Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie krótki bilet i plac Grunwaldzki?

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Wprowadzenie „krótkiego biletu” w tramwajach, stworzenie placu Grunwaldzkiego albo uruchomienie Straży Obywatelskiej - to pomysły radnych zgłaszane do przyszłorocznego budżetu miasta.

13 listopada prezydent Poznania Ryszard Grobelny przedstawił pierwszy projekt budżetu miasta na przyszły rok. Od tego czasu trwają prace nad jego uchwaleniem – radni mają oczywiście własne pomysły na lepsze w ich przekonaniu wydatkowanie publicznych pieniędzy.

9 i 10 grudnia odbyło się pierwsze czytanie wszystkich zgłoszonych poprawek budżetowych przed Komisją Budżetu i Finansów oraz Rozwoju Gospodarczego.

Co ze ścieżkami rowerowymi?

Poprawki miały bardzo przeróżny charakter – od bardzo drobnych, takich jak remonty chodników na konkretnych ulicach, po poprawki dotyczące takich inwestycji jak Stara Gazownia czy przekazanie większych środków na budowę ścieżek rowerowych. O to ostatnie apelował radny Grzegorz Steczkowski, który apelował, aby w 2010 r. przekazać na ten cel minimum tyle samo pieniędzy, ile wydano w 2009 r.
- Proponowane 500 tysięcy złotych jest niezgodne z polityką miasta. Przed rokiem na ten cel przekazano 1,5 miliona – zauważył Steczkowski.

- Jeśli mamy w tym roku mniejsze środki do dyspozycji, to niestety, ale gdzieś musimy szukać oszczędności. Poza tym zmniejszamy środki na indywidualne ścieżki rowerowe, ale jednocześnie nowe powstaną przy remontowanych drogach – odpowiadał prezydent Grobelny.

Nowe ścieżki powstaną m.in. na Nowych Zawadach, Bukowskiej, Bułgarskiej i Przybyszewskiego – łącznie 7,5 km za 4,4 miliona złotych.

Osobne pasy dla autobusów i tramwajów

Radny Steczkowski zaapelował też o tworzenie na ulicach wydzielonych pasów dla autobusów i tramwajów tak, aby nie musiały one stać w korkach np. na ul. Dąbrowskiego czy Żeromskiego, gdzie widok autobusu stojącego w korku to codzienność.

- Takie inwestycje są na pewno opłacalne, bo w dłuższej perspektywie oznaczają dla oszczędności w eksloatacji dla nas, a także dla pasażerów, bo przecież mamy bilety czasowe – przyznawał Zbigniew Rusak, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. - Chcemy już wkrótce przedstawić pełen program przyspieszenia ruchu w transporcie miejskim.

Bilet na przejazd trzech przystanków

Ciekawy pomysł zgłosił też radny Szymon Szynkowski vel Sęk, który zaproponował wprowadzenie w Poznaniu tzw. krótkiego biletu.
- W wielu miastach funkcjonuje bilet do podjechania 2-3 przystanków. Mogłyby z niego korzystać osoby, które rzadko korzystają z komunikacji miejskiej, ale czasem mają potrzebę podjechania tych dwóch przystanków i są zmuszane do kupowania biletów za 2 zł, a wkrótce pewnie jeszcze więcej – tłumaczył swój pomysł radny.

Zapał radnego zgasił wiceprezydent Mirosław Kruszyński: - Aby to zrealizować, trzeba by wprowadzić kasowniki przystankowe we wszystkich tramwajach, a to koszt rzędu 2,75 miliona złotych. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie tego przeprowadzić, ale MPK jest zobowiązane do wprowadzenia takich kasowników. Mamy nadzieję, że uda się to zrobić w 2011 r.

Grunwald będzie miał własne centrum

Podczas omawiania poprawek nie brakowało też pomysłów dość oryginalnych np. stworzenia w przyszłości placu Grunwaldzkiego.
- Chodzi o to, że mieszkańcy Grunwaldu nie mają w swojej dzielnicy jakiegoś centrum, miejsca, gdzie skupiałoby się życie społeczne. Z rozmów, które przeprowadziłem, wynika, że mieszkańcom Grunwaldu taki pomysł się podoba – tłumaczył swój pomysł radny Grzegorz Steczkowski, który na razie proponuje, aby miasto stworzyło koncepcję lokalizacyjną takiego miejsca.

Wiceprezydent Kruszyński odpowiedział, że dla takiego projektu trzeba by najpierw zmienić studium uwarunkowań i rozwoju gospodarczego miasta.

Obywatele będą patrolować swoje osiedle

Z ciekawszych propozycji zgłaszanych przez radnych warto jeszcze wspomnieć o pomyśle Szymona Szynkowskiego vel Sęka, który proponuje stworzenie w Poznaniu Straży Obywatelskiej.

- W kilku polskich miastach ten pomysł już jest testowany. Polega na tym, że mieszkańcy sami obserwują i patrolują okolice, w której mieszkają. To pozwala ograniczyć przestępczość. Na początek można by pilotażowo wprowadzić ten pomysł na terenie jednej lub dwóch rad osiedlowych – zaproponował radny.

Inne ciekawsze poprawki zgłoszone przez radnych to m.in. oświetlenie przejść dla pieszych w miejscach, gdzie nie ma latarni; stworzenie Poznańskiego Portalu Rad Osiedlowych; zbudowanie kładki nad torami kolejowymi przy ul. Samotnej; stworzenie akcji społecznej skierowanej do kierowców „Bądź poznaniakiem, nie utrudniaj życia innym”; dosprzętowienie Ochotniczej Straży Pożarnej, stworzenie Sceny Roboczej – siedziby dla teatrów alternatywnych.

Głosowanie komisji nad wszystkimi poprawkami odbędzie się 11 grudnia, natomiast o ich ostatecznym losie zadecyduje Rada Miasta w czasie sesji budżetowej - 22 grudnia.


Akcja "Wesołe Święta" SSSŻ "Skorpiony"

Mam Talent - Trasa koncertowa

Pokaż swoje stylizacje


wygraj udział w pokazie
Fashion in Charge
informacje, porady, konkursy

sprawdź
gdzie się bawić
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto