Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bill Gates sfinansuje komputery dla wielkopolskich bibliotek

Redakcja
28 milionów dolarów przeznaczyli Belinda i Bill Gates na wprowadzenie polskich bibliotek w świat Internetu. Część z tych pieniędzy trafi także do Wielkopolski.

Podpisane w piątek porozumienie o współpracy między wojewodą, marszałkiem województwa wielkopolskiego a  Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego otwiera możliwość wydawania tych pieniędzy.

- Warto zaznaczyć, że środki fundacji Belindy i Billa Gatesów są to ich prywatne pieniądze, które chcą wydawać za swojego świadomego życia – zaznacza Jacek Wojnarowski, prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Skąd miłość Gatesów do bibliotek?
- W Stanach Zjednoczonych biblioteki to centralne miejsce spotkań lokalnych społeczności – wyjaśnia Wojnarowski. – Aż 63 proc. obywateli USA ma aktywną kartę biblioteczną.

Małe biblioteki stana się centrami życia lokalnego?

W Polsce jest ponad 8,5 tysiąca bibliotek. Jak przyznaje Wojnarowski, to siec o której zapomnieliśmy. Tymczasem okazuje się, że pracujące w bibliotekach osoby w małych miejscowościach uważane są za osoby zaufania publicznego. Z badań przeprowadzonych na zlecenie fundacji wynika, że zawód bibliotekarki cieszy się bardzo dużym prestiżem społecznym, większym niż lokalne władze.
- Świadczy o tym chociażby fakt, że bez obaw posyłamy dziecko same do biblioteki, wiedząc, że nic złego się tam mu nie stanie – wyjaśnia Wojnarowski. – Bibliotekarki uważane są również na osoby kompetentne, potrafiące udzielić wiarygodnych informacji.

Między innymi z tych powodów do polskich bibliotek trafi sprzęt komputerowy umożliwiające zmianę wypożyczalni książek w miejsca spotkań. Biblioteki dostana komputery stacjonarne, z których korzystać będą mogli wszyscy odwiedzający, ale także laptopy, rzutniki multimedialne i urządzenia wielofunkcyjne umożliwiające organizację życia społecznego i kulturalnego w małych miejscowościach.

Telekomunikacja Polska podpisała już porozumienie na mocy którego do każdej z polskich bibliotek (nie tylko tych biorących udział w programie) doprowadzi szerokopasmowy Internet i przez trzy lata będzie on zupełnie za darmo. Tam, gdzie nie będzie możliwości technicznych założenia tradycyjnego łącza, TP SA ma tymczasowo postawić łącza satelitarne.

Przez bibliotekę do cyfrowego świata

Wszystko to po to, by do bibliotek ściągnąć jak najwięcej ludzi, którzy do tej pory należą do grona „wykluczonych cyfrowo”.
- Zależy nam, aby stworzyć swoistą modę na biblioteki – przyznaje Wojnarowski.

W unowocześnionej bibliotece pracownicy zostaną przeszkoleni w taki sposób, aby potrafili pomóc każdemu kto zechce wkroczyć w świat Internetu po to, aby chociażby elektronicznie skorzystać z usług urzędów, bankowości elektronicznej czy też za pomocą skype’a porozmawiać z rodziną, która wyjechała za granicę. Jednak okazuje się, że w małych miejscowościach od Internetu ludzie oczekują przede wszystkim dostępu do informacji o tym, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu, o lokalnych problemach, sposobach ich rozwiązania. Organizatorzy Programu Rozwoju Bibliotek widzą w tym szansę na rozwój aktywności lokalnych społeczności.

Szerokopasmowa Wielkopolska

- Cieszę się, że powstaną nowoczesne biblioteki wyposażone w nowoczesny sprzęt, ale również z tego, że będą to miejsca spotkań integrujące ludzi – mówił Piotr Florek, wojewoda wielkopolski.

Z 604 wielkopolskich bibliotek, które mogły starać się o wzięcie udziału w programie zgłosiło się tylko 259 (chociaż to i tak wyższy odsetek niż w całej Polsce). Z nich do Programu Rozwoju Bibliotek zakwalifikowano 149 placówek.

- Warto przypomnieć, że nie jest to idea nowa – dodał Marek Woźniak, marszałek województwa. – Od 20 lat w różnych miejscach i w różnym stopniu realizujemy podobne plany. Jednak bardzo często rozbijają się one o brak świadomości lokalnych władz, albo pieniędzy. Dlatego inicjatywa Fundacji jest tak cenna.

Jak zaznaczył Marek Woźniak, samorząd województwa wielkopolskiego kończy pracę nad powołaniem specjalnej spółki, która w najbliższym czasie zacznie budować szerokopasmowy Internet w całej Wielkopolsce.


Wylicytuj wspaniały prezent dla najbliższych i pomóż dzieciom

XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy Off Cinema

Off Cinema

18-21 listopada 2009
24-27 listopada

finał 3. edycji i start 4.
14 listopada
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bill Gates sfinansuje komputery dla wielkopolskich bibliotek - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto