Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lech Poznań ma dziś 89. urodziny!

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
19 marca 1922 r. zarejestrowano klub o nazwie Lutnia Dębiec, ...
19 marca 1922 r. zarejestrowano klub o nazwie Lutnia Dębiec, ... archiwum/lechpoznan.pl
19 marca 1922 r. zarejestrowano klub o nazwie Lutnia Dębiec, który dziś występuje w ekstraklasie pod nazwą KKS Lech Poznań.

Za narodziny klubu przyjęto dzień zarejestrowania klubu o nazwie Lutnia Dębiec przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Nastąpiło to najprawdopodobniej 19 marca 1922 r. Nazwa nie utrzymała się długo, bo już w sierpniu nazwę klubu zmieniono na Towarzystwo Sportowe Liga Dębiec. Drużyna swoje mecze rozgrywała na... polu przy ul. Grzybowej, gdzie utworzono boisko.

Pierwszym historycznym meczem zespołu był pojedynek ze Spartą Poznań rozegrany 17 września 1922 r., który zakończył się remisem 1:1. Od 1934 r. drużyna swoje mecze rozgrywała na stadionie na Dębcu, którego ruiny do dziś znajdują się przy ul. 28 Czerwca 1956 r. (zobacz zdjęcia stadionu na Dębcu).

Początkowo klub grał oczywiście w najniższych klasach rozgrywkowych. W I lidze znalazł się dopiero w 1947 r., a pierwszym spotkaniem w najwyższej klasie rozgrywkowej poznaniaków był pojedynek z Widzewem Łódź zakończony porażką 3:4.

W ekstraklasie klub z Dębca grał do 1957 r., a w tym okresie o jego sile decydował przede wszystkim słynny tercet napastników ABC, który tworzyli Teodor Anioła, Edmund Białas i Henryk Czapczyk.

W 1957 r. po raz pierwszy klub przyjął nazwę KKS Lech Poznań, ale na pierwsze sukcesy pod tym szyldem przyszło jeszcze sporo poczekać. Te przyniosło przyjście do klubu trenera Jerzego Kopy, który w 1977 r. najpierw utrzymał Lecha w ekstraklasie, aby już rok później wywalczyć z nim pierwszy, historyczny awans do europejskich pucharów. Warto odnotować, że pierwszym rywalem Kolejorza w międzynarodowych rozgrywkach był niemiecki MSV Duisburg, z którym lechici przegrali 0:2 i 2:5.

Po Kopie kolejnym wielkim trenerem w dziejach poznańskiego klubu okazał się Wojciech Łazarek, który przejął Lecha w 1980 r. Pod jego wodzą Lech dwukrotnie sięgał po
mistrzostwo Polski (1983 i 1984 r.), dwa Puchary Polski (1982 i 1984). Warto też odnotować, że od 1980 r. Kolejorz swoje mecze rozgrywał na nowo zbudowanym stadionie przy ul. Bułgarskiej.

Kolejny krajowy puchar lechici wywalczyli w 1988 r. i w tym samym roku doszło do jednego z najsłynniejszych dwumeczów polskiej drużyny w europejskich pucharach. Lech trafił wówczas w II rundzie Pucharu Zdobywców Pucharów na słynną FC Barcelonę prowadzoną przez trenera Johana Cruyffa, a w barwach której grał wówczas m.in. Gary Lineker i... Jose Mari Bakero, który 22 lata później został trenerem Kolejorza. Po dwóch sensacyjnych remisach 1:1 doszło do rzutów karnych i dopiero w nich wielkiemu klubowi z Katalonii udało się pokonać Kolejorza.

Kolejne mistrzowskie tytuły Lech zdobywał w 1990, 1992 i 1993 r., choć trzeba pamiętać, że ostatni z tych tytułów Kolejorzowi przyznał... PZPN po anulowaniu wyników Legii i ŁKS-u w ostatniej kolejce ekstraklasy, kiedy uznano, że oba kluby wygrały swoje mecze nieuczciwie.

Po tym okresie w Lechu nadeszły lata chude. Borykający się z problemami finansowymi klub balansował na granicy istnienia, a w 2000 r. po 28 latach spadł z ekstraklasy, do której wrócił po dwóch latach.

W 2004 r. mimo dalszych problemów finansowych Lech sięgnął po Puchar Polski, a później także Superpuchar Polski.

Kolejną ważną datą w dziejach klubu był 2006 r., kiedy to biednego, ale mającego wielkie kłopoty finansowe Lecha przejął holding Amica, inwestując w niego ogromne jak na wcześniejsze warunki środki finansowe. W efekcie w 2009 r. Kolejorz zdobył Puchar Polski, a rok później upragnione mistrzostwo kraju.

W dniu 89. urodzin wypada Lechowi życzyć oczywiście przede wszystkim kolejnych sukcesów. A jakich dokładnie, napiszcie sami w komentarzach pod tym tekstem.

Czytaj też:
Lech – Jagiellonia: Szansa zmniejszenia straty do wicelidera

Po dobrym, ale przegranym meczu w Krakowie, Lech traci do Wisły już 11 punktów. W sobotę może za to zbliżyć się do pozycji wicelidera, jeśli pokona na Bułgarskiej Jagiellonię.


Dni Kariery 2011
22 marca, godz. 9-16
gmach główny Uniwersytetu Ekonomicznego


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto