Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Transatlantyk 2012: Glocal Hero Award dla Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich

Redakcja
Najważniejsza nagroda Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki ...
Najważniejsza nagroda Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki ... mat. prom. / Marek Bebłot
Najważniejsza nagroda Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk 2012 - przyznawana wybitnym osobistościom, których lokalne i globalne działania kształtują oblicze współczesnego świata - trafi do Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich.

W 2011 r. Glocal Hero Award trafiła do rąk duńskiego naukowca Bjørna Lomborga, nazwanego przez The Guardian „jednym z 50 ludzi, którzy mogliby ocalić planetę”.


Międzynarodowy Festiwal
Filmu i Muzyki
Transatlantyk 2012

15-22 sierpnia 2012

Transatlantyk to festiwal idei - otwarty, odważny i glokalny.  Z tym ostatnim pojęciem wiąże się nagroda Glocal Hero, która definiuje glokalność jako lokalność w działaniu i tożsamości, a jednocześnie globalność w rozumieniu konsekwencji i kontekstu własnego działania. Podczas pierwszej edycji festiwalu nagrodę Glocal Hero przyznano Bjørnowi Lomborgowi, duńskiemu naukowcowi od lat zaangażowanemu w walkę z problematyką globalnego ocieplenia. Jego książka została przetłumaczona na 17 języków, a on sam został wyróżniony tytułem Global Leader for Tomorrow przez Światowe Forum Ekonomiczne.

W tym roku Glocal Hero Award otrzymają Elżbieta i Krzysztof Pendereccy za swoją wieloletnią działalność społeczną i kulturalną. Celebrujemy wyjątkowy związek tegorocznych laureatów, których wyróżnia doskonałe współdziałanie. Cytując słowa Elżbiety Pendereckiej: “Jestem nieodłączną częścią jego życia, tak jak on jest moją.”

Nagroda została przyznana małżeństwu Pendereckich jako zespołowi, w którym kumulacja pasji, doświadczenia i twórczej energii przynosi spektakularne sukcesy na polu promocji kultury. Nagroda Glocal Hero Award zostanie wręczona podczas Gali Zamknięcia Festiwalu w Teatrze Wielkim w Poznaniu 21 sierpnia.

- Elżbietę i Krzysztofa Pendereckich wyróżnia niezwykła kombinacja realnej działalności społecznej z umiejętnością popularyzacji trudnej w odbiorze sztuki najwyższej próby - tłumaczy Jan AP Kaczmarek, twórca festiwalu Transatlantyk. - Jednocześnie oboje z niezwykłym artyzmem potrafią popularyzować Polskę z całym jej trudnym do pojęcia dla obcokrajowców intensywnym patriotyzmem i bagażem naszej trudnej historii. Ich dorobek to osadzona mocno w lokalnym kontekście siła sprawcza, stanowiąca ważny głos w świecie muzyki i idei społecznych na skalę światową. To kwintesencja glokalności na najwyższym poziomie. Dla mnie glokalność oznacza coś, co jest silnie związane z miejscem, czyli lokalne, a jednocześnie ma globalne aspiracje, połączenia i konteksty. Nagrodę Glocal Hero przyznajemy ludziom, którzy nas inspirują i porywają za sobą zmieniając rzeczywistość na lepszą.

Podczas tegorocznego Festiwalu w ramach sekcji Transatlantyk Art zostanie pokazany film „7 bram Jerozolimy” w reżyserii Jarosława Minkowicza i Tomasza Bagińskiego, do kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, ze scenografią Borisa Kudlicki. Film zebrał wiele nominacji i nagród, w tym Grand Prix 46th International Television Festival Golden Prague 2009 oraz nominacje: International EMMY Awards 2009 w kategorii Arts i Rose d’Ore na festiwalu w Lucernie. Inspiracją do jego powstania był koncert finałowy festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w Warszawie z okazji 75. urodzin kompozytora. Organizatorem Festiwalu było Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, którego prezesem jest Elżbieta Penderecka.

Muzyka Krzysztofa Pendereckiego zabrzmi także podczas Gali Zamknięcia Festiwalu Transatlantyk, w trakcie której Orkiestra Kameralna l'Autunno wykona m.in. utwory z repertuaru kompozytora. O jego twórczość często upominało się kino - muzyka Krzysztofa Pendereckiego została wykorzystana w filmach takich reżyserów jak m.in. David Lynch, Stanley Kubrick, Martin Scorsese czy Andrzej Wajda.

Czytaj więcej o festiwalu Transatlantyk 2012:
Festiwal Transatlantyk 2012: Wystąpi Julian Sands!

Znakomity brytyjski aktor Julian Sands zaprezentuje w Poznaniu monodram „A Celebration of Harold Pinter”.

Wszystko o biletach na festiwal Transatlantyk 2012

Na większość propozycji filmowych festiwalu Transatlantyk 2012 obowiązywać będą bezpłatne wejściówki, za bilety na pozostałe zapłacimy tylko 10 zł!

Zobacz wehikuł Tomasza Opasińskiego w animowanym spocie festiwalu

Animacja stworzona przez duet młodych artystów - Marka Straszaka i Dawida Cencorę, współtwórców kolektywu audiowizualnego Animateria, to poetycka alegoria transoceanicznej podróży, wyprawy w filmowy świat obrazu i dźwięku.

Festiwal Transatlantyk 2012: Będą Konfrontacje!

Kilkanaście filmów zaliczanych do „kina zaangażowanego” złoży się na program specjalnej sekcji Transatlantyk Konfrontacje.

Festiwal Transatlantyk 2012: Polska premiera "Love Free or Die"

Nagrodzoną w Sundance historię Gene Robinsona, biskupa amerykańskiego kościoła episkopalnego, pierwszego w tej wspólnocie zdeklarowanego homoseksualisty, zobaczymy w sekcji Transatlantyk Docs.

Transatlantyk ożywi kino Bałtyk!

Plenerowe kino Bałtyk działać będzie w czasie festiwalu Transatlantyk na placu przed budynkiem Concordii, czyli tam, gdzie stało kino Bałtyk!

Festiwal Transatlantyk 2012: Smaki ambitnego kina


Po raz drugi na festiwalu Transatlantyk widzowie będą mogli wziąć udział w pięciu inspirowanych pokazanymi filmami kolacjach. Autorskie menu Kina Kulinarnego przygotuje w tym roku Krzysztof Rabek, młody utalentowany szef kuchni Hugo Restaurant.

Festiwal Transatlantyk 2012: Nowe Kino Niemieckie - trudne tematy i obiecujące debiuty

Osiem filmów będziemy mogli zobaczyć w ramach cieszącej się ogromną popularnością sekcji Nowego Kina Niemieckiego festiwalu Transatlantyk.

Festiwal Transatlantyk 2012: Polska premiera „American Passages”

„American Passages” uznanej dokumentalistki Ruth Beckermann to jedna z tegorocznych premier festiwalu Transatlantyk 2012. Poruszający dokument austriackiej reżyserki, zapis jej wędrówki z kamerą przez Stany Zjednoczone, pokazany zostanie w ramach sekcji Transatlantyk Docs.

Festiwal Transatlantyk 2012: Polska premiera „Cezar musi umrzeć”

Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale film braci Tavani „Cezar musi umrzeć” po raz pierwszy zostanie pokazany w Polsce w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk 2012.



**

**

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto