Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wygraj zaproszenie na transmisję opery „Ariadna i Sinobrody” z Gran Teatre del Liceu

Redakcja
mat. prom.
Kolejnym operowym dziełem, które na żywo będziemy mogli oglądać w Multikinie Stary Browar, dzięki bezpośredniej transmisji z Barcelony, będzie „Ariadna i Sinobrody” Paula Dukasa.

Ariadna i Sinobrody koncentruje się na Ariadnie, szóstej żonie okrutnego władcy Sinobrodego, która umiłowała sobie wolność fizyczną i intelektualną oraz zapragnęła dawać ją innym. Ariadna otwiera sześć drzwi komnat w zamku Sinobrodego, wszystkie one skrywają skarby. Swoje nieposłuszeństwo wobec władczego męża Ariadna okazuje poprzez otwarcie siódmych drzwi, za którymi odnajduje uwięzionych pięć poprzednich żon Sinobrodego.


Opera HD: Ariadna i Sinobrody


Transmisja z Gran Teatre del Liceu w Barcelonie
29 czerwca 2011, godz. 20.00
Multikino Stary Browar


Dukas uchodzi za twórcę, który mimo wyraźnych wpływów tak znamienitych artystów jak Wagner czy Debussy, wykształcił osobny i wyrazisty styl. Jego znakiem rozpoznawczym były bogate instrumentacje i subtelne harmonie. Francuskie libretto do opery Ariadna i Sinobrody powstało w oparciu o symboliczną sztukę znanego pisarza, Maurycego Maeterlincka. Dukas był pod dużym wrażeniem dramatu, który został opublikowany po raz pierwszy w 1899 roku. Maeterlinck początkowo zarezerwował prawa do inscenizacji operowej dla Edwarda Griega. Jednak, gdy ten porzucił plany skomponowania opery, Maeterlinck zaoferował pracę nad swym tekstem Dukasowi. Kompozytor pracował nad sztuką siedem lat, od 1899 do 1906 roku.

Dzieło Dukasa często bywa porównywane do opery Debussy'ego Pelleas i Melisanda  (1902), również na podstawie sztuki Maeterlincka. Dukas, który bardzo dobrze znał dzieło Debussy'ego, tak naprawdę zapożyczył od niego muzyczny motyw Melisande, chociaż ta postać jest u niego mniej wyrazista. Ariadna jest oczywiście inspirowana starożytnym mitem o dziewicy uwięzionej w labiryncie na Krecie. Jednak postać ta w rzeczywistości łączy cechy obojga mitycznych bohaterów: samej Ariadny oraz Tezeusza, który według mitu uwolnił uwięzioną w labiryncie Minotaura kobietę. W podobny sposób Ariadna w operze Dukasa uwalnia – bądź też stara się uwolnić – żony Sinobrodego spod jego okrutnej kurateli.

Premiera opery odbyła się 10 maja 1907 roku w Opéra Comique w Paryżu. W drugiej połowie XX wieku spektakle oparte na tym libretcie były wystawiane nadzwyczaj rzadko. Paryskie widowisko operowe, którego będziemy uczestnikami, jest jednym z niewielu współczesnych inscenizacji „Ariadny i Sinobrodego”.

Bilety na transmisję Ariadny i Sinobrodego można kupić wyłącznie w kasach biletowych Multikina Stary Browar. Kosztują: normalny - 40 zł, grupowy - 30 zł (dla grup liczących co najmniej 15 osób).

Mamy dwa Was jedno dwuosobowe zaproszenia na ten operowy wieczór w Multikinie Stary Browar. Aby zdobyć jedno z nich w komentarzach pod tym tekstem napiszcie, dlaczego lubicie chodzić do Multikina Stary Browar, a może szczególnie lubicie któreś z organizowanych w kinie cyklicznych wydarzeń?

Na dodanie swoich komentarzy macie czas do godz. 17 w poniedziałek, 27 czerwca. Później nasze jury wybierze najciekawsze uzasadnienie, a jego autora nagrodzi dwuosobowym zaproszeniem na transmisję opery „Ariadna i Sinobrody” z Gran Teatre del Liceu w Multikinie Stary Browar.

Uwaga! Konkurs przeznaczony jest wyłącznie dla zarejestrowanych Użytkowników serwisu MM Moje Miasto Poznań. Nie masz jeszcze stałego loginu? Dołącz do nas!

Biorąc udział w konkursie wyrażasz zgodę na otrzymanie od redakcji serwisu MM Moje Miasto Poznań wiadomości drogą elektroniczną. E-mail jest jedyna drogą komunikacji redakcji serwisu z laureatem konkursu.


Ariadna i Sinobrody

Czas trwania: ok. 150 min, w tym dwie przerwy

Akompaniament: Orkiestra Symfoniczna i Chór Gran Teatre del Liceu w Barcelonie
Obsada:
Ariadna    - Jeanne-Michèle Charbonnet
Piastunka - Patricia Bardon
Sinobrody - José Van Dam
Selysette - Gemma Coma-Alabert
Ygraine    - Beatriz Jimenez
Melisande - Elena Copons
Bellangere - Salomé Haller

Dyrygent - Stéphane Deneve
Kompozytor - Paul Dukas
Reżyser - Claus Guth
Scenografia - Christian Schmidt
Kostiumy - Christian Schmidt
Światło - Jürgen Hoffmann


Plakat musi śpiewać
8 maja - 24 lipca 2011 | Muzeum Narodowe w Poznaniu



od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto