Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Halę Arena w Poznaniu prościej i taniej byłoby wyburzyć. MTP remontu nie odpuszcza. Nowa hala na razie tylko w sferze marzeń

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
Remont hali jest zapowiadany od lat. Pierwotnie miał się on zakończyć już w 2019 roku. Obecnie obiekt, ze względu na bardzo zły stan techniczny, jest wyłączony z użytkowania. Prezydent Poznania i MTP dążą jednak do remontu Areny.
Remont hali jest zapowiadany od lat. Pierwotnie miał się on zakończyć już w 2019 roku. Obecnie obiekt, ze względu na bardzo zły stan techniczny, jest wyłączony z użytkowania. Prezydent Poznania i MTP dążą jednak do remontu Areny. Robert Woźniak
Niedawno informowaliśmy o unieważnieniu przetargu na remont i przebudowę poznańskiej Hali Arena. Oferty na wykonanie prac okazały się zbyt drogie. MTP zapowiada, że nie rezygnuje z projektu, jednak za te pieniądze halę można by było postawić od nowa. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że taka propozycja jest na stole. Jednak prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak chce doprowadzić do końca remont i przebudowę zabytkowego obiektu.

Spis treści

Halę Arena taniej byłoby zburzyć i odbudować

W ramach remontu płyta boiska ma zostać przeniesiona do kondygnacji podziemnej, około 6 metrów niżej niż obecnie. Dzięki temu możliwe będzie rozbudowanie trybun oraz dodanie miejsc na rozsuwanych platformach. Zmodernizowana hala będzie mogła pomieścić do 9200 widzów. Dla porównania, zbudowany pod koniec lat 60. katowicki Spodek mieści maksymalnie 11,5 tys. widzów.

Remont Hali Arena początkowo miał kosztować około 100 mln zł, a jego zakończenie planowano w 2019 roku. Wskutek różnych zawirowań, które są wytykane przez opozycję w radzie miasta, projekt ten znacznie się opóźnił. Kolejnego opóźnienia doznał on w wyniku agresji Rosji na Ukrainę, kiedy to hala służyła za tymczasowy punkt noclegowy dla uchodźców.

Kilkuletnie opóźnienie sprawiło, że koszt remontu wzrósł ponad 4-krotnie! Stający do przetargu wykonawcy swoje usługi wycenili na kwoty od 481,5 mln do blisko 600 mln zł. Jedna z osób związana z zespołem projektowym, która pracuje przy projekcie przebudowy hali, przekazała nam anonimowo, że w tym przedziale cenowym mógłby powstać nowy obiekt.

- Gdyby rozebrać kopułę i zbudować ją od nowa to pieniędzy by starczyło. A tak mamy budowę pod istniejącą kopułą, remont samej kopuły, a pod nią drugą, nową konstrukcję stalową wewnątrz, która będzie podtrzymywała oświetlenie i całą resztę wyposażenia. Bo istniejąca kopuła ledwo podtrzymuje sama siebie - mówi architekt, który pracuje przy projekcie przebudowy

Dodaje, że możliwość ta nie została odrzucona przez osoby decyzyjne.

MTP nie rezygnuje z remontu Hali Arena

Doniesień tych nie komentuje szef firmy CDF Architekci Karol Fiedor. Podkreśla, że wyremontowana Arena będzie zaspokajała wszystkie potrzeby mieszkańców, nie tylko stolicy Wielkopolski. Oprócz imprez sportowych w Arenie możliwe będzie organizowanie widowisk takich jak chociażby przedstawienia teatralne, widowiska operowe, seanse filmowe, koncerty rockowe i klasyczne.

– Ponadto w zmodernizowanym budynku możliwe będzie organizowanie kongresów, zjazdów plenarnych, wystaw i targów. Atrakcyjność obiektu podnosić będą funkcje dodatkowe dostępne podczas trwania imprez jak i na co dzień – usługi gastronomiczne, rekreacyjne, sportowe oraz handel – wylicza Karol Fiedor.

