18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filmowy Poznań - "Powstanie Wielkopolskie. Zdobycie Ławicy"

Waldemar Kaiser
Plan zdjęciowy filmu o zdobyciu Ławicy
Plan zdjęciowy filmu o zdobyciu Ławicy Szymon Siewior
Filmowy Poznań. "Powstanie Wielkopolskie. Zdobycie Ławicy" to film dokumentalny wyreżyserowany przez Janusza Sidora w 2008 roku. Bohaterem filmu jest mało Mieczysław Paluch, który kierował najważniejszymi działania zbrojnymi w początkowym okresie Powstanie Wielkopolskie.

Film ukazuje wydarzenia od od końca października 1918 roku do przysięgi Armii Powstańczej, która nastąpiła 26 stycznia 1919 roku.

Zobacz też: Filmowy Poznań - "Przypadek Ijona Tichego" (1999)

Bohater filmu urodził się w Trzemżalu w powiecie mogileńskim. Polskość manifestował już w szkole, za co został z niej relegowany. Maturę więc zdał eksternistycznie. Studiował w szkole handlowej w Berlinie. Nauke przerwała I wojna światowa. Mieczysław Paluch został wcielony do niemieckiej armii. Walczył na froncie zachodnim. W 1916 roku awansował na porucznika. Dwa lata później zdezerterował. W Poznaniu zaangażował się w przygotowania do zrywu zbrojnego.

Po wybuchu powstania walczył na ulicach miasta. Został szefem sztabu grupy płk. Kazimierza Grudzielskiego, a następnie dowódcą * Pułku Strzelców Wielkopolskich.

Zobacz też: Filmowy Poznań - "Hiszpanka"

Mieczysław Paluch kierował najważniejszymi działaniami zbrojnymi w Poznaniu i okolicach, od Zamachu na Ratusz, po zdobycie Ławicy i bitwę o Szubin. Po wkroczeniu do miasta Dowbora - Muśnickiego i stworzeniu regularnego wojska Paluch usunął się w cień. Walczył do końca powstania.

Zobacz też: Filmowy Poznań -Harry Potter w "Marcinku". Saga o Felixie, Necie i Nice bestsellerem dla dzieci i młodzieży

Film dokumentalny Janusza Sidora, ważny jest nie tylko dlatego, że przybliża postać mało znanego, a wielce zasłużonego dla powstania dowódcy - Mieczysława Palucha, ale także ukazuje zdobycie lotniska na Ławicy z największym bodajże łupem wojennym w dziejach. Zdobyto wówczas 70 samolotów, z tego 50 gotowych do startu. W hangarach na Winiarach powstańcy doliczyli się ponad 300 samolotów. Łup wojenny wyceniony został na 200 milionów marek niemieckich. Zdobyte samoloty stały się podstawą polskiego lotnictwa.

Zobacz też: Fiilmowy Poznań -Fort VI i Stare Zoo zamieniły się w plan filmowy! [ZDJĘCIA]
Skomentuj:

Filmowy Poznań - "Powstanie Wielkopolski. Zdobycie Ławicy"

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto