Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulice Żydowska i Taczaka zamieniły się w półdeptaki

Justyna Bryske
Justyna Bryske
Od 1 maja na ul. Żydowskiej i ul. Taczaka można spacerować całą ...
Od 1 maja na ul. Żydowskiej i ul. Taczaka można spacerować całą ... Zenon Kubiak
Od 1 maja na ul. Żydowskiej i ul. Taczaka można spacerować całą szerokością ulicy. Zmieniła się także estetyka ulic.

Karol Paroszewski od 7 lat prowadzi kawiarnię na ul. Żydowskiej. Od 1 maja, podobnie jak w zeszłym roku, wystawi przed kawiarnię ogródek.

- Na zniszczonych chodnikach przy ul. Żydowskiej trudno czasem wystawić stoliki kawiarniane. W pierwszej kolejności potrzebny jest remont chodników. Po wyrównaniu połamanych płytek chodnika można pomyśleć o uestetycznienu ulicy i współpracy z plastykiem miejskim. Po rozmowach z radnymi z Komisjii Rewitalizacji mamy nadzieję, że miasto zabierze się za gruntowny remont chodnika na ul. Żydowskiej po wybudowaniu się hotelu na rogu ul. Żydowskiej i ul. Stawnej - mówi Karol Paroszewski, właściciel klubu Van Gogh.

Karol Paroszewski zapamiętał przez lata ul. Żydowską jako tą, na której panuje duży ruch samochodowy.

- Na ulicy jest duży ruch samochodowy od lat. Od siedmiu lat nie chodzą nią piesi. Nawet jak było Euro ul. Żydowska świeciła pustkami, jeśli chodzi o ludzi. Może jak staną ogródki, ulica zyska na oglądalności. Moim zdaniem ul. Żydowska powinna być deptakiem - mówi pan Karol.

Od 1 maja na ul. Żydowskiej ruch samochodowy na czas wakacji zmniejszy się. - Podobnie jak w zeszłym roku na czas wiosenno-letni ruch na ul. Żydowskiej będzie uspokojony - mówi Dorota Wesołowska z Zarządu Dróg Miejskich.

Ruszył sezon na stoliki kawiarniane na powietrzu. "Poznaniacy uczą się z tym żyć"

Zarząd Dróg Miejskich od 1 maja wprowadzi na ul. Żydowską „strefę zamieszkania”. Jak podaje ZDM piesi będą uprzywilejowanym uczestnikiem ruchu drogowego i będą mogli spacerować na całej szerokości ulicy. Strefa potrwa do końca działalnosci ogródków. Podobna strefa obowiązywać będzie na ul. Taczaka. Ulica Taczaka przechodzi jako pierwsza w Poznaniu estetyczną przemianę i "buduje swoją estetyczną tożsamość", jak mówi Piotr Libicki, plastyk miejski:

- Estetyka ulicy wyrażona będzie w czerni i bieli. Niektórzy z restauratorów zrezygnowali też z podestów, na których stawiali stoliki na zewnątrz kawiarni czy zmienili donice.

Jednocześnie plastyk miejski podkreśla, że nie chodzi o odgórne narzucanie restauratorom zasad wyglądu stolików i okolicy. -Jestem przeciwnikiem takich odgórnych zasad. Każdy z restauratorów zmienia taką rzecz u siebie, na której zmianę może sobie pozwolić.

Justyna Bryske

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto