Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolskie dziedzictwo kulinarne ma się świetnie

Katarzyna Mucha
Katarzyna Mucha
Jest ich dziesięcioro, a wszystkich łączy jedno – chcą kultywować wielkopolskie tradycje kulinarne. Po raz pierwszy w Wielkopolsce przyznano certyfikaty Dziedzictwa Kulinarnego.

Nasze województwo wraz z czterema polskimi regionami dostało przyjęte do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego w październiku ubiegłego roku.
Prestiżowa sieć, która zrzesza 24 regiony z ośmiu państw europejskich powstała, aby ułatwić konsumentom i turystom odwiedzających nasz region spróbowanie lokalnej żywności.

- Dziedzictwo kulinarne to także część naszego dziedzictwa kulturowego – mówi Andrzej Bobrowski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszłkowskiego. – Dzisiejsi nagrodzeni to ambasadorowie dobrego smaku, a to zobowiązuje.

Śledzik w oleju rydzowym, zupa parzybroda, kaczka pieczona po wielkopolsku, czernina, wielkopolski ser zasmażany – to tylko kilka potraw, które znaleźć możemy w kartach poznańskich lokali odznaczonych certyfikatem Dziedzictwa Kulinarnego.

Po czym poznać wyróżniony lokal czy przedsiębiorstwo? Cała dziesiątka otrzymała od wojewody specjalnie wykonane tabliczki z godłem „Dziedzictwo Kulinarne”.
Co ważne - każdy z nich, w dużej mierze do produkcji swoich przysmaków używa produktów wytwarzanych na terenie Wielkopolski.

- To ogromne wyróżnienie, ale obiecujemy, że nie spoczniemy na laurach – mówi Jan Babczyszyn, właściciel restauracji „WZ”. – Obecnie serwujemy dwanaście tradycyjnych potraw, złożyliśmy jednak wnioski o rejestrację kolejnych.

Restauracje wstępujące do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska:

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Kruszewni – produkująca wędliny metodami tradycyjnymi z mięsa pochodzącego z własnego gospodarstwa oraz pobliskich ubojni

„Cafe Bordo” – oferuje potrawy takie jak śledzik w oleju rydzowym, zupa parzybroda, ser kozi z Witoldzina, kaczka z czerwoną kapustą, wielkopolski ser smażony.

Rzeźnictwo-Wędliniarstwo Stefan Słociński – surowce do produkcji wyrobów wędliniarskich pochodzą z własnego gospodarstwa; produkują m.in. kiełabasę nowotomyską, leberkę wielkopolską, udziec pieczony.

Restauracja”WZ” w Poznaniu – w ofercie posiada m.in czernina, golonka po wielkopolsku, zrazy zawijane po wielkopolsku, kaczka pieczona po wielkopolsku z pyzami i kapusta modra zasmażana.

Restauracja „Pod Pretekstem” w Poznaniu – w swojej ofercie posiada potrawy historyczne związne z Regionem Wielkopolski. Zjemy tam m.in. kaczkę pieczoną po wielkopolsku z pyzami i kapustą modrą zasmażaną.

Firma Handlowo-Uślugowa „Halina” w Wargowie – gospodarstwo agroturystyczne, w którym produkty wytwarzane są metodami tradycyjnymi ze świeżych owoców i warzych, pasteryzowane, bez jakichkolwiek dodatków.\

Zakład Produkcji Spożywczej i Handlu Frąckowiak – zakład produkujący od 1990 roku wielkopolski ser smażony.

Gospodarstwo Agro-turystyczne „Celinka”, Kochłowy, Ostrzeszów – gospodarstwo wyspecjalizowane w tradycyjnej kuchni wielkopolskiej; wytwarzanie produktów metodami naturalnymi.

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe VITACORN z Poznania – produkuje żywność o naturalnych cechach, otrzymywaną naturalnymi metodami np oleje tłoczone na zimno, nierafinowane.

Gospodarstwo Agroturystyczne Kmiecikówka z Lubiatówka – dba o zachowanie wielkopolskiej tradycji poprzez podawanie gościom potraw regionalnych i tradycyjnych.


Mój Modny Poznań

serwis specjalny
TRANSFERY 2009KONKURSY MM POZNAŃ

sprawdź co możesz wygrać
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto