. Wojciecha, gdzie odbyła się msza święta w intencji ofiar katastrofy rządowego samolotu.

Złóż swoje kondolencje po katastrofie pod Smoleńskiem

Od godziny 10 można wpisywać się do księgi kondolencyjnej, która wyłożona jest w holu Urzędu Wojewódzkiego.

Tygodniowa żałoba narodowa pod katastrofem pod Smoleńskiem

Bronisław Komorowski, który przejął pełnienie obowiązków Prezydenta RP, podpisał decyzję o wprowadzeniu tygodniowej żałoby narodowej.

Poznańscy radni w szoku

Śmierć czołowych polskich polityków w katastrofie pod Smoleńskiem wywołała ogromne poruszenie wśród poznańskich radnych.

Poznaniacy nie czekają na żałobę narodową

Na wielu budynkach w centrum Poznania pojawiły się już czarne flagi. Informacja o śmierci prezydenta dotarła także do motocyklistów, którzy przed Zamkiem zorganizowali imprezę Motoserce 2010.
od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto