Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 Nadziei Mojego Miasta - kandydaci: Jakub Sobczak

Lilia Łada
Lilia Łada
Już w podstawówce był aktywny i włączał się w prowadzenie uroczystości, akademii i finału WOŚP. W gimnazjum był głównym aktorem w etiudzie na rzecz tolerancji (wyróżnionej przez Komisję Europejską), był członkiem Klubu Europejskiego.

Jakub Sobczak z wykształcenia jest mgr inż. elektroniki i telekomunikacji, obecnie także studentem studiów doktoranckich na Wydziale Elektroniki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej. Jest aktywnym krótkofalowcem i miłośnikiem fotografii analogowej.

1. Co uważasz za największy sukces w swojej dotychczasowej karierze?
Odpowiedź na to pytanie jest trudna, ponieważ zależy to od definicji kariery. Pozwolę sobie opisać w skrócie moją "aktywność" życiową. Mam za sobą cztery stopnie edukacji. W liceum byłem przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego i, podobnie jak w gimnazjum, angażowałem się przy okazji różnych uroczystości szkolnych.

Najbardziej jednak rozwinąłem się podczas studiów na Politechnice Poznańskiej, gdzie przez 3 i pół roku byłem przewodniczącym Rady Samorządu Studentów na Wydziale Elektroniki i Telekomunikacji. Brałem udział w pracach Rady Wydziału, a także Wydziałowych Komisji ds. Jakości Kształcenia, ds. Promocji oraz Stypendialnej. Byłem także, przez 1 rok akademicki, przewodniczącym Komisji Kształcenia Samorządu Studentów Politechniki Poznańskiej. Brałem również udział w pracach Senackiej Komisji ds. Regulaminów - uczestniczyłem w pracach nad nowym Regulaminem Studiów. Ponadto, brałem udział w organizacji wielu imprez studenckich, takich jak np. Polibuda Open Air oraz wiele innych.

Dwukrotnie brałem aktywny udział w organizacji Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ostatnio wziąłem udział w Wyborach Samorządowych jako kandydat z ramienia Porozumienia My-Poznaniacy. Byłem przy tym koordynatorem mojego okręgu wyborczego, włączałem się aktywnie w promocję. Obecnie jestem doktorantem na Politechnice Poznańskiej.

Podsumowując, największym sukcesem w mojej karierze jest to, że nie jestem bierny i na każdym jej szczeblu działam, aby walczyć o moje otoczenie - nieważne, czy to uczniowie, studenci czy też moja okolica. Jeśli widzę problemy do rozwiązania w moim otoczeniu, nigdy nie pozostaję bierny.

2. Kto jest dla Ciebie wzorem do naśladowania, idolem?
Na co dzień posługuję się maksymą "Twoje myśli kreują Twoją rzeczywistość" i tak właśnie podchodzę do życia. Tego, iż nasze podejście determinuje nasze osiągnięcia nauczyłem się od Jose Silvy, dlatego można powiedzieć, iż jest on moim idolem.

Po przeczytaniu ostatnio pierwszej książki Mariana Zacharskiego, z kolei, mogę śmiało powiedzieć, iż jest on dla mnie wzorem postępowania, szczególnie jeśli chodzi o miłość do ojczyzny i jej wierność, nieustępliwość wobec propozycji zdrady, mimo ciężkiej sytuacji, w jakiej się znalazł.

Moimi idolami są także moi rodzice, ponieważ to oni mnie ukształtowali, dali mi zapał, chęć do działania i to właśnie przede wszystkim im zawdzięczam moje sukcesy.

3. Jakie jest Twoje największe marzenie, najwyższy cel, który sobie stwarzasz w swojej karierze?
Marzeniem, które od lat mi towarzyszy jest chęć wzbicia się w powietrze, czyli zrobienie licencji pilota. Jeśli natomiast chodzi o karierę: chcę założyć własną firmę, która osiągnie sukces w świadczeniu usług przyjaznym ludziom w przystępnych cenach. Pragnę działać na rzecz promowania talentów oraz pomagania im w pozyskiwaniu środków finansowych potrzebnych do realizacji ich projektów. Na końcu dodam, że ostatnie z tych marzeń już wkrótce z wielkim prawdopodobieństwem stanie się rzeczywistością.

4. Czy uważasz, że Poznań jest miastem, w którym rozwijanie swojego talentu i osiąganie sukcesów jest możliwe?
Uważam, że w Poznaniu jest możliwe rozwijanie swojego talentu, jednak jest to zależne od wielu czynników, ale przede wszystkim od determinacji w dążeniu do celu i chęci działania. W Poznaniu kształci się 130 000 studentów, z pewnością nie wybrali oni stolicy Wielkopolski przez przypadek, powiem wręcz, że obdarzyli nasze miasto sporym kredytem zaufania. Myślę, że jeśli miasto nie będzie ich odsuwać od wpływu na lokalnie podejmowane decyzje, a będzie ich zachęcać do działania, wszystko będzie możliwe.

5. Co musiałoby się zmienić w Poznaniu, aby osób o takim talencie jak Twój było więcej?
Wiele jest osób utalentowanych w Poznaniu i są to różnorodne talenty. Od działaczy społecznych i organizatorów, poprzez artystów, inżynierów, etc. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki do nauki (uczelnie, biblioteki), do wypoczynku i rekreacji (parki, ścieżki rowerowe, baseny, ścieżki biegowe) oraz  p r z e d e  w s z y s t k i m  bazę mieszkaniową (więcej akademików, tanich mieszkań studenckich - kupno i wynajem) i dobrą komunikację, to będą chcieli tu zostać i rozwijać swoje talenty.

6. Jakie są twoje najbliższe plany?
Jak już wspomniałem, pragnę działać na rzecz promowania talentów oraz pomagania im w pozyskiwaniu środków finansowych potrzebnych do realizacji ich projektów. Będę aktywnie działał w tym temacie poprzez wzięcie udziału w bardzo ciekawym prostudenckim projekcie, który na początku rozwijany będzie w Poznaniu, a wkrótce z pewnością rozwinięty zostanie na całą Polskę. Ponadto, jako że jestem doktorantem, będę się też rozwijać na polu naukowym w dziedzinie telekomunikacji.


Dowiedz się więcej o plebiscycie 7 Nadziei Mojego Miasta. Jeszcze możesz zgłosić swoich kandydatów!


__


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto