Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcą otworzyć schody na Wzgórze Przemysła. Są niedostępne od kilkudziesięciu lat

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
W efekcie stosunków własnościowych i braku koncepcji ich pogodzenia schody na Wzgórze Przemysła od lat są zamknięte
W efekcie stosunków własnościowych i braku koncepcji ich pogodzenia schody na Wzgórze Przemysła od lat są zamknięte Tomasz Dworek
Rada Osiedla Stare Miasto chce umożliwić wejście na Wzgórze Przemysła od strony placu Wielkopolskiego: turyści mogliby wejść na wieżę widokową w replice zamku po istniejących od lat, lecz zamkniętych schodach. W tym celu skierowano do prezydenta miasta uchwałę o umożliwienie wejścia na Wzgórze także od strony północy i uporządkowania zaniedbanych działek przy ulicy 23 Lutego.

- Przejście zagrodzone jest płotem i znajduje się na prywatnej działce – mówi Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady. - O otwarcie tej przestrzeni zwrócił się w interpelacji także radny miejski i przewodniczący Rady Osiedla Andrzej Rataj. Jest na to szansa, bo Miejska Pracownia Urbanistyczna kończy prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla Starego Miasta, a Miejska Konserwator Zabytków zakłada tu pozostawienie publicznej zieleni, dla zachowania otwarcia widokowego oraz zagwarantowania możliwości przejścia.

Rada Osiedla prosi także o uporządkowanie Wzgórza – wskazuje na naprawę muru oporowego, płotu przy muzeum, jak i na konieczność zadbania o zieleń przy murach miejskich.

Szczepionka czeka na pana Stanisława. 850 kilometrów od jego domu. Zobacz wideo:

Schody na Wzgórze Przemysła są nieużywane od czasu wybudowania

- Warto wspólnie z instytucjami działającymi w tym fyrtlu zastanowić się nad mądrą koncepcją zagospodarowania, tak by poznaniacy mieli atrakcyjne miejsce wypoczynku, a turyści zyskali nową trasę zwiedzania – podkreśla Tomasz Dworek. - Największym problemem mogą być sprawy własnościowe, więc konieczne będzie współdziałanie i dobra wola, m.in. Muzeum Narodowego.

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta, przypomina w odpowiedzi na interpelację, że już planowano odsłonięcie widoku na Wzgórze od strony północnej, ale z powodu własności prywatnej kamienic nie zrobiono tego: w efekcie schody na działce należącej do Skarbu Państwa, użytkowanej przez Muzeum Narodowe w Poznaniu, a oddzielone od drogi działkami prywatnymi, nigdy nie były użytkowane publicznie.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto