Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2010 w Poznaniu: Warsztaty artystyczne Enter Art

Redakcja
Spędzasz wakacje w mieście i interesujesz się sztuką? Możesz próbować swoich sił na warsztatach artystycznych przygotowanych przez stowarzyszenie Enter Art.

Zajęcia mają na celu odkrywanie przed uczestnikiem nowych obszarów sztuki, inspirowanie go do własnej kreacji i eksperymentów. Zachęcamy do przełamania stereotypowego myślenia o sztuce oraz czerpania radości z jej tworzenia.

Jak zapewniają organizatorzy, zajęcia w ramach programu „Art!Map” wynikają z idei, iż sztuka powinna być naturalnie obecna w życiu człowieka ponieważ kontakt z nią wzbogaca nas i nasze otoczenie.

Koszt jednodniowych, trwających cztery godziny warsztatów, to 20 zł. Warsztaty odbywać się będą w dniach 14 lipca - 31 sierpnia. Poniedziałki i wtorki w godzinach 10-14. Spotkanie organizacyjne - 14 lipca (bezpłatne).

15 lipca - Studium natury żywej
Martwa natura niekoniecznie musi być nieożywiona. Wprowadzenie do kompozycji ruchomego elementu pozwala na wnikliwszą obserwację przestrzeni. Ćwiczenie wzbogacone jest o wiedzę dotyczącą relacji pomiędzy barwami, zasadami kompozycji oraz rolą faktury w obrazie.

16 lipca - Kolor i ja to jedno! Nawigator barw
Zajęcia te mają na celu pokazać zarówno podstawowe jak i te bardziej skomplikowane zależności kolorystyczne. Obserwacje akwarium wypełnionego wodą i kolorowymi atramentami. Pokaz projekcji z optycznym postrzeganiem barw min. dokumentacja malującej maszyny Michel’a Gondry,  czy „Mondrian-art for children”.

19 lipca - Tenebrosso
Zapoznanie uczestników z zasadami uchwycenia światła i cienia w obrazie. Rysunek postaci w wyciemnionej sali, oświetlonej jedynie punktowo. Na końcu pokaz prac mistrzów światłocienia oraz oryginalnych przykładów ze świata sztuki i kina.

20 lipca - Portret – 10 minut później
Próba uchwycenia charakterystycznych cech twarzy, proporcji oraz faktury w technice rysunkowej. Praca w grupach dwu osobowych. Wiele szkiców- każdy tworzony w krótkim czasie skupia uwagę na najważniejszych punktach, ucząc zarazem cennej umiejętności operowania linią i plamą.

26 lipca - Studium postaci z uwzględnieniem bryły i proporcji
Rysunkowe studium modela z uwzględnieniem nauki mierzenia proporcji ciała ludzkiego. Zamknięcie form w bryłach daje możliwość zapoznania się z rysunkiem konstrukcyjnym.   

27 lipca - Ze śmietnika do muzeum - sztuka „uboga”
Zajęcia są nawiązaniem do sztuki arte povera, i artystów tworzących z materiałów odrzuconych, przedmiotów gotowych oraz śmieci. Zapoznanie z terminem ready mades ma skierować myślenie uczestnika na szerokie tory zabawy z przedmiotem i pozwolić na dostrzeżenie rzeczy na co dzień ignorowanych.

2 sierpnia - Horror vacui - Lęk przed pustą przestrzenią
Wprowadzenie pojęcia „warstwowości obrazu”, zabawa z elementami nakładanymi na siebie za pomocą rzutnika do slajdów. Pracy nad własnym obrazem na zasadzie mnożenia warstw, znaczeń, kontekstów.

3 sierpnia - Malarskie studium postaci
Praca na płótnie farbami akrylowymi i olejnymi. Obserwacja ciała ludzkiego oświetlonego wielokolorowym światłem. Techniki mieszania barw oraz zapoznanie z pracami fowistów i ekspresjonistów.      

9 sierpnia - Kreska/linia/punkt. Rysunek minimalistyczny
Studium postaci malowane za pomocą pędzla i tuszu. Poszukiwanie prostych w formie, graficznych rozwiązań i zapoznanie z  możliwościami innowacyjnych narzędzi malarsko – graficznych.

10 sierpnia - Inspiracja-trawestacja
Własna interpretacja inspirującego dzieła sztuki. Celem zadania jest odniesienie konkretnego przedstawienia do współczesności, pokazanie jego uniwersalności, nawiązanie relacji z  nim we własnej pracy twórczej.

16 sierpnia - Jestem maszyną - jestem malarzem! Pokaz maszyny malującej
Głównym tematem zajęć jest przybliżenie pojęcia abstrakcji i próba zdefiniowania jej w ramach otaczającej rzeczywistości. Praktyczne zapoznanie z techniką drippingu, lawowania i zaginania. Prezentacja ruchomej maszyny malującej.

17 sierpnia - Rysunek sylwetowy
Jak rysować w ciemnościach? Łatwo się przekonać, wykonując zabawne portrety sylwetowe, tzw. Silhouette

23 sierpnia - Studium Natury żywej cz.II
Ćwiczenie to ma za zadanie oddać formę martwej natury wzbogaconej o element muzyczny za pomocą wielowarstwowych struktur malarskich.

24 sierpnia - Oko na przestrzał – konstrukcja Dioramy
Konstrukcja obrazów nakładających się umożliwia dostrzeżenie w płaskich obrazach głębi i trójwymiarowości. Ćwiczenie pokazuje jak zaaranżować przestrzeń w skali mikro, tworząc przestrzenny obraz wykorzystujący dziwne właściwości ludzkiego oka.

30 sierpnia - O mały włos, a stracił byś głos! - refleksja nad sztuką krytyczną
Zajęcia te mają przybliżyć młodym ludziom, czym jest sztuka krytyczna, pokazać, że rolą artysty może być również walka (własnym działaniem) z otaczającą go rzeczywistością. Praktyczne wykonanie baneru, który zawiśnie na chwilę w przestrzeni publicznej

31 sierpnia Mikro/Makro
Czym jest skala? Czy to co duże, zawsze jest ciekawsze? Warsztaty te dotyczyć będą skali w obrazie oraz zależności zachodzących formatem pracy a doborem techniki plastycznej. Różnicując narzędzia: od tych małych i precyzyjnych do szerokich pędzli i szpachli, uczestnicy spróbują stworzyć mikro i makro obrazy.

Organizator warsztatów - stowarzyszenie Enter Art - ul. Mielżyńskiego 27/29. Zapisy: [email protected] lub pod numerem telefonu 793 932 777


17, 18,


24, 25 lipca, Stary Rynek
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto