Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ty też możesz tworzyć Wielkopolski Słownik Pisarek!

Redakcja
Piszące kobiety - popularne i nieznane, poznanianki i te, które tylko na chwilę związały się z Wielkopolską. To im poświęcony jest internetowy Wielkopolski Słownik Pisarek.

Autorki interaktywnego projektu naukowego - Wielkopolskiego Słownika Pisarek, gościły w na kolejnym spotkaniu Salonu w Różach w kawiarni Republika Róż. Agnieszka Gajewska, Ewa Kraskowska, Adriana Kovacheva oraz Lucyna Marzec opowiadały o powstaniu słownika, jego działaniu, zastosowaniu i twórcach.

- Chciałyśmy skupić w jednym miejscu pisarki z Wielkopolski - mówi Ewa Kraskowska, pomysłodawczyni projektu. - Potem jednak poszłyśmy dalej, okazało się, że projekt się poszerza, do tego stopnia, że jego obszar działania wyszedł nawet za granice kraju.

Wielkopolski Słownik Pisarek realizowany jest przez zespół Pracowni Krytyki Feministycznej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza, ale nie tylko.

- Informacje na temat pisarek, które choć przez chwilę miały styczność z Wielkopolską może dodawać każdy - tłumaczy Agnieszka Gajewska, kierowniczka Pracowni Krytyki Feministycznej IFP UAM. - Nie spotkałyśmy się jeszcze z problemami, kłopotami z edytowaniem tekstów. Wszystko idzie zgodnie z panem i przebiega prawidłowo.

Projekt powstał z potrzeby zebrania  w jednym miejscu informacji o wszystkich wielkopolskich pisarkach, tych które były i są poznaniankami oraz tych, które chociaż przez chwilę miały coś wspólnego z Wielkopolską. Każdy kto chce zapoznać się z twórczością pisarek - w wielu przypadkach wcześniej nieznanych, może tu bez problemu znaleźć o nich informacje.

Autorki słownika nie ukrywały, że pracy przy tworzeniu projektu jest bardzo dużo.
- Na ile możemy, staramy się rozwijać projekt - zaznacza Agnieszka Gajewska. - Brakuje jednak rąk do pracy i ciężko jest znaleźć pomoc.

Do pomocy w tworzeniu słownika nie potrzeba jednak wiele. Aby pomóc przy jego rozwoju wystarczy wejść na stronę słownika - pisarki.wikia.com można dodawać nowe autorki, edytować teksty i dopisywać cenne informacje na ich temat. Co najważniejsze przy pracy nad słownikiem nie trzeba być zalogowanym.

Dzięki słownikowi można też poznać wiele ciekawych osób, o czym przekonała się Adriana Kovacheva, mieszkająca od kilku lat w Polsce Bułgarka, opiekująca się słownikiem.
- Zauważyłam, że dzięki słownikowi tworzy się pewna społeczność - twierdzi. - Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że nawiązałam wiele znajomości z czytelniczkami.

W planach jest już projekt przetłumaczenia słownika na dwa języki: angielski i niemiecki.

Wszystkich zainteresowanych twórczością wielkopolskich pisarek i chętnych w pomocy przy rozbudowie projektu zapraszamy na stronę internetową słownika - pisarki.wikia.com.


Kolejne spotkania Salonu w Różach:

9 listopada, godz.19.00
Iłła z Gajowej - O szalonym życiu pisarki Kazimiery Iłłakowiczówny opowie Elżbieta Andrzejewska, która opiekuje się mieszkaniem - pracownią Iłłakowiczówny przy ul. Gajowej w Poznaniu.

23 listopada, godz. 19.00
Sylwia i róże - Spotkanie z Sylwią Chutnik, pisarką, dziennikarką, prezeską Fundacji MaMa. Poprowadzi je Lucyna Marzec z Pracowni Krytyki Feministycznej Instytutu Filologii Polskiej UAM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto