Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żydzi w Poznaniu. Projekt Fira [ZDJĘCIA]

Waldemar Kaiser
Projekt Fira 1915
Projekt Fira 1915 facebook.com/cyryl.poznan
O poznańskich Żydach, mieszkających w mieście w okresie międzywojennym, możemy się więcej dowiedzieć, dzięki interdyscyplinarnemu projektowi Fira 1915. Jego bohaterka opowiada między innymi o tym, jak studiowali, bawili się, flirtowali młodzi Polacy i Żydzi w Poznaniu.

Bohaterką projektu jest zmarła w wieku 99 lat w maju 2014 roku w Jerozolimie poznanianka Fira Mełamedzon-Salańska. Opuściła ona Polskę w maju 1939 roku, dołączając do ojca, który od roku przebywał w Palestynie. W sierpniu 1939 roku w Tel Awiwie, po zamknięciu składu konfekcji męskiej przy Starym Rynku 64 w Poznaniu, zjawiła się również matka Firy. Rodzina opuściła Polskę tuż przed wybuchem II wojny światowej, niejako w ostatniej chwili. Uratowała nie tylko własne życie, ale także pamięć o ludziach, żyjących w międzywojennym Poznaniu. Rodzina zabrała bowiem ze sobą wiele grubych albumów fotograficznych. W sumie 1300 zdjęć.

Zobacz też: Żydzi w Poznaniu. Gra miejska

Projekt Fira 1915 to działo Andrzeja Niziołka, Ksenii Kosakowskiej, Wydawnictwa Exemplum oraz Fundacji Barak Kultury. Składają się na niego: strona internetowa fira1915.pl, książka stylizowana na album fotograficzny pt. „Fira. Poznańscy Żydzi. Opowieść o życiu” , spektakl teatralny "Toast" Teatru Ba-Q, filmy i zdjęcia. Celem projektu jest uwiecznienie opowiedzianych przez Firę wspomnień, dotyczących młodych ludzi mieszkających w przedwojennym Poznaniu.

Fira Mełamedzon-Salańska swoją historię opowiedziała autorom projektu w 2012 roku. Poznanianka odkryta została jednak wcześniej, bo w 2006 roku. Wtedy to poszukujący w Jerozolimie zdjęć na wystawę o poznańskich Żydach Andrzej Niziołek został skierowany do Firy przez innego poznaniaka Noacha Lasmana. Spotkanie wywarło na nim ogromne wrażenie. Chłonął opowieści i fotografował zawartość opasłych albumów. Zdjęcia zostały mu w pamięci...

- Tematem jej opowieści jest młodość, a bohaterami zdjęć w większości ludzie młodzi, którzy dopiero zaczynają układać sobie życie: szukają miłości, studiują, bawią się, planują przyszłość - mówi Andrzej Niziołek w wypowiedzi udzielonej serwisowi

poznan.pl

. - Patrzymy na nich z bliska, widzimy ich twarze, poznajemy imiona, dowiadujemy się, gdzie mieszkali. Maks Brandt, Balka Auerbach, Mira Lederówna, Felek Mornel, Adek Lewin, Józio Lustyk... - dzięki tej żywej relacji przestają być obcy, niemi - dodaje współautor książki o Firze.

Zobacz też: Żydzi w Poznaniu. oto, co po nich pozostało [ZDJĘCIA]

Ludzie żyją, tak długo, jak długo żyje o nich pamięć. Poznańscy Żydzi, dzięki projektowi Fira,

Skomentuj:

Żydzi w Poznaniu. Projekt Fira [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto