Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biały szejk - kolejna włoska premiera w Teatrze Nowym

Redakcja
„Biały Szejk” to sceniczna adaptacja filmu Fererico Feliiniego ...
„Biały Szejk” to sceniczna adaptacja filmu Fererico Feliiniego ... Bartłomiej Sowa / Teatr Nowy
„Biały Szejk” to sceniczna adaptacja filmu Fererico Feliiniego wyreżyserowana w Nowym przez Sergio Maifredi.

- Nie tylko mamy reżysera ze słonecznej Italii, ale i temat wyjątkowo włoski – zapowiada Piotr Kruszczyński, dyrektor Teatru Nowego. – Będzie to przeniesienie dzieła Felliniego w świat teatru. Można zatem powiedzieć, że jest to dzieło filmowo-teatralne.

Teatr Nowy w Poznaniu, jako pierwszy w Polsce proponuje sceniczną wersję włoskiej komedii Felliniego, którą dzisiaj niewątpliwie można zaliczyć do arcydzieł światowego kina. Reżyserem spektaklu jest Sergio Maifredi, a scenografię i kostiumy przygotowuje Daniéle Sulewic. W spektaklu zostanie wykorzystana muzyka Nino Roty, w opracowaniu włoskiego kompozytora Bruno Coli. Włosko-francuskie trio twórców jest już znane poznańskiej widowni z prapremiery Oszusta Goldoniego, która odbyła się w Teatrze Nowym w Poznaniu w styczniu 2009 roku. Sam Maifredi, z sukcesem współpracował z Teatrem Nowym w Poznaniu już w 2006 roku, kiedy to wyreżyserował przedstawienie „Sześć postaci szuka autora” Luigiego Pirandello.

- Konwencja filmu i konwencja przestrzeni scenicznej to dwie różne konwencje – mówi Sergio Maifredi. – To co widzowie znajdą na scenie to przede wszystkim ogromna taśma filmowa, która stanowi nachylony plan, na którym przesuwać się będą kolejne zdjęcia wykonywane przez aktorów. Ale oczywiście spektakl teatralny musiał odnaleźć swoją konwencję.

Biały szejk, z 1952, chociaż pomysłu Antonioniego, był pierwszym, w pełni samodzielnym filmem Felliniego, w którym chciał pokazać karykaturalny obraz prowincjonalnego, infantylnego włoskiego społeczeństwa. Film początkowo nie odniósł sukcesu – padł w kinie, a z festiwalu w Cannes, został w ostatniej chwili wycofany. Doceniono go w 1961 roku. Po Wałkoniach, LaStradzie, Niebieskim Ptaku i Słodkim życiu wiadomo było, że Fellini to geniusz. Dziś Białego szejka uważa się za arcydzieło młodego reżysera, którego ówczesne, niedojrzałe społeczeństwo nie było w stanie pojąć. Historia podróży poślubnej, podczas której panna młoda ucieka z hotelu, aby spotkać się z Białym szejkiem – bohaterem cudownego świata iluzji i marzeń, w którym sama żyje.

- Pomyślałem o Fererico Fellinim nie jako o autorze teatralnym, ale jako o wielkim scenarzyście – wyjaśnia Mifredi. – Fellini był tez wspaniałym rysownikiem. I jako rysownik zarabiał na życie nim stał się reżyserem. W ten sposób trafiłem na Białego Szejka, w którym to bardzo czujemy pisanie Felliniego. Tekst ma ogromną siłę i możemy kontynuować tutaj zabawę teatru w teatrze poprzez film w filmie.

Premiera Białego Szejka już w piątek, 23 września, o godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatru Nowego w Poznaniu. Następne spektakle - 24, 25, 27, 28 września, także o godz. 19.00
W spektaklu występują: Marta Szumieł, Daniela Popławska, Waldemar Szczepaniak, Ildefons Stachowiak, Zbigniew Grochal, Maria Rybarczyk, Oksana Pryjmak, Anna Mierzwa, Tadeusz Drzewiecki, Andrzej Lajborek, Radosław Elis, a roli Białego Szejka – Mirosław Kropielnicki.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto