Zmieniamy Wielkopolskę: Wyścig po unijne wsparcie zacznie się już wkrótce

Monika KaczyńskaZaktualizowano 
Jeszcze w tym roku  będą rozdzielane pieniądze pozwalające na zakup nowoczesnego taboru dla komunikacji miejskiej
Jeszcze w tym roku będą rozdzielane pieniądze pozwalające na zakup nowoczesnego taboru dla komunikacji miejskiej Waldemar Wylegalski
Zmieniamy Wielkopolskę: Pierwsze dotacje w ramach WRPO 2014-2020 zostaną rozdzielone już w drugim kwartale tego roku. Do końca grudnia zaplanowano ogłoszenie 21 konkursów w ramach sześciu osi priorytetowych

Dla tych, którzy z niecierpliwością czekali na kolejne rozdanie unijnych funduszy nadszedł długo oczekiwany moment. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ogłosił harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie w ramach WRPO 2014-2020 na bieżący rok.

Fundusze Europejskie - Zmieniamy Wielkopolskę

Zgodnie z nim pierwsze konkursy zostaną ogłoszone już w najbliższych tygodniach, kolejne na przełomie lata i jesieni. Z każdym miesiącem konkursów będzie przybywało. Do końca roku zostanie ogłoszonych ich około 20. Będą dotyczyły działań w ramach sześciu z dziesięciu osi priorytetowych w ramach WRPO 2014+.

W konkursach, które będą ogłaszane jeszcze w tym roku do podziału będzie około 1,5 miliarda złotych, zarówno ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego, jak i Europejskiego Funduszu Społecznego. Jest więc o co się bić.

Zmieniamy Wielkopolskę - zastrzyk dla gospodarki

Już w tym roku w ramach osi priorytetowej Innowacyjna i Konkurencyjna Gospodarka do podziału będzie 417,9 mln zł.

O łącznie 19,9 mln zł będą się mogli starać przedsiębiorcy, którzy zaplanują działania w ramach posiadanych już planów eksportu.

"Kompleksowe wsparcie rozwoju działalności przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych dla przedsiębiorstw posiadających plan eksportu" będzie oznaczało możliwość uzyskania dotacji na takie działania, jak poszukiwanie partnerów na rynkach zagranicznych, uzyskanie dokumentów potrzebnych do wprowadzenia produktów na zagraniczne rynki, doradztwo dotyczące strategii finansowania eksportu. Przedsiębiorcy będą mogli starać się o dotacje na dostosowanie eksportowanych produktów i usług do wymogów obowiązujących na rynkach docelowych, na które ma odbywać się eksport. Dodatkowo dotowany będzie udział w zagranicznych i odbywających się w kraju, ale międzynarodowych imprezach targowych, a także organizacja i udział w misjach gospodarczych.

O 398 mln zł będą starać się przedsiębiorcy starający się o wsparcie w ramach "Wzmocnienia konkurencyjności kluczowych obszarów gospodarki regionu". Wdrażający innowacyjne produkty czy technologie będą mogli ubiegać się o dotacje zarówno na środki trwałe, a więc maszyny, urządzenia, linie produkcyjne, jak i wartości niematerialne - patenty, licencje, know-how itp.

- Na podstawie doświadczeń poprzednich lat spodziewamy się ogromnego zainteresowania tym konkursem - mówi Hubert Zobel, dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego. - Przedsiębiorcy najczęściej starają się o dotacje na środki trwałe. Zainteresowanie tzw. wartościami niematerialnymi, czyli najczęściej po prostu oprogramowaniem jest z reguły nieco mniejsze - dodaje.

W ramach osi priorytetowej Energia pierwszych konkursów można spodziewać się w IV kwartale tego roku.
79,6 mln zł będzie do podziału na termomodernizację budynków użyteczności publicznej.

O pieniądze na wsparcie wydarzeń kulturalnych (łącznie z budową koniecznej dla ich przygotowania infrastruktury) będzie można wnioskować także w III kwartale bieżącego roku w ramach osi priorytetowej "Środowisko". Do podziału będzie w tym roku 19,9 mln zł.

139,3 mln zł to pieniądze przeznaczone na inwestycje w szeroko rozumiany transport miejski. Projekty konkursowe będą mogły dotyczyć zarówno zakupu nowoczesnych, emitujących niewiele zanieczyszczeń pojazdów, ale też systemów zarządzania i organizacji ruchu, budowy ścieżek rowerowych, montażu systemów sygnalizacji świetlnej i innych.

Także w IV kwartale zostanie ogłoszony konkurs na "Wzmocnienie regionalnego układu powiązań drogowych". 199 mln zł będzie można przeznaczyć na budowę, ale także przebudowę i rozbudowę dróg wojewódzkich, ich skrzyżowań, na budowę, rozbudowę i unowocześnianie obwodnic, a także na przedsięwzięcia wspierające bezpieczeństwo na drogach, takie jak systemy zarządzania ruchem, sygnalizację świetlną i dźwiękową itp.

Na kolejne konkursy, w których będą rozdzielane pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego trzeba będzie poczekać do przyszłego roku.

- W przypadku części konkursów wstrzymuje nas oczekiwanie na pewne rozstrzygnięcia na szczeblu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju - mówi Hubert Zobel. - Z drugiej strony biorąc pod uwagę, że mamy do rozdysponowania spore pieniądze, a projekty, na które są przeznaczone, są często bardzo złożone, aby zapewnić odpowiednią obsługę i konkursów, i beneficjentów musimy te działania rozłożyć w czasie.

Zmieniamy Wielkopolskę - pieniądze z EFS do podziału po raz pierwszy

W tym roku po raz pierwszy w ramach WRPO 2014+ będą rozdzielane pieniądze pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego, z których będą finansowane takie osie priorytetowe jak Rynek pracy, Włączenie społeczne i Edukacja. Łącznie w latach 2014-2020 do rozdysponowania w ramach programu regionalnego z tego funduszu będzie 682,7 mln euro.

Prawdopodobnie w czerwcu można spodziewać się ogłoszenia konkursów w ramach osi priorytetowej Włączenie społeczne służące wsparciu rozwoju ośrodków ekonomii społecznej. Także w czerwcu o wsparcie będą się mogli starać ci, którzy zechcą działać na rzecz poprawy edukacji przedszkolnej w ramach osi priorytetowej Edukacja.
W trzecim kwartale w ramach osi priorytetowej Rynek pracy zostaną rozpisane konkursy, w których do zdobycia będą dotacje o łącznej wysokości blisko 215 milionów zł. Będą one dotyczyły działań związanych z aktywizacją zawodową takich jak wsparcie dla powracających na rynek pracy po przerwie, identyfikacja potrzeb bezrobotnych, szkolenia. Blisko 50 mln zł z tej kwoty zostanie przeznaczona na działania wspierające samozatrud-nienie takie jak szkolenia i doradztwo dla rozpoczynających działalność gospodarczą, dotacje dla rozpoczynających działalność gospodarczą .

polecane: FLESZ: 10 matek, które zmieniły świat

Wideo

Materiał oryginalny: Zmieniamy Wielkopolskę: Wyścig po unijne wsparcie zacznie się już wkrótce - Poznań Nasze Miasto

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3