Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy rok. Aż dwie komety nad Poznaniem!

Marcin Idczak, PRE
To będzie najjaśniejsza kometa widoczna z Poznania
To będzie najjaśniejsza kometa widoczna z Poznania 123RF
W marcu, listopadzie i grudniu będzie można obejrzeć gołym okiem dwie komety nad Poznaniem.

Kometa ISON w Poznaniu najlepiej będzie widoczna w listopadzie (po 20-tym). - Wówczas zobaczyć ją będzie można tuż przed wschodem słońca, tuż nad południowo-wschodnim horyzontem - wyjaśnia Piotr Dybczyński. Następnie zniknie nam z oczu i... - jeśli nie rozpadnie się, gdy będzie najbliżej słońca, to znów pojawi się na naszym niebie. Tym razem w święta Bożego Narodzenia - mówi astronom.

Wówczas obiekt będzie z dnia na dzień przesuwał się na porannym niebie najpierw niemal pionowo w górę, a później skręci. Od 25 do 27 grudnia będzie go można obserwować tuż przed wschodem i po zachodzie słońca. Dzięki temu najbliższe święta Bożego Narodzenia mogą mieć jeszcze bardziej niezwykły klimat.

Ten rok będzie wyjątkowy, gdyż na niebie może pojawić się jeszcze jedna kometa - C/2011 L4. - Możliwe, że również ona będzie widoczna gołym okiem - mówi Piotr Dybczyński. Zobaczyć ją będzie można prawdopodobnie w marcu.

- Jednak nie będzie ona tak jasna jak ISON - zauważa naukowiec. - Z pewnością wiele osób będzie chciało zobaczyć kometę ISON i jak najlepiej się przyjrzeć jej warkoczowi - mówi naukowiec.

- Przypuszczam, że może to być jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk, dlatego też jeśli przewidywania się potwierdzą, to udostępnimy nasze teleskopy wszystkim chętnym - zapowiada.

Otwarcie obserwatorium dla entuzjastów komety nastąpi w grudniu, czyli wówczas, gdy będzie się ona już oddalała od słońca. - Możliwe będą wówczas obserwacje po zachodzie słońca - stwierdza Piotr Dybczyński. Kategorycznie przestrzega on amatorów przed oglądaniem komety przez teleskopy, lunety i lornetki, gdy będzie znajdowała się w okolicach słońca (już po jego wzejściu nad horyzont).

- Może wówczas na skutek przypadkowego skierowania instrumentu na słońce dojść do poważnego uszkodzenia oka, a nawet utraty wzroku - wyjaśnia.

Zobacz na niebie Perseidy!

Kometę ISON odkryli w zeszłym roku astronomowie z Białorusi i Rosji. Obecnie znajduje się w odległości ponad 4,2 jednostki astronomicznej (to miara średniej odległości Ziemi od Słońca i wynosi 150 milionów kilometrów). Jednak każdego dnia jest coraz bliżej naszej planety. Każdego roku astronomowie obserwują kilkanaście komet. Jednak taka, którą można dostrzec gołym okiem, przybywa do nas średnio raz na kilkanaście lat. ISON pod tym względem będzie jednak wyjątkowa.

Naukowcy przypuszczają, że jej maksymalna jasność może nawet osiągnąć około -10 magnitudo (jednostka miary blasku gwiazd, im mniej, tym większa jasność). To bardzo dużo, do tej pory "najjaśniejsze" z komet miały do -6 magnitudo. Inne, gdy miały do -2, już były określane jako bardzo jasne.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto