18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz w Biedrusku posprzątany [ZDJĘCIA]

Waldemar Kaiser
Porządkowanie cmentarza w Biedrusku
Porządkowanie cmentarza w Biedrusku Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej
Stary cmentarz w Biedrusku zaczyna przypominać nekropolię. Zajęli się nim członkowie Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu oraz Koła Historycznego Gminy Suchy Las wraz żołnierzami zawodowymi z Batalionu Zabezpieczenia Szkolenia z Biedruska. Prace porządkowe rozpoczęły się w niedzielę.

Cmentarz w Biedrusku powstał równocześnie z poligonem, czyli ok 1904 roku. Zostali na nim pochowali pruscy żołnierze i członkowie ich rodzin, a także Polacy - w większości ofiary utonięć w Warcie i wypadków na poligonie.

- Najświeższy grób na jaki natrafiliśmy, to mogiła podporucznika z 1947 roku - mówi Maciej Boruń z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Zobacz też: Cmentarz w Biedrusku - Koniec okradania grobów żołnierzy? Przeniosą je na inny cmentarz

Zapomniana nekropolia w Biedrusku kilka lat temu padła ofiarą hien cmentarnych. - Zginęły wtedy między innymi ogniwa czołgu FT-17, okalające grób kaprala Leona Bartoszewskiego z CWBPanc czy wieniec z tankietki TK-3 z tej samej mogiły - wylicza Maciej Boruń.

Członkowie Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej na biedruskim cmentarzu zamierzali pierwotnie ustawić tabliczki, których celem jest przywracanie pamięci bohaterom. Akcję tę zapoczątkował Jarek Dzikowski.

- Pierwsza wizyta na cmentarzu uświadomiła nam, że samo stawianie tabliczek tutaj nie wchodzi w grę – trzeba najpierw zadbać o wygląd cmentarza - mówi Maciej Boruń. Przygotowania do niedzielnego porządkowania cmentarza w Biedrusku trwały ponad dwa miesiące - dodaje członek Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej.

W niedzielę na cmentarzu w Biedrusku pracowało kilkadziesiąt osób. Porządkującym udało się odnaleźć kilka kolejnych mogił, w tym dwóch żołnierzy z 57 Pułku Piechoty a także pruskiego komendanta Truppenübungsplatz Warthelager. Zlokalizowali również miejsce pochówku ppor Horawskiego, którego tabliczka nagrobna została odnaleziona w trakcie rekonesansu, przeprowadzonego przed kilkoma miesiącami.

Zobacz też: Cmentarz w Biedrusku - Hieny okradają porzucone mogiły

- Z pewnością nie była to nasza ostatnia wizyta na starym, zapomnianym trochę cmentarzu - deklaruje Maciej Boruń. - Dziś zrobione zostało dużo, ale jeszcze bardzo dużo zostało do zrobienia - zaznacza Boruń.

Skomentuj:

Cmentarz w Biedrusku posprzątany [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto