Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia tygodnia w serwisie Głos.tv [WIDEO]

Joanna Żabierek
Nadanie tytułu doktora honoris causa UAM Johnowi Maxwellowi Coetzee, wykrycie niebezpiecznych bakterii w Jeziorze Strzeszyńskim, wręczenie nagród dla imienników patrów Poznania oraz pionierska rekonstrukcja nosa w Wielkopolskim Centrum Onkologii - oto najważniejsze wydarzenia tygodnia.

Tytuł doktora honoris causa UAM dla Johna Maxwella Coetzee
John Maxwell Coetzee, światowej sławy pisarz odebrał w poniedziałek w Poznaniu tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Pisarz, którego pradziadek pochodził z Wielkopolski, to obecnie jeden z najbardziej cenionych twórców światowej literatury. W 2003 roku otrzymał literacką nagrodę Nobla za powieść Hańba.

Oprócz Nobla Coetzee jest też laureatem, i to dwukrotnym, Nagrody Bookera, najbardziej prestiżowego wyróżnienia dla pisarzy anglojęzycznych. Żadnej z tych nagród nie odebrał osobiście.

Do Polski po odbiór tytułu doktora honoris causa jednak przyjechał, być może zadecydowały o tym polskie korzenie pisarza. A być może dar przekonywania prof. Liliany Sikorskiej, która współpracę ze znanym z powściągliwości pisarzem wspomina znakomicie.

Pisarz, który był jednym z gości Festiwalu Malta spędziła w Poznaniu w sumie kilka dni, miał okazję poznać miasto. Powieści-reportażu z wizyty spodziewać się raczej nie powinniśmy a na pewno nie w najbliższym czasie.

Równie dobrze pisarz będzie wspominał na pewno tegoroczną Maltę. Podczas festiwalu odbyła się światowa premiera opery Slow man, do której Coetzee napisał na podstawie własnej powieści libretto. Można było też zobaczyć oparty na jego powieści spektakl Hańba w reżyserii Kornela Mundruczo.


Bakterie e.coli w Strzeszynku

Strzeszynek - jedno z najpopularniejszych poznańskich kąpielisk - znów pod kontrolą Sanepidu. Powodem są bakterie Coli. Ostatnie badania wody w jeziorze wykazały, że ich poziom jest wyższy niż przewiduje to norma. W poniedziałek wprowadzono w związku z tym zakaz kąpieli. Nie wiadomo jak długo zostanie utrzymany, wszystko zależy od wyników kolejnych badań.

Nad jeziorem mimo zakazu wypoczywa sporo osób. Bakterie koli odstraszają tylko nielicznych. Każde nawet niewielkie przekroczenie normy może być groźne dla zdrowia, ostrzega sanepid.

Do znacznej części plażowiczów informacja o zakazie kąpieli w ogóle jednak nie dotarła. Kiedyś rzeczywiście Jezioro Strzeszyńskie uchodziło za jedno z najczystszych w Polsce. Teraz problemy z zanieczyszczeniami pojawiają się co roku.

Problemem są nie tylko szamba przy domkach letniskowych. Niektórzy twierdzą, że jezioro zatruwane jest przez ścieki z Suchego Lasu. Jak podkreśla Marcin Wojtaszek z Sanepidu dochodzenie tego skąd pochodzą bakterie należy do organizatorów kąpieliska, czyli POSiR.

Pionierska operacja nosa
Lekarze Wielkopolskiego Centrum Onkologii przeprowadzili pionierską w skali kraju operację rekonstrukcji twarzy. Zespół prof. Wojciecha Golusińskiego wraz ze specjalistą ze Szwecji oraz lekarzami z Łodzi odtworzył nos pacjentowi, który chorował na raka. Dotychczas mężczyzna musiał nosić okulary z nakładką osłaniającą miejsce po amputacji nosa. Dzięki rekonstrukcji będzie mógł wrócić do normalnego życia.

Lekarze rozważali też operację plastyczną, ale u pacjentów po chorobach nowotworowych ta metoda nie zawsze jest możliwa.

Dlatego prof. Golusiński zdecydował się na zewnętrzną rekonstrukcję poprzez zastosowanie innowacyjnego systemu wszczepiania implantów kostnych VistaFix.
Chodzi jednak nie tylko o sam wygląd, metoda jest też dużo lepsza z punktu widzenia medycznego.
Niestety nie jest to metoda tania.

Efekty operacji poznamy za około pół roku. Wówczas będzie już wiadomo czy implanty dostatecznie zintegrowały się z kością i czy można na nich zamocować silikonową protezę nosa.

Nagrody dla Piotra i Pawła
Tylu prezentów co w tym roku Piotr Brodziak i Paweł Śledziński na imieniny bez wątpienia jeszcze nigdy nie dostali. Obaj panowie są zwycięzcami konkursu na honorowych imienników patronów Poznania, organizowanego przez Radio Merkury i "Głos Wielkopolski". By go wygrać trzeba było ułożyć hasło nawiązujące do patronów miasta.

Pan Piotr w swoim sloganie nawiązał do Euro: "Piotrowi i Pawłowi trzeci patron przybywa. Patryk w spódnicy - EUROpejska ofensywa".

"Piotr, Paweł to jest znak, że w Poznaniu wiedzą jak" - tym z kolei hasłem zwycięstwo zapewnił sobie pan Paweł. Laureat przyznał, że pewne doświadczenie w pisaniu sloganów ma.

W 2010 i 2011 roku konkurs nie był organizowany. Problemem była nowa ustawa o grach losowych. W tym roku powrócił i cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

To wbrew pozorom wcale nie będzie łatwe, bo nagród było rzeczywiście całe mnóstwo. Które ucieszyły laureatów najbardziej?

Wśród nagród znalazły się m.in. bony na różnego rodzaju produkty spożywcze, zaproszenia do teatrów i kin, zestawy książkowe, karnety na pływalnię czy mecze Lecha. Głos Wielkopolski ufundował półroczną prenumeratę gazety a Radio Merkury abonament. Na koniec laureaci podzielili się ze wszystkimi gośćmi wielkim, smakowitym tortem. Nie zamierzają na tym jednak świętowania kończyć, ciąg dalszy fety wieczorem. W przypadku pana Pawła okazja jest podwójna, bo właśnie dziś, 12 lipca obchodzi urodziny.


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Codziennie rano najświeższe informacje z Poznania i regionu na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wydarzenia tygodnia w serwisie Głos.tv [WIDEO] - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto