Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VI Weekend z Historią: Odkryj nieznaną historię Poznania

Redakcja
Zwiedzanie podziemi fary, gry miejskie czy piknik akademicki - ...
Zwiedzanie podziemi fary, gry miejskie czy piknik akademicki - ... archiwum/eM
Zwiedzanie podziemi fary, gry miejskie, czy piknik akademicki - to niektóre z atrakcji najbliższego weekendu na Trakcie Królewsko-Cesarskim.

Weekend z Historią organizowany jest przez Centrum Turystyki Kulturowej Trakt już po raz szósty.
- Co roku próbujemy doszukać się jakiejś ważnej rocznicy, czy jubileuszu z historii Poznania - wyjaśnia Bartosz Małolepszy z Traktu. - W tym roku chcielibyśmy się skoncentrować na tym, co wydarzyło się w stolicy Wielkopolski 400 lat temu, a było to wydarzenie wielkiej rangi, bo król Zygmunt III Waza wydał wtedy decyzję o podniesieniu rangi kolegium jezuickiego do uniwersytetu.

Dlatego też tegoroczny weekend odbywa się pod hasłem "Vivat Academia! czyli tradycje akademickie Poznania".
- Jest to historia nieznana, którą chcielibyśmy spopularyzować - tłumaczy Bartosz Małolepszy. - Mamy się czym szczycić, mieliśmy trzeci w Polsce uniwersytet po krakowskim i wileńskim.

Program podzielono tematycznie. W nadchodzący weekend na Trakcie Królewsko-Cesarskim coś dla siebie znajdą miłośnicy historii znanej i nieznanej, melomani i kinomani, dzieci i młodzież, a także miłośnicy nietypowych wycieczek.

Będzie można m.in. wziąć udział w inscenizowanym zwiedzaniu dawnego kolegium jezuickiego połączonym z pokazem astronomicznym. Jak zapowiadają organizatorzy, po dawnym kolegium oprowadzi jezuita, który przedstawi dzieje swojego zakonu w Poznaniu, pojawią się także goście, którzy odwiedzali stolicę Wielkopolski: Napoleon Bonaparte oraz Fryderyk Chopin.

Swoje wnętrza otworzą też szkoła baletowa i fara.
- Chcemy, żeby poznaniacy poczuli się jak turyści we własnym mieście i zobaczyli miejsca, do których wstęp jest bardzo ograniczony - wyjaśnia Bartosz Małolepszy. - Będzie można zajrzeć do podziemi fary i na prospekt organowy, co nie zdarza się często.

W piątek, sobotę i niedzielę wieczorem w Muzeum Archidiecezjalnym i farze będą odbywały się koncerty, a w Galerii u Jezuitów będzie można zobaczyć filmy dokumentalne o jezuitach.

Sobota to też dzień, w którym odbędzie się akademicka gra miejska "Sztuka Poznania" oraz piknik akademicki na dziedzińcu Urzędu Miasta. W niedzielę przygotowano m.in. kolejną grę terenową "Od amatora do profesora, czyli jak studia w Poznaniu wyglądały", czy warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży.

Jeżeli dopisze pogoda, organizatorzy nie martwią się o frekwencję.
- Na szczęście od lat obserwujemy ciekawe zjawisko meteorologiczne - mówi Bartosz Małolepszy. - Zawsze w ostatni weekend września jest wspaniała pogoda, przez sześć lat ani razu nie zdarzył się nam deszcz.Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. Na wycieczki trzeba jednak odebrać bilety (dostępne m.in. w Centrum Informacji Miejskiej przy ul. Ratajczaka 44).

Zobacz program VI Weekendu z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim:

piątek, 23 września | sobota, 24 września | niedziela, 25 września






od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto