Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budma 2011: jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Lilia Łada
Lilia Łada
Dom ładny, przyjazny środowisku i w dodatku taki, którego ogrzewanie nie puści nas z torbami? To nie utopia. Taki dom można znaleźć na Budmie.

Przy rosnących kosztach ogrzewania nad kwestią energooszczędnego domu zastanawiają się już nie tylko właściciele pokaźnych willi, ale i ci, którzy dysponują skromnym dwupokojowym mieszkaniem w bloku.
- Dodatkowa izolacja ścian czy starannie wybrane okna o możliwie najniższym współczynniku przenikania ciepła to już standard - twierdzi jeden z producentów okien.

Coraz więcej osób montuje także panele słoneczne na dachu doskonale sprawdzające się przy ogrzewaniu wody - i pompy cieplne jako dodatkowe ogrzewanie. Niezwykle dużym zainteresowaniem cieszą się materiały budowlane i wykończeniowe pozwalające już na etapie budowy domu zadbać o oszczędne zużycie energii. I ciągle pojawiają się nowe rozwiązania. Nowością tegorocznej Budmy jest pianka Sealection 500 do izolacji termicznej i akustycznej poddaszy, ścian, stropów, ścianek działowych oraz Polytech Therm – tynk o podwyższonej izolacyjności cieplnej, polecany do ocieplania murów jednowarstwowych. Warto też wybierając pokrycie dachu zainteresować się nie tylko tym, czy jest ładne i trwałe, ale także jaki poziom izolacji od utraty ciepła oferują poszczególne technologie. Większość wystawców, mając na uwadze temat przewodni Budmy, który jest właśnie energooszczędność, przygotowała dokładne dane na ten temat - i trzeba przyznać, że klienci często o to pytają.

Coraz więcej zwolenników zyskuje też idea domu pasywnego, czyli takiego, gdzie straty ciepła ograniczone są do tego stopnia, że do ich wyrównania wystarczają tzw. pasywne źródła: energia słoneczna przenikająca przez okna, ciepło wytwarzane przez mieszkańców lub przez urządzenia gospodarstwa domowego. W domu pasywnym jedynie w okresie dużych mrozów trzeba stosować dodatkowe ogrzewanie uzupełniające. Koszty? O kilkaset procent niższe niż przy budynku ogrzewanym tradycyjnie.

I to głównie dlatego technologie wykorzystujące naturalne źródła energii cieszą się tak dużym zainteresowaniem mimo że do najtańszych nie należą. Bo wprawdzie koszt ocieplenia ścian, montażu nowoczesnych okien czy paneli słonecznych na dachu uderzy nas po kieszeni - ale już w ciągu kilku lat pozwoli znacząco zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Czytaj także:
Budma 2011: Kto chce mieć łąkę na dachu?

Dachy porośnięte trawą albo kryte łupkiem w... serduszka, kuloodporne szyby czy fontanny do sypialni - w Poznaniu zaczęła się Budma 2011.


Jubileuszowa Budma od wtorku

Już we wtorek rozpoczyna się kolejna edycja Targów Budownictwa Budma. Zarówno pod względem powierzchni wystawienniczej, jak i liczby wystawców oraz przewidywanej liczby zwiedzających mają to być rekordowe targi.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto