Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bułki Przemysła II, czyli wmurowanie aktu restytucji Zamku Królewskiego

Lilia Łada
Lilia Łada
Ponad trzystu poznaniaków, upchniętych na niewielkiej ...
Ponad trzystu poznaniaków, upchniętych na niewielkiej ... Lilia Łada
Ponad trzystu poznaniaków, upchniętych na niewielkiej przestrzeni za zamkową bramą, wzięło udział we wmurowaniu aktu restytucji poznańskiego Zamku Królewskiego.

Teren, na jakim powstanie zamek, wydaje się spory, jednak nie był w stanie pomieścić wszystkich chcących zobaczyć wmurowanie aktu restytucji zamku. I nic dziwnego: wprawdzie w Poznaniu często wmurowuje się akt erekcyjny pod bardziej i mniej ważne budynki, jednak wmurowanie aktu restytucji odbywa się po raz pierwszy.

- Mam nadzieję, że budynek spełni oczekiwania poznaniaków - powiedział prezydent Ryszard Grobelny przed wmurowaniem aktu restytucji. - Także pod względem praktycznym, bo jesteśmy ludźmi praktycznymi...

Do okazałej tuby włożono nie tylko sam akt restytucji, ale także banknoty i monety będące w użyciu w roku 2011, a także wydawnictwa poświęcone historii zamku. Tak przygotowaną tubę włożono w fundamenty Zamku, a później zamurowano - dokonali tego prezydent Ryszard Grobelny, projektant zamku Witold Milewski oraz były wojewoda Włodzimierz Łęcki, inicjator odbudowy.

- Jestem dumny z tego, że przyszło tyle osób, że był prezydent, marszałek i wojewoda - mówił Włodzimierz Łęcki. - Myślę, że ludzie już przekonali się, iż odbudowa zamku jest ideą wartą wsparcia.

Zamek po odbudowie będzie górował nad Starym Rynkiem swoją wysoką wieżą - od poziomu parteru będzie liczyła 42 metry. Na wieży zostanie urządzony punkt widokowy, z którego będą mogli skorzystać już kibice, którzy przyjadą do Poznania na Euro 2012 - taką przynajmniej nadzieję ma prezydent Grobelny.

Wieża nie będzie jedynym punktem widokowym obiektu. Budynek będzie liczył po skończeniu trzy kondygnacje, powierzchnia każdej z nich wyniesie około 330 metrów kwadratowych. Oglądać Poznań będzie można także z ostatniego piętra zamku.

Jednak ta część, która jest budowana, to tak naprawdę dopiero połowa zamku królewskiego. Ostateczna wersja powinna mieć sześć szczytów i pięć arkad.
- Budynek Raczyńskiego także należałoby przebudować - wyjaśnia Witold Milewski. - Jeśli oczywiście będą siły i środki. Dopiero wtedy zamek będzie miał tę skalę i rozmiar królewski. A na razie będziemy mieli pół zamku...

Choć przygotowanie projektu zamku nie było łatwe, to jednak, jak twierdzi Witold Milewski, nie dlatego, że nie zachowały się żadne materiały dotyczące jego wyglądu.
- Zachowało się wystarczająco dużo dokumentów, zachowały się przecież także fundamenty - mówi architekt. - Jeśli się połączy wiedzę historyczną z budowlaną to łatwo to odtworzyć. Oczywiście nie jest to stuprocentowa rekonstrukcja, ale jesteśmy bardzo blisko prawdy...

Z okazji wmurowania aktu restytucji w Muzeum Walk Niepodległościowych na Starym Rynku została otwarta wystawa poświęcona Zamkowi Królewskiemu w Poznaniu. Na wystawie można zobaczyć między innymi genealogię Piastów Wielkopolskich, dokumenty z czasów panowania Przemysła II, obrazy zamku w różnych okresach jego istnienia oraz wyniki badań archeologicznych prowadzonych na Górze Przemysła. Jest tu także wystawiony projekt zamku autorstwa Witolda Milewskiego.

Uroczystość zakończył bankiet, na który złożyły się bułki... Przemysła II i miód staropolski - czyli dokładnie takie dania, jakie najczęściej jadano na dworze króla.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto