Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Transatlantyk: Polska premiera „Snu o Afryce” Ulricha Koehlera

Redakcja
To kolejna polska premiera, która obędzie się w Poznaniu w ...
To kolejna polska premiera, która obędzie się w Poznaniu w ... mat. prom.
To kolejna polska premiera, która obędzie się w Poznaniu w ramach Transatlantyku! Jako pierwsi zobaczymy „Sen o Afryce” Ulricha Koehlera – film nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszą reżyserię na tegorocznym festiwalu filmowym w Berlinie.

Sen o Afryce pokazany zostanie w ramach sekcji „10 Niemieckich Głosów”.

Ulrich Koehler część dzieciństwa spędził w Zairze (dzisiejsza Demokratyczna Republika Konga), gdzie jego rodzice pracowali dla organizacji pomocowych. Film bazuje na tamtych doświadczeniach, a jego bohaterem jest niemiecki lekarz, który przez lata pilotował w Kamerunie program walki ze śpiączką.


Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki
Transatlantyk

5-13 sierpnia 2011


Dziś, gdy epidemię udało się opanować, dalszy pobyt Eddo Veltena (Pierre Bokma) nie ma sensu. Jego żona wraca do niemieckiego miasteczka, skąd przyjechali. Także nastoletnia córka, po pobycie w Europie, traci zainteresowanie Afryką. Eddo zostaje na miejscu, żeby domknąć sprawy. Gdy po trzech latach wracamy w to samo miejsce wraz z czarnoskórym Francuzem, Alexem Nzilą (Jean-Christophe Folly), przedstawicielem WHO, okazuje się, że Veltena wciąż tu jest.

Kamerun Koehlera to Afryka zupełnie inna niż ta, którą znamy z turystycznych folderów, nie tyle urzekająca, co rzucająca urok; lepka, gęsta, powolna. Niemal poetyckie w obrazach „Schlafkrankeit” próbuje pokazać Afrykę raczej jako stan umysłu, rodzaj obezwładniającej choroby, niż realne miejsce na ziemi. Chaos, rozkład, niemoc – z tym chcą walczyć pełni szlachetnych intencji przybysze z Europy, szybko się jednak okazuje, że za pieniądze Zachodu tylko podtrzymują niewydolny system, z czasem stając się jego częścią.

Podczas, gdy jedni uważają, że to „rynek jest jedynym rozwiązaniem” problemów kontynentu, a drudzy, że należy pompować fundusze w kolejne projekty; kontynent pozostaje w stanie śpiączki. „Schlafkrankeit” sytuuje się gdzieś pomiędzy conradowskim „Jądrem ciemności”, a filmami Claire Denis, zafascynowanej postkolonialną Afryką. Koehlera, podobnie, jak nią, interesuje też, jak Afryka odbiera, ale i narzuca tożsamość. Widzimy, jak Velten stopniowo pozbywa się: domu, rodziny, zajęcia, wszystkiego, co niewidzialnym murem odgradza go od tutejszej rzeczywistości; co czyni go Europejczykiem, przybyszem, obcym.

Podążający za nim przez dżunglę Nzila mógłby powtórzyć za Marlowem z "Jądra ciemności": "Ogólne uczucie nieokreślonego i dotkliwego zdziwienia wciąż we mnie wzrastało. Była to jakby uciążliwa pielgrzymka wśród zapowiedzi nocnych zmór".

Sen o Afryce / Schlafkrankheit / Sleeping Sickness

Niemcy / Francja / Holandia 2011

reż. Ulrich Koehler

w rolach głównych: Pierre Bokma, Jean-Christophe Folly, Hippolyte Girardot, Sava Lolov, Sava Loy, Maria Miller

czas projekcji: 91 min.
Czytaj także:
Festiwal Transatlantyk: Polska premiera nowego filmu Sama Garbarskiego

Twórca „Iriny Palm” tym razem zekranizował japońską mangę Jiro Taniguchi, przenosząc jej akcję na francuską prowincję. Polska premiera „Odległej dzielnicy” odbędzie się w Poznaniu w czasie Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk.

Festiwal Transatlantyk 2011: Polska premiera "Poliss"

Film o pracy specjalnej jednostki policji do walki z pedofilią - "Poliss" - zdobył Nagrodę Specjalną Jury tegorocznego 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Obraz w reżyserii Maïwenn Le Besco będzie miał polską premierę w Poznaniu.

Festiwal Transatlantyk: Wykłady, warsztaty, spotkania i dyskusje z wybitnymi twórcami światowego kina

Znamy już nazwiska wykładowców Master Classes – otwartych zajęć o tworzeniu filmów. Do Poznania przyjadą producenci filmowi i muzyczni, reżyserzy, aktorzy, kompozytorzy, scenografowie, projektanci grafiki oraz menadżerowie.

Festiwal Transatlantyk: Retrospektywa Miloša Formana

Filmy jednego z najwybitniejszych twórców kina - Miloša Formana – będą mogli zobaczyć widzowie festiwalu Transatlantyk. Retrospektywa obejmie wszystkie dokumenty i fabuły reżysera tworzone w okresie czeskim, jak też nakręcone po emigracji do USA.

Plakat musi śpiewać
8 maja - 24 lipca 2011 | Muzeum Narodowe w Poznaniu



od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto