Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowych rowerów miejskich będzie więcej!

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
dziewczyny na rowerach, rowery, system rowerów miejskich, wypożyczalnia rowerów
dziewczyny na rowerach, rowery, system rowerów miejskich, wypożyczalnia rowerów mat. pras.
Nie 80, a 160 rowerów chce udostępnić poznaniakom już od 1 kwietnia 2012 r. operator systemu Poznańskiego Roweru Miejskiego.

O planach stworzenia w Poznaniu całej sieci wypożyczalni rowerów miejskich pisaliśmy już w połowie października. Przetarg na stworzenie całego systemu wygrała firma Nextbike, której wypożyczalnie można spotkać w kilkudziesięciu miastach na świecie. Rowery tej firmy z powodzeniem sprawdzają się m.in. we Wrocławiu, gdzie w ciągu pierwszych 5 miesięcy ze 140 rowerów skorzystało 21 tysięcy osób.

W Poznaniu początkowo planowano 1 kwietnia 2012 r. otwarcie 7 stacji na: rondzie Rataje, rondzie Śródka, ul. Półwiejskiej, placu Wolności, Małych Garbarach, moście Teatralnym i Dworcu Zachodnim. Tyle oczekuje od operatora miasto, ale firma ma większe plany.

- Oprócz tych siedmiu stacji i 80 rowerów, za które zapłaci nam miasto, chcemy od razu uruchomić siedem kolejnych stacji z kolejnymi 80 rowerami – zapowiada Bogusław Kołodziejczyk, prezes Nextbike Polska. – Będziemy jeszcze rozmawiać z miastem o tych następnych lokalizacjach, ale planujemy też stworzyć aplikację na Facebooku, w której poznaniacy sami wskażą, gdzie ich zdaniem stacja byłaby najbardziej potrzebna.

- O rozwoju systemu zdecyduje zainteresowanie mieszkańców – mówi Mirosław Kruszyński, wiceprezydent Poznania – Jeśli będzie duże, to operator będzie chciał budować kolejne stacje.

Co ważne, wypożyczenie roweru ma być proste i praktycznie darmowe. Wystarczy się zarejestrować się na stronie operatora i wnieść przelewem opłatę inicjalną w wysokości złotówki (nie będzie żadnej kaucji). Od tego momentu, aby wypożyczyć rower, trzeba będzie w terminalu stacji wpisać numer swojego telefonu komórkowego, podać PIN oraz numer roweru, który chcemy wypożyczyć. W tym momencie otrzymamy numer kodu, który odblokuje zapięcie roweru i już możemy ruszać w drogę.

Darmowe będzie pierwsze 20 minut jazdy, za godzinę zapłacimy 2 zł, a za każdą kolejną 4 zł. Zwracając rower, musimy ponownie podać swój numer telefonu, PIN, potwierdzić zwrot i przypiąć z powrotem rower. Ewentualne opłaty będzie można uiszczać przelewem lub kartą kredytową.
- Będzie możliwa też rejestracja bezpośrednio w stacji, ale trzeba będzie mieć kartę kredytową – wyjaśnia Kołodziejczyk.

System kosztował miasto 550 tysięcy złotych, jego dalszy rozwój operator będzie rozwijał już z własnych środków, które chce pozyskiwać głównie z reklam na rowerach.
- Jeśli jakaś firma wykupi u nas reklamę, może wskazać, gdzie chce umieścić kolejną stację obrandowaną i nazwaną w ustalony sposób, np. przed swoją siedzibą – mówi prezes Netbike Polska.

Firma zakłada, że system będzie się rozwijał systematycznie, a docelowo sieć ma obejmować nawet 1500 sztuk rowerów. Władze miasta zapowiadają, że system ma być uzupełnieniem oferty transportu publicznego.
- W dalszym ciągu będzie funkcjonować na starych zasadach wypożyczalnia na pętli na os. Sobieskiego, ale być może później zostanie włączona w ten nowy system – zapowiada Rafał Kupś, p. o. dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

System ruszy 1 kwietnia 2012 r. i będzie funkcjonował aż do końca listopada. W tym czasie rowery będzie można wypożyczać przez całą dobę. Co istotne, zarejestrowanie się w systemie będzie uprawniało do wypożyczania rowerów Nextbike także w innych miastach.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto