Lech - Podbeskidzie 0:2: Włożyli Legii koronę na głowę [zdjęcia]

Po sobotnim meczu w Poznaniu najszczęśliwsi byli kibice... w Warszawie. Porażka Lecha z Podbeskidziem sprawiła, że Legia zapewniła sobie mistrzostwo Polski.

Niby już po porażce Kolejorza z Legią na Łazienkowskiej losy mistrzowskiego tytułu zostały rozstrzygnięte, ale najwierniejsi kibice zawsze się łudzą do samego końca. Na dodatek piątkowy remis legionistów z Widzewem jeszcze te ostatnie nadzieje rozbudził - Lech ciągle zachowywał iluzoryczne szanse na wywalczenie mistrzostwa, ale musiał w sobotę wygrać na Bułgarskiej z Podbeskidziem Bielsko-Biała.

Rywale zajmujący ostatnie miejsce w tabeli też jeszcze nie złożyli broni w walce o utrzymanie w ekstraklasie, więc nie było mowy, aby sobotnie spotkanie miało być spacerkiem.

Pierwsi groźniej zaatakowali goście. W 3. minucie uderzenie Marcina Wodeckiego minęło słupek lechitów. Dwie minuty później pod poznańską bramką powstało ogromne zamieszanie, ale w chaosie żaden z piłkarzy Podbeskidzia nie dał rady oddać strzału.

Później do głosu doszli lechici. W 11. minucie potężną bombę zza pola karnego posłał Aleksandar Tonew, ale piłka przeleciała nad poprzeczką. W kolejnych akcjach trzykrotnie szczęścia próbował Łukasz Teodorczyk, ale za każdym razem niecelnie.

W 20. minucie po nie najlepszej interwencji Krzysztofa Kotorowskiego piłkę w kierunku bramki posłał przewrotką Adam Deja. Tuż przed linią piłkę dobił jeszcze do siatki Fabian Pawela i Podbeskidzie objęło prowadzenie. Jakby tego było mało, w 29. minucie mogło być 0:2, ale tym razem Kotorowski obronił strzał Damiana Chmiela.

W 37. minucie powinien być remis. Po dość przypadkowym odbiciu piłka niespodziewanie trafiła do Teodorczyka, który miał przed sobą tylko Richarda Zajaca i... trafił prosto w niego. Dwie minuty później jeszcze bliżej szczęścia był Gergo Lovrencsics. Po jego strzale piłka odbiła się od jednego z obrońców i trafiła w poprzeczkę.

Te dwie sytuacje wydawały się sugerować, że gole dla Lecha to tylko kwestia czasu, a tymczasem w ostatniej minucie pierwszej połowy Tomasz Kędziora sfaulował w polu karnym Roberta Demjana i sędzia podyktował rzut karny dla gości. Pewnym egzekutorem jedenastki okazał się strzelec pierwszego gola – Pawela, co oznaczało, że lechici schodzili do szatni z wynikiem 0:2.

Druga połowa rozpoczęła się od obiecującego woleja Kaspera Hamalainena, ale Zajac był na posterunku. Później lechici prawie nie schodzili z połowy rywali, ale piłka jakoś nie chciała znaleźć drogi do siatki rywali. Niewiele dały też zmiany dokonane przez trenera Mariusza Rumaka.

W 80. minucie na boisku doszło do bardzo dramatycznie wyglądającej sytuacji. Na linii pola karnego do spadającej piłki wyskoczyli Karol Linetty i Richard Zajac i obaj zderzyli się w powietrzu. Pomocnik Lecha po zderzeniu z bramkarzem Podbeskidzia już się nie podniósł. Ze stadionu musiała go zabrać karetka.
- W chwili, gdy był zabierany do karetki, był przytomny, ale miał groźnie wyglądającą ranę na czole – opowiadał później trener Rumak.

Sam wynik już się nie zmienił, co definitywnie przekreśliło szanse Lecha na mistrzostwo, które przypadło Legii.

- Nie zagraliśmy dzisiaj najgorszego spotkania, ale popełniliśmy błędy, których popełniać nigdy nie powinniśmy – przyznawał po meczu Rumak. – Podbeskidziu gratuluję trzech punktów, a Legii mistrzowskiego tytułu.

Lech Poznań - Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:2 (0:2)

Bramki: 20., 45. (karny) Pawela.

Żółte kartki: Wołąkiewicz, Kędziora, Henriquez, Trałka - Konieczny, Telichowski, Chmiel.
Widzów: 19361.
Sędzia: Hubert Siejewicz (Białystok).