W myśl projektu, w ramach inwestycji w sąsiedztwie hali powstanie budynek administracyjny, a w kolejnym etapie prac również 3-kondygnacyjny parking podziemny. Samo MTP deklaruje, że nie rezygnują z remontu Areny. Jak przekazała wcześniej rzeczniczka prasowa, trwa analiza opcji strategicznych dotyczących rozbudowy Areny.

– Po jej zakończeniu planujemy ponownie otworzyć proces wyboru generalnego wykonawcy – wskazała Karolina Nawrot.

Hala Arena to "mydlenie oczy" przez prezydenta Jacka Jaśkowiaka?

Tymczasem pomysłodawcy budowy w Poznaniu hali widowiskowo-sportowej zdolnej pomieścić 15-20 tys. widzów, czyli obiektu porównywalnego z trójmiejską Ergo Areną, krakowską Tauron Areną, czy łódzka Atlas Areną, twierdzą, że remont Areny to “mydlenie oczu Poznaniakom”.

- Jacek Jaśkowiak, co jakiś czas składa obietnice dotyczące remontu Hali Arena. Teraz twierdzi, że tą kwestią powinien się zając nowy prezydent, po wyborach samorządowych. Może po prostu nie powinien być on prezydentem, skoro od 10 lat nie jest w stanie tego zrobić? - pytał retorycznie Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Poznania.

W jego ocenie, ale także radnych miejskich z Prawa i Sprawiedliwości - Lidii Dudziak oraz Ewy Jemielity Hala Arena powinna zostać wyremontowana. Jednak oprócz Areny powinien powstać także większy obiekt.

- Hala Arena wciąż będzie za mała dla największych imprez sportowych. Ponadto remont hali już dziś jest droższy niż koszt budowy nowego obiektu, który mógłby już dawno powstać przy wsparciu pieniędzy z budżetu państwa - zauważa Ewa Jemielity.

Zdaniem polityków PiS brak dużej hali widowiskowo-sportowej w Poznaniu stawia miasto w pozycji “zaścianka”, w którym nie mogą odbywać się duże koncerty i imprezy sportowe.

- Dziś na potrzeby zawodów musimy wynajmować hale od Politechniki Poznańskiej lub poznańskiego AWF-u. W istniejących obiektach jest tak wielu chętnych, że nie idzie już wcisnąć tam szpilki – opisuje Lidia Dudziak.

Jacek Jaśkowiak: nie pozwolimy by Hala Arena dalej niszczała

Prezydent Poznania odpowiada na zarzuty polityka PiS brakiem konkretnych propozycji.

- Nigdy nie otrzymałem żadnej konkretnej propozycji od żadnego wiarygodnego polityka PiS. Nawet jeśli poseł Bartłomiej Wróblewski wypowiadał się w tej kwestii, to zawsze były to podobne do tych dzisiejszych (15 stycznia – dop. red.) puste deklaracje, bieganie z czekami bez pokrycia i inne równie żenujące próby medialnego zaistnienia w danym temacie. Nikt rozsądny nie traktuje tego poważnie - odpowiedział nam Jacek Jaśkowiak.

Podkreślił, że Hala Arena jest w bardzo złym stanie technicznym, dlatego jej remont jest konieczny.

- Nie możemy pozwolić, by ten zabytkowy obiekt dalej niszczał. To jedna z ikon Poznania, nasze dziedzictwo, o które musimy dbać. Wyremontowana i przebudowana zgodnie z zaprezentowanym projektem Arena będzie obiektem mieszczącym do 10 tysięcy osób, mogącym gościć zarówno duże wydarzenia sportowe jak i kulturalne. Zaspokoi więc potrzeby miasta w tym obszarze - stwierdził Jacek Jaśkowiak.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Halę Arena w Poznaniu prościej i taniej byłoby wyburzyć. MTP remontu nie odpuszcza. Nowa hala na razie tylko w sferze marzeń - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